نسل بعدی رنو داستر در کشورمان ایران تولید میشود


با دیگران به اشتراک بگذارید

نسل بعدی رنو داستر در ایران تولید میشود

یکی از اصلیترین اتفاقات در حاشیه برگزاری نمایشگاه ماشین پاریس ۲۰۱۶ برای ما ایرانی ها ، امضای قرارداد جدید همکاری میان شرکت رنو با سازمان گسترش و باز سازی صنایع ایران بود . در بخشی از این قرارداد که چندین روز گذشته به امضاء رسید ، مونتاژ رنو سیمبل و رنو داستر در ایران به چشم می خورد.مونتاژ ۲ ماشین ارزان قیمت اروپایی در ایران که نسخه های وارداتی آن در بازار ایران حضور دارند.

امروز در روزنامه جهان خودرو به ماسبت این اتفاق ، ماشین رنو داستر ماشین رنو داستر را نکته بررسی خواهیم گذاشت. در همین ابتدا ضروری به ذکر است که شرکت رنو در حال کار روی نسل بعدی رنو داستر است که نقل میشود نسل بعدی همان مدلی به حساب مییاید که قرار است در ایران تولید شود . تولد داستر

شرکت رنو هفت سال پیش یعنی سال ۲۰۰۹ بایک کانسپت جدید در نمایشگاه ماشین ژنو حاضر شد . ماشین نکته نظر Dacia Duster concept 2009 نام داشت و در کلاس شاسی بلندهای کوچولو قرار می گرفت.

این شاسی بلند تحت مارک زیر کلکسیون رنو به نمایش درآمد و در اصل یک پیش اکرانی از ماشین جدید این کمپانی بود. یک سال بعد داستر تحت مارک داچیا وارد بازار شد و بعد از آن این خودرو با لوگوی رنو به تولید رسید . داستر در اصل یک شاسی بلند کوچولو ارزان قیمت بود که تقریبا در سطح دنیاای عرضه شد. این خودرو در کشورهای رومانی ، کشور برزیل ، کلمبیا ، روسیه ، هند و اندونزی مونتاژ شده یکی از پر به فروش رسان ترین شاسی بلندهای کوچولو تلقی میشود . در حال حاضر نسل اول و فعلی داستر ۷ سال بی وقفه تولید و در این مدت تغییراتی نیز روی آن اعمال شده است . در سال ۲۰۱۳ یک فیس لیفت روی آین خودرو اعمال شد و از آ/ن پس نسخه فیس لیفت آن به بازار عرضه می شود . اکنون باید منتظر معرفی نسل جدید و دوم رنو داستر باشیم .

رنو داستر یا داچیا داستر ؟!

این خودرو با نام رنو داستر در ایران شناخته شه اما امکان می دارد تاکنون آن را بانام داچیا داستر نیز دیده باشید ! اما در اصل باید بگوییم هر دو واژه متلق به یک خودرو بوده و تفاوت زیادی بین آنها وجود ندارد . حدود ۱۷ سال پیش یعنی در سال ۱۹۹۹۹ شرکت رنو کمپانی خودروساز رومانیایی داچیا را خریداری کرد. از آن وقت تاکن.ن داچیا زیر کلکسیون گروه خودروسازی رنو بوده و تحت مالکیت آن کار میکند.. کمپانی رنو برخی ماشین های ارزان قیمت خود را تحت مارک داچیا تولید می کند که داستر نیز جزو آن هاست.

هم سفره نیسان جوک

رنو داستر فعلا روی پلت فرمی مشترک با برادران خود مانند لوگان ، ساندرو ، کپچر و … تولید می شود .پلت فرمی که نیسان جوک نیز روی آن سوار شده است. شرکت نیسان و رنو از سال ۱۹۹۹ همکاری مشترکی باهم داشته و به نوعی شریک تجاری تلقی میشوند. علاوه بر پلت فرم ، دیگر بخش های فنی داستر و جوک نیز در برخی نسخه های آنها مشترک است . داستر تاکنون با ۱۰ نوع پیشرانه ۴ سیلندر گوناگون از ۱/۵ لیتر توربو دیزل ۸۶ اسب بخاری و توربودیزل ۱۱۰ اسب بخاری تا ۱/۶ لیتری ۱۰۲ و ۱۰۵ و ۱۱۴ اسب بخاری هیبرید، بنزین سوز و گازسوز و در نهایت پیشرانه ۱/۲ لیتری ۱۲۵ اسب بخاری توربوشارژ و ۲ لیتری ۱۳۵ و ۱۴۱ اسب بخاری بنزین سوز عرضه شده که خوب ترین بازده را میان پیشرانه ها همین نمونه ۱۴۱ اسب بخاری هیبرید بنزین و اتانول سوز دارد و به سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت و ستاب ۹/۹ ثانیه ای می رسد.این شاسی بلند در دو مدل دیفرانسیل جلو و چهرچرخ متححرک قابل پیشنهاد است و با تونع بالای گیربکس به به فروش رسان می رسد.

داستر در Euro NCAP

ی سال پس ار شروع به کار داستر در بازارهای دنیاای ، این شاسی بلند کوچولو فرانسوی راهی موسسه Euro NCAP شد . Euro NCAP یا همان موسسه مطمئنی ترافیک اروپا که یکی از معتبرترین کانون های فعال در زمینه تست مطمئنی خودرو در جهان بود که در سال ۲۰۱۰ داستر را نکته ارزیابی گذاشت . داستر بعد از طی مراحل گوناگون تست مطمئنی در این موسسه قادر بود در بخش سرنشینان بزرگسال امتیاز ۷۴ درصد ، در بخش سرنشینان کودک امتیاز ۷۸ درصد ، در بخش عابر پیاده امتیاز ۲۸ درصد و در بخش دستگاه های مددی امتیاز ۲۹ درصد را گیرد. امتیازاتی که در نهایت ۳ ستاره از ۵ ستاره مطمئنی را برای داستر به همراه داشت . بنابراین داستر از نظر مطمئنی در رده متوسط واقع بوده اما با ۳ ستاره مطمئنی که از موسسه معتبر Euro NCAP گرفته قطعا شرایط بهتری نسبت به ماشین های داخلی و چینی در ایران دارد.

نسل بعدی داستر

در حال حاضر طبق قرارداد تازه ای که با شرکت رنو بسته شده ، نسل جدید داستر ( مدل ۲۰۱۷ ) قرار است در ایران مونتاژ شود و داستر نکته نظر برای مونتاژ در ایران نسل اول این شاسی بلند کوچولو فرانسوی نیست ، بلکه نسل بعدی آن است. طبق پیش بینی های انجام شده ، نقل میشود نسل بعدی داستر قرار است به زودی توسط رنو رونمایی شود . این روزها تصاویر کامپیوتری زیادی از نسل بعدی داستر در فضای جایزی انتشار داده شده که از داستر فعلی ظاهر خوشگل تری دارد ، اما هنوز چهره اصلی آن مشخص نشده است. نقل میشود حتی قرار است نسخه ۷ نفره این شاسی بلند نیز از نسل بعد تولید شود .

داستر و کاربری های متفاوت

تاکنون در این ۷ سال نسخه های زیادی از داستر ساخته شده که برخی از آنها تنها در حد یک ماشین کانسپت باقی مانده اند و برخی دیگر به مرحله تولید رسیده اند. در این میان ، نسخه داستر اوروچ را می شود برجسته ترین آن ها آگاهی داشت . در سال ۲۰۱۴ شرکت رنو یک کانسپت جدید با نام Renault Duster Oroch Concept (2014) شناساند. ماشین نکته نظر یک داستر در کلاس پیکاپ های چهار در کوچولو بود . یک سال بعد این خودرو وارد خط تولید رنو در کشورهای کشور برزیل و کلمبیا شد و در حال حاضر داستر اوروچ از سال ۲۰۱۵ با مشخصات فنی مشترک با داستر در حال تولید است . اینخودرو از نظر ظاهری شبیه داستر است و تنها تحت مارک رنو تولید می شود. علاوه بر این ، داستر تاکنون در کشورهای گوناگون در نقش ماشین های کار نیز ایفای نقش کرده که از اصلیترین آن ها می شود به ماشین پلیس ، تاکسی ، آمبولانس ، ماشین آتش نشانی و … اشاره کرد.

داستر چندین ؟

رنو داستر را می شود یکی از محصولات پر به فروش رسان رنو آگاهی داشت . در سال ۲۰۱۴ داستر تحت دو مارک رنو و داچیا در مجموع بعد از ۴ سال به رکورد یک میلیون دستگاه تولید دست یافت. علاوه بر این داستر در سال گذشته میلادی قادر بود به فروش رسان ۱۲۵ هزار و ۴۱۶ دستگاهی را در اروپا آزماید که از این حیث ، بعد از رنو کپچر ، اوپل و اکسهال مو کاو پژو ۲۰۰۸ به عنوان چهارمین شاسی بلند کوچولو پر به فروش رسان اروپا شناخته می شود . در نیمه سال جاری میلادی نیز داستر جایگاه پهارمی خود را حفظ کرده و اکنون بالاتر از ماشین های صاحب نامی چون نسان جوک ، سوزوکی ویتارا ، کیاسول ، سانگ یانگ تیوولی ، ججیپ رنگید ، فیات ۵۰۰X ، شورات تراکس ، فورد اکو اسپرت و … قرار گرفته است . داستر یکی از کم هزینه ترین شاسی بلندهای موجود در جهان بوده و در حال حاضر قیمت پایه آن در کشور امارات که مبدا بسیاری از ماشین های وارداتی ایران است معادل ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. اما اگر به دنبال کم هزینه ترین قیمت داستر در کشورهای حاشیه خلیج فارس باشیم ، باید گفت این رنو را در کشور عمان حتی با قیمت پایه ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نیز می شود خریداری کرد. مبلغی که با آن در ایران می شود ماشین دنا تهیه کرد.

— نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد —

نگارش : خداداد ل.

خودرو در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشم تو ز بهر دلربايی
««« »»»
در کردن سحر ذوفنون باد

نسل بعدی رنو داستر در کشورمان ایران تولید میشود

TT / 166 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال