نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان


با دیگران به اشتراک بگذارید

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

خبرگزاری فارس: نمونه کامیاب یک داستان انتظار برای نوجوان

داستان «نفس بلند» یک نمونه کامیاب از داستان‌های انتظار برای نوجوانان است که علی‌اصغر عزتی‌پاک آن را خلق کرده است.

خبرگزاری فارس – گروه کتاب و ادبیات: نگاشتن آن هم در حوزه خردسال و نوجوان یکی از آن کارهایی است که نگارنده ها به آسانی به آن تن نمی دهند؛ یعنی نگارنده ای اگر نگرانی نداشته باشد در این حوزه نمینگارد و دیده ایم که آنهایی که با نگاشتن در این زمینه شروع کرده اند بعد از مدتی جذب نگاشتن برای بزرگسالان شده اند زیرا از آنجا که کتاب در جامعه ما مهجور است کتاب خردسال و نوجوان مهجورتر پس طبیعی است که نگارنده خردسال و نوجوان مایل باشد در همین عرصه در مکانی بنگارد که کمی بیشتر نکته توجه قرار بگیرد.

اما علی اصغر عزتی تمیز از آن نگارنده هایی است که علیرغم نگاشتن برای بزرگسالان همچنان نگاشتن در عرصه خردسال و نوجوان را ول نکرده است. او برای کودکان و نوجوان از سر نگرانی می نویسد و کارهای او بوی بازاری نگاری نمی دهد و بر فرض اگر پیشنهادی هم نوشته باشد اما برای آن زمان گذاشته و به آسانی از آن عبور نکرده است.

یعنی عزتی تمیز برای نوجوان زمان قرار میدهد و قصه ای می نویسد که شنیدنی باشد و از قصه های او می شود فهمید که نگاشته شده تا خوانده شود و مانند بسیاری نیست که فقط برای پرکردن سابقه و یا تامین معاش بنگارد.

داستان «نفس بلند» اثر این نگارنده توانمند است، که تاکنون کارهای قابل توجهی چون «موج فرشته»، «آواز بلند»، «باغ کیانوش» و … از او انتشار داده شده و برخی از کارهایش نکته توجه جوایز ادبی نیز قرار گرفته است.

در «نفس بلند» عزتی تمیز قصه ای سرراست و شنیدنی از فرزندهای یک محل را روایت می کند که می خواهند برای ضیافت نیمه ماه شعبان کارهایی بکنند اما یک نفر ناشناس وارد کارهای آنها می شود و ظاهرا برنامه های آنها را به هم می زند.

فرزندهای محل هم بر آن میشوند او را تشخیص دهند و درس خوبی به آن ناشناس بدهند تا دیگر بدون هماهنگی با آنها دست به چنین کاری نزند اما مریضی «مصطفی» شخصیت اصلی کتاب مانع از آن می شود که بتواند در فعالیت های فرزندهای محل در ضیافت نیمه ماه شعبان مشارکت کند. اتفاقات کتاب حول این موضوع می گردد و نگارنده فضایی صمیمی را در داستان رقم زده که خواننده با آنها همزاد پنداری کند.

عزتی تمیز در قصه اش هیچ حرف رویی برای زدن ندارد و تمام پیام های قصه اش را در بیان و رفتار شخصیت های قصه اش گذاشته، به همین خاطر می شود گفت که با یک داستان شعازده روبرو نیستیم. داستان «نفس بلند» یک نمونه کامیاب از قصه های انتظار برای نوجوانان است که به همت انتشارات «کتاب جمکران» انتشار داده شده است.

مسئله انتظار و عقیده داشتن به منجی در این داستان به خوبی دیده می شود و تمام اینها از چارچوب داستان عزتی تمیز بیرون نزده است. بهره گیری از یک روایت خطی در این کتاب برای بیان یک قصه و ایجاد پرسش به این معنا که مخاطب نوجوان در جستجوی آن فرد ناشناس است سبب شده، خواننده «نفس بلند» را انتها بخواند تا راز داستان عزتی تمیز را یابند.

در رابطه با تصویرگری های این کتاب که وجیهه گلمزاری آن را به انجام رسانده نیز باید گفت که تصاویر و کاراکترها به شدت بومی هستند و این اصلیترین ویژگی آنها است و تصویرگر سراغ نمونه ها یا خوب تر است نقل شود کپی های خارجی نرفته و خودش دست به خلق شخصیت هایش زده است.

داستان «نفس بلند» اثر علی اصغر عزتی تمیز با تصویرگری وجیهه گلمزاری در ۳۱ صفحه با قیمت ۴هزار تومان از سوی انتشارات «کتاب جمکران» انتشار داده شده است.

————————————-

مطلب از : پريدخت ح.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو گفتمش که دلم را نگاه دار چه گفت
««« »»»
ز دست بنده چه خيزد خدا نگه دارد

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

TT / 101 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال