http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

به چه دلیل این دهه هفتادی ها سریع جدا می شوند

به چه دلیل این دهه هفتادی ها سریع جدا می شوند

با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا این دهه هفتادی ها سه سوته طلاق می گیرند

راز طلاق های فوری این دهه هفتادی ها کدام است؟

قصه ازدواج در جامعه ایرانی که دورانی جزو سهلترین اتفاقات زندگی یک جوان بود این روزها آنقدر پیچیده شده که خیلی از خانواده ها از آن به وحشت مییافتند.حالا دیگر گویا با تیپ سفید رفتن و با تیپ سفید بازگشتن هم به سرآمده است. این موضوع البته برای دهه شصتی ها بیشتر صادق است. فکر شیرینی لحظه های مشترک هم قادر نیست خیلی از دهه شصتی ها را پای سفره عقد بنشاند. چرا که آنها سریع نور از کنار ازدواج فرار می کنند. اما در سوی مقابل این روزها دهه هفتادی ها هستند که کولاک کرده اند، طوری که در همان سنین پایین مزدوج میشوند. دهه هفتادی ها برخلاف شصتی ها وقتی با هم آشنایی پیدا میکنند دیگر زیاد موضوع را کش نمی دهند، بلکه خیلی زود بساط عروسی را برپا می کنند. بویژه آنها که دانشگاهی هستند، همان ترم اول یا نهایتاً ترم دوم! بعضی از دهه هفتادی هایی هم که تحصیل نمیکنند چه خدمت بروند و چه نروند، برای ازدواج اعلام آمادگی می کنند. البته به خرج جیب پدر! در این بین همان قدر که ترفندهای دهه شصتی ها برای شانه خالی کردن از بار ازدواج نگران کننده است، راه حل های دهه هفتادی ها هم برای مجاب کردن والدین به ازدواجشان عجیب به چشم مییاید. از سوی دیگر وقتی سری به دادگاه می زنیم متوجه می شویم که همین دهه هفتادی ها برای گرفتن طلاق صف کشیده اند. خیلی هایشان از این می گویند که آتش گرم عشق به دلایلی به خنکی نشسته و حالا آمده اند تا به زندگی کوتاه یکی دو ساله پایان دهند.

دهه هفتادی ها از طغیان سنی غرایز تا دو راهی والدین

سازگار، جامعه شناس و استاد دانشگاه درباره موج ازدواج های دهه هفتادی نقل میکنید:«این مسأله از چندین باب قابل بررسی است. اول اینکه باید دید که به طور عرفی و علمی سن بلوغ فکری یک دختر و پسر در شرایط امروز جامعه کشورمان چندین است؟ چرا که با وجود گسترش رسانه ها و منابع اطلاعاتی به خاطر وابستگی شدید فرزندها به والدین خود، رشد فکری باید به شکل دیگری ترجمه شود. نباید از یاد برد که در سنین ۱۸ تا ۲۴ سالگی چالشهای غریزی در وجود یک پسر غوغا می کند. به شکلی که بخش قابل توجهی از ظرفیت ذهنی وی در اختیار مسائل غریزی و انتخاب های منطبق با این معیار است. به این ترتیب این پسر دچار تناقض های عجیبی می شود، از یک سو به هزار و یک دلیل قادر نیست معضلات فکری رقم خورده را با والدین مطرح کند و از سوی دیگر طغیان عاطفی در وجودش بیداد می کند، به این ترتیب تنها راه را در ازدواج می بیند.»

این استاد دانشگاه اضافه میکند:«وقتی هم که با والدین خود این مسأله را مطرح می سازد، والدین در خلوت خود بر سر دوراهی قرار می گیرند. یا باید جوان بی تجربه ای را که خیلی از امور اصلی زندگی اش روی زمین مانده روانه دریای زندگی مشترک کنند یا از او بخواهند که غرایزش را سرکوب کند.»

وابستگی شدید مالی، پاشنه آشیل ازدواج دهه هفتادی ها

در این بین مسأله دیگری که خیلی از خانواده های دهه هفتادی را با مشکل روبه رو کرده، نبود استقلال مالی آنهاست. به این شکل که این نسل علی رغم اینکه تمایل به ازدواج دارد، بشدت به والدین خود وابسته است از همین رو خیلی از والدین هم قدرتمندی تأمین مالی هزینه زندگی مشترک فرزندان خود را ندارند.

سازگار، در این باره معتقد است:وقتی یک پسر دانشجوی کم سن و سال زندگی تشکیل می دهد و شخصاً درآمدی ندارد در واقع بار زندگی اش را به دوش والدینش می اندازد. به این ترتیب اولاً هزینه های زندگی برای پدر خانواده دوبرابر می شود که این منشأ تنش است. دوم اینکه همسر این جوان که معمولاً کوچولو تر و بی تجربه تر از اوست نسبت به این وابستگی واکنش منفی دارد. بویژه اینکه هر روز این همسر از این جوان بی پول خواسته های تازه تری دارد. این منشأ تنش های فراوان و طلاق های زودهنگام است.

این استاد دانشگاه درباره تبعات این مسأله در ازدواج دهه هفتادی ها عنوان می کند:فرزندی که به خاطر نداشتن بضاعت مالی تصمیم به طلاق از همسرش می گیرد بعد از طلاق بشدت سرخورده است. چرا که وی احساس حقارت اجتماعی می کند و این یعنی بوجود آیی یک شخصیت جدید در وی با گره های روانی پیچیده تر!

تصویر و عکس چرا این دهه هفتادی ها فوری جدا میشوند

طلاق زودهنگام دهه هفتادی ها

ازدواج دهه هفتادی ها روزنه ای برای گریز از اختلاف سلیقه با والدین

فرجام، روانشناس و استاد دانشگاه نیز بر این باور است که ازدواج زود هنگام دختران می تواند درنهایت به طلاق منجر شود. این استاد دانشگاه عنوان می کند:دختران از لحاظ روانشناسی در سنین پایین بشدت تحت تأثیر محرک های عاطفی بسیار قوی هستند. به این ترتیب آنها بشدت به یک تکیه گاه عاطفی نیاز دارند. به همین دلیل هم بدون توجه به هیچ مسأله دیگری چشم های خود را می بندند و در سن پایین تصمیم به ازدواج می گیرند.

به مخصوص اینکه در این سنین به طور متداول به خاطر تغییرات فرهنگی نسل ها در خانواده ایرانی معمولاً تنش هایی میان والدین و دختران وجود دارد که این مسأله دختران را به اینشکلی ازدواج ها که معمولاً بدون شناخت هم صورت می گیرد بیشتر تشویق می کند.

چرا که آنها احساس می کنند باید از روزنه ای که برایشان ایجاد شده بهره گرفته و از خانه پدری بیرون روند. غافل از اینکه پسر طرف مقابل هم به خاطر سن پایین، تجربه کم و البته وابستگی شدید به والدین خود قادر نیست تکیه گاه عالی ای برای همسرش باشد.

این استاد دانشگاه اضافه میکند:اتفاقاتی که در ذهن دو طرف به خاطر ترشح هورمون های خاص رخ می دهد سبب می شود تا این دو احساس کنند که حتماً در این سن به یک فرد از جنس مخالف نیاز دارند. به این ترتیب خانواده های خود را برای ازدواج زود هنگام تحت فشار میگذارند.

این نسل را با نسل پیش مقایسه نکنید

در این بین اما برخی معتقدند که ازدواج زودهنگام چندان هم بد نیست و البته نسل گذشته هم در همین سنین پایین مزدوج میشدند و خیلی از آنها زندگیشان تا به امروز دوام آورده است. فرجام درباره این موضوع نقل میکنید:اولاً مقایسه بلوغ فکری این نسل با نسل گذشته کاملاً اشتباه است. چرا که به هر صورت این نسل سبک زندگی فرق می داری دارد که سبب می شود آمادگی برای تعهد پذیری در اغلب پسران تا سنین ۲۵ یا ۲۶ سالگی به وجود نیاید. ثانیاً اینکه به هر صورت بلوغ اقتصادی روی تصمیمات یک پسر در زندگی مشترک ثمربخش است. به این صورت که پسران در صورت داشتن استقلال اقتصادی در رفتارهایشان نسبتاً با ثبات تر برخورد می کنند.

موضوعی که در اکثریت پسران جامعه ایرانی با این تب مدرک گرایی و علاقه همه به تحصیل کردن تا سنین بالای ۲۵ سال معمولاً به وجود نمییاید.

یعنی استقلال اقتصادی برای پسران تا چنین سنینی بسیار دشوار خواهد بود. به عقیده این روانشناس مورد سومی که باید در جواب این افراد که معتقد به ازدواج زودهنگام دهه هفتادی هستند بیان کرد، این است که غرایز آنها در مرحله ای از زندگی مشترک فروکش می کند و سپس چشم های آنان به حقیقتهای زندگی مشترک گشوده میشود و این آغاز یک بن بست است.

دهه هفتادی ها یا ذهــن صفـــر و صـــد و پیش به سوی طلاق

فرجــــام، پژوهشگر روانشناسی براین باور است که باید جوانان را از سنین ۱۸ و ۱۹ سالگی در رابطه با چگونگی برخورد با این غلیان احساسات تعلیم داد و این مسأله را رساند که ازدواج باید در سن مشخصی صورت گیرد. چرا که تا پیش از این معمولاً دختر و پسر آمادگی روانی پذیرفتن مسئولیت را ندارند.

این استاد دانشگاه اضافه میکند:در این سنین ذهن پسران و دختران صفر و صد است و وقتی که با معضلات چندگانه زندگی مشترک از اقتصادی گرفته تا اجتماعی و فرهنگی و مسئولیتی روبه رو می شوند قادر نیستند از لحاظ روانی آن را مدیریت یا حل کنند.

به این ترتیب بدون توجه به تبعات یک مسأله تصمیم به جدا میشوند. حال با این حرف ها و نگاههای کارشناسان باید زودتر فکری به حال این ازدواج ها کرد. مسأله ای که نمای کلی اش فوق العاده به چشم مییاید، دهه شصتی ها می گریزند و دهه هفتادی ها بی امان به ازدواج یورش میبرند!

چرا این دهه هفتادی ها فوری جدا میشوند

————————————-

تهیه شده توسط : بهنام ذ.

رابطه و ازدواج در بخش ازدواج و زناشویی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

لب پياله ببوس آنگهی به مستان ده
««« »»»
بدين دقيقه دماغ معاشران تر کن

به چه دلیل این دهه هفتادی ها سریع جدا می شوند

TT / 140 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
یوتیوب ویدیو نابود شدن بمب چسبنده سامسونگ گلکسی نوت ۷ را برداشت
چرا اینترنت برخی کاربران تهرانی قطع شد
سمت‌وسوی بازار طلا در روزهای آینده
تاریخ عرضه نسخه لینوکس Deus Ex: Mankind Divided مشخص شد
توضیحات معصومه آباد درخصوص بیمارستان پروفسور سمیعی
استخدام دندانپزشک | دوشنبه ۳ آبان ۹۵
کتف های آهنین و عجیب نوجوان هندی + تصاویر
شایعه یا واقعیت طلاق مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی
ترامپ: اگر من رئیس جمهور شوم به ایران باج نمی‌دهم
رفع ابهام واعظی از حجم اینترنت رایگان سرشماری
بازداشت بازیگر ایرانی و دوستش به جرم کلاهبرداری !
لاریجانی نامه معرفی وزرای پیشنهادی را به روحانی برگرداند
استخدام کارمند تدارکات واقع در شهرک صنعتی صفادشت(شهریار ،ملارد)
کلکسیون زنانه D&G الهام گرفته شده از گیاهان و باغ
ماجرای شایعه تعرض جنسی سعید طوسی قاری قرآن/عکس
انتظار فرهنگیان از وزیر جدید آموزش و پرورش
سازنده تلگرام شبکه تلفن همراه راه می‌اندازد
پاسخ به پرسشهاي اعتقادي جوانان در منطقه ٧
روایت نجفی از روند انتخاب وزیر آموزش و پرورش و علت نپذیرفتن مسئولیت وزارت
استخدام متصدی مرکز تماس،پشتیبان دستگاه کارتخوان در اصفهان