http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

با دیگران به اشتراک بگذارید

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

خبرگزاری فارس: نمونه کامیاب یک داستان انتظار برای نوجوان

داستان «نفس بلند» یک نمونه کامیاب از داستان‌های انتظار برای نوجوانان است که علی‌اصغر عزتی‌پاک آن را خلق کرده است.

خبرگزاری فارس – گروه کتاب و ادبیات: نگاشتن آن هم در حوزه خردسال و نوجوان یکی از آن کارهایی است که نگارنده ها به آسانی به آن تن نمی دهند؛ یعنی نگارنده ای اگر نگرانی نداشته باشد در این حوزه نمینگارد و دیده ایم که آنهایی که با نگاشتن در این زمینه شروع کرده اند بعد از مدتی جذب نگاشتن برای بزرگسالان شده اند زیرا از آنجا که کتاب در جامعه ما مهجور است کتاب خردسال و نوجوان مهجورتر پس طبیعی است که نگارنده خردسال و نوجوان مایل باشد در همین عرصه در مکانی بنگارد که کمی بیشتر نکته توجه قرار بگیرد.

اما علی اصغر عزتی تمیز از آن نگارنده هایی است که علیرغم نگاشتن برای بزرگسالان همچنان نگاشتن در عرصه خردسال و نوجوان را ول نکرده است. او برای کودکان و نوجوان از سر نگرانی می نویسد و کارهای او بوی بازاری نگاری نمی دهد و بر فرض اگر پیشنهادی هم نوشته باشد اما برای آن زمان گذاشته و به آسانی از آن عبور نکرده است.

یعنی عزتی تمیز برای نوجوان زمان قرار میدهد و قصه ای می نویسد که شنیدنی باشد و از قصه های او می شود فهمید که نگاشته شده تا خوانده شود و مانند بسیاری نیست که فقط برای پرکردن سابقه و یا تامین معاش بنگارد.

داستان «نفس بلند» اثر این نگارنده توانمند است، که تاکنون کارهای قابل توجهی چون «موج فرشته»، «آواز بلند»، «باغ کیانوش» و … از او انتشار داده شده و برخی از کارهایش نکته توجه جوایز ادبی نیز قرار گرفته است.

در «نفس بلند» عزتی تمیز قصه ای سرراست و شنیدنی از فرزندهای یک محل را روایت می کند که می خواهند برای ضیافت نیمه ماه شعبان کارهایی بکنند اما یک نفر ناشناس وارد کارهای آنها می شود و ظاهرا برنامه های آنها را به هم می زند.

فرزندهای محل هم بر آن میشوند او را تشخیص دهند و درس خوبی به آن ناشناس بدهند تا دیگر بدون هماهنگی با آنها دست به چنین کاری نزند اما مریضی «مصطفی» شخصیت اصلی کتاب مانع از آن می شود که بتواند در فعالیت های فرزندهای محل در ضیافت نیمه ماه شعبان مشارکت کند. اتفاقات کتاب حول این موضوع می گردد و نگارنده فضایی صمیمی را در داستان رقم زده که خواننده با آنها همزاد پنداری کند.

عزتی تمیز در قصه اش هیچ حرف رویی برای زدن ندارد و تمام پیام های قصه اش را در بیان و رفتار شخصیت های قصه اش گذاشته، به همین خاطر می شود گفت که با یک داستان شعازده روبرو نیستیم. داستان «نفس بلند» یک نمونه کامیاب از قصه های انتظار برای نوجوانان است که به همت انتشارات «کتاب جمکران» انتشار داده شده است.

مسئله انتظار و عقیده داشتن به منجی در این داستان به خوبی دیده می شود و تمام اینها از چارچوب داستان عزتی تمیز بیرون نزده است. بهره گیری از یک روایت خطی در این کتاب برای بیان یک قصه و ایجاد پرسش به این معنا که مخاطب نوجوان در جستجوی آن فرد ناشناس است سبب شده، خواننده «نفس بلند» را انتها بخواند تا راز داستان عزتی تمیز را یابند.

در رابطه با تصویرگری های این کتاب که وجیهه گلمزاری آن را به انجام رسانده نیز باید گفت که تصاویر و کاراکترها به شدت بومی هستند و این اصلیترین ویژگی آنها است و تصویرگر سراغ نمونه ها یا خوب تر است نقل شود کپی های خارجی نرفته و خودش دست به خلق شخصیت هایش زده است.

داستان «نفس بلند» اثر علی اصغر عزتی تمیز با تصویرگری وجیهه گلمزاری در ۳۱ صفحه با قیمت ۴هزار تومان از سوی انتشارات «کتاب جمکران» انتشار داده شده است.

————————————-

مطلب از : پريدخت ح.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو گفتمش که دلم را نگاه دار چه گفت
««« »»»
ز دست بنده چه خيزد خدا نگه دارد

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

TT / 101 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارشناس فروش خودرو خارجی در شرکت کارن
ویدیو فیلم مجدداً شگفت زده می شوی ( آپارات )
محدودیت تحصیل دوباره در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو شد
فیلم یادگیری کف سازی با شمشه ماله دستی تلسکوپی صیقلی ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم استند کاغذدیواری تیمبرلند (قسمت دوم) ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم مته تیزکن تایوانی تا سایز ۱۰۰ میلیمتر ( آپارات )
کیلیپ فیلم موس تازه ۵۰۰M گیمینگ کوگار با گارانتی گرین +( آپارات ) پخش
فیلم دریل پیچ گوشتی چکشی نمونه مدل DHP451RME ماکیتا ابزارمارت ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم سرشعله پریموس نمونه مدل +Primus Lite ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم implant euroteknika
کیلیپ فیلم یادگیری پارکور دوندگی روی دیوار +( آپارات ) پخش
دیدار رییس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین با رهبر معظم انقلاب
13 استان کشور همچنان در انتظار بارندگی
مریل استریپ در نقش هیلاری کلینتون
آغاز کلاس های آمادگی آزمون MSRT , آزمون EPT
باران پاییزی در کرج
کلیپ فیلم آموزش حسابداری آموزش حسابداری شرکت های جدید تاسیس
ویدیو فیلم پیتزا لوله ای! / دریافت کلیپ
عکس های سیمرغ از حضور گسترده بازیگران بازیگر و بازیگران در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۱۰ عکس)
سیمرا حسن پور و شریک زندگی اش سامان سالور در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۶ عکس)
تبلیغات