دانسته های دلچسب از رازهایی در صورت شما (۱۰ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

دانسته های جالب از رازهایی در صورت شما

در پس هر چیزی از بوجود آیی یک خال تازه تا تحولی در رنگ پوست، بوجود آیی خطوط تازه، یک نشانه پوستی تازه و غیره علتی نهفته است. از این رو، توجه دقیق به صورت و هر گونه تغییر تازه در آن اهمیتی می دارد و باید توجه پزشک را به سوی خود جلب کند. در ادامه قصد داریم با آنچه صورت شما درباره وضعیت تندرست بیان می کند بیشتر آشنایی پیدا کنیم.

به گزارش «تابناک باتو»؛ صورت شما می تواند به عنوان یک نقشه راه که وضعیت تندرست را نمایان میکند، عمل کند. در شرایطی که احساسات در صورت شما بازتاب کشف میکنند، بخش های گوناگون آن قادر هستند نمایان کننده وضعیت تندرست شما باشند.

بخش های گوناگون صورت با اندام های گوناگون بدن و وضعیت تندرست آنها در رابطه هستند. بر همین اساس است که هنگام مراجعه به پزشکان برای چک آپ های تندرست آنها چشمان، زبان، و دیگر بخش های صورت را نکته بررسی میگذارند.

در پس هر چیزی از بوجود آیی یک خال تازه تا تحولی در رنگ پوست، بوجود آیی خطوط تازه، یک نشانه پوستی تازه و غیره علتی نهفته است. از این رو، توجه دقیق به صورت و هر گونه تغییر تازه در آن اهمیتی می دارد و باید توجه پزشک را به سوی خود جلب کند. در ادامه قصد داریم با آنچه صورت شما درباره وضعیت تندرست بیان می کند بیشتر آشنایی پیدا کنیم.

۱. رنگ زرد پوست و چشمان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

اگر متوجه رنگ زرد خفیف در صورت خود به مخصوص در سفیدی چشمان شده اید، با یکی از نشانه های بارز ابتلا به مریضی زردی مواجه هستید. مریضی زردی به واسطه ساخت رنگدانه بیلی روبین در خون و بافت بدن که به طور متداول کبد مسئول رسیدگی به آن است، رخ می دهد. بیلی روبین رنگدانه ای است که در نتیجه تجزیه گلبول های قرمز فوت شده در کبد شکل می گیرد.

رنگ زرد صورت می تواند علامتی از مریضی کبدی، مانند هپاتیت یا سیروز نیز باشد. همچنین این حالت می تواند علامتی از وجود مشکل در کیسه صفرا یا لوزالمعده باشد.

در کنار زرد شدن پوست و چشمان، از دیگر نشانه های مریضی زردی می توان به خستگی، سر درد، تب، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، کاهش وزن، درد شکم، خارش پوست، و ادرار و مدفوع رنگ پریده اشاره کرد.

۲. التهاب پوست (راش) پروانه ای شکل

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

هر گونه التهاب پوستی روی صورت علامتی مشخص از بروز معضلی در داخل بدن است. اگر التهاب پوستی در امتداد دو گونه صورت به شکل یک پروانه بوجود آمده است و ظاهری آفتاب سوخته دارد، امکان می دارد به لوپوس مبتلا شده باشید. لوپوس یک اختلال سیستم مطمئنی بدن است که پوست، مفاصل، خون، ششها، قلب و کلیه ها را تحت تاثیر میگذارد.

در کنار التهاب پوستی پروانه ای شکل، از دیگر نشانه های لوپوس می توان به خستگی، درد مفاصل، تورم، درد عضلانی، تب خفیف، بزرگ شدن غدد لنفاوی، درد سینه، تنگی نفس، احتباس مایعات و سردردهای مکرر اشاره کرد.

رسیدگی و درمان به موقع این مریضی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در برخی افراد می تواند به شرایطی پیچیده که حتی جان فرد را به مخاطره مییاندازند مانند مریضی قلبی و عروقی و معضلات کلیه منجر شود. از این رو، با مشاهده علامت هایی که به آنها اشاره شد باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

۳. رشد بیش از اندازه موهای صورت

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

رشد موهای اضافی در پیرامون خط فک، چانه و بالای لب می تواند برای هر بانویی باعث شرمندگی باشد. این مشکل خوشگلی به نام هیرسوتیسم شناخته می شود.

رشد موهای اضافی در صورت می تواند علامتی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد که یک نبود تعادل هورمونی است و به افزایش تولید هورمون های مردانه منجر می شود. این مشکل برای زنان یائسه به واسطه بروز تغییرات هورمونی ناگهانی در بدن شایع‌تر است.

نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، نمایان کرد که سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع‌ترین دلیل هیرسوتیسم است. از بین بردن موهای اضافی و اقدامات دارویی درمان هایی موثر برای هیرسوتیسم به حساب مییایند. تراشیدن موهای اضافی نیز نقش می دارد، اما نیاز به تکرار دارد.

در کنار سندرم تخمدان پلی کیستیک، موهای اضافی قادر هستند در نتیجه بهره گیری از داروهایی مشخص یا اختلالات غده فوق کلیوی رشد کنند. در موارد نادر، پدیدار شدن آنها می تواند به واسطه یک تومور یا سرطان غده فوق کلیوی یا تخمدان ها رخ دهد.

۴. پوست رنگ پریده

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

اگر پوست شما که از ظاهری سالم برخوردار بوده به ناگاه رنگ پریده و بی روح شده است، خوب تر است سطوح آهن بدن خود را چک کنید. کم خونی ناشی از فقر آهن که میلیاردها نفر در سر تا سر دنیا را تحت تاثیر میگذارد، یکی از علل عمده پوست رنگ پریده است.

به واسطه سطوح پایین آهن، بدن قادر نیست هموگلوبین کافی تولید کند که رنگ قرمز خون و ظاهر سالم پوست را شکل می دهد. در موارد فقر آهن شدید، پوست می تواند رنگ عادی خود را از دست بدهد و به شدت رنگ پریده شود. حتی داخل لب ها، لثه ها و داخل پلک پایین چشم کمرنگ‌تر از حد متداول به چشم مییایند.

در کنار پوست رنگ پریده، خستگی یکی از شایع‌ترین نشانه های فقر آهن است. از دیگر نشانه های آن می توان به تنگی نفس، سر درد، احساس سرما در دست ها و پاها، و شکنندگی ناخن ها اشاره کرد.

اگر فقر آهن دارید مصرف مواد غذایی سرشار از این ماده مانند گوشت قرمز، چغندر، انار، عدس و لوبیا از اهمیت مخصوص ای برخودار است. برای بهبود جذب آهن در بدن از مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C نیز اطمینان حاصل کنید.

۵. خشکی پوست و لب های پوسته پوستهتصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

هر فردی هر از گاهی خشکی پوست را مییازماید. این شرایط می تواند به واسطه دلایلی جزئی مانند آب و هوای زمستانی یا حمام کردن با آب بیش از اندازه داغ رخ دهد. با این وجود، خشکی پوست و پوسته پوسته شدن لب ها علامتی اصیل از کم آبی بدن هستند.

پوست انسان حاوی تقریبا ۳۰ درصد آب است که به کشش و انعطاف پذیری آن منجر می شود. هنگامی که بدن شما با کمبود آب مواجه باشد، بروز خشکی پوست ممکن می شود. همچنین، کم آبی بدن می تواند به خشکی و ترک خوردن لب ها منجر شود.

افزون بر این، کم آبی بدن به معنای نبود تعرق کافی برای خارج کردن ناپاکی و چربی جمع شده روی پوست است. این شرایط می تواند خطر بروز آکنه، اگزما و پسوریازیس را زیاد کند.

با آشامیدن آب کافی قادر هستید پوست خود را آبرسانی کنید. همچنین، شما قادر هستید مقدار کمی روغن نارگیل یا روغن زیتون را روی پوست و لب های خود ریخته و به آرامی ماساژ دهید.

در شرایطی که خشکی گاه به گاه پوست می تواند در نتیجه کم آبی بدن باشد، اما اگر این مشکل زیاد رخ می دهد می تواند نمایان کننده معضلات تندرست دیگر مانند کم کاری تیروئید یا دیابت باشد. کمبود ویتامین B نیز می تواند یکی از علل خشکی پوست باشد.

۶. تغییر رنگ غیر طبیعی پوست

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک امکان می دارد با تکه های ضخیم، قهوه ای یا سیاه رنگ روی گردن، پیشانی، ناف، زیربغل، و پستان های خود مواجه شوند. این نوع تغییر رنگ پوست به نام آکانتوز نیگریکانس شناخته می شود. مقاومت به انسولین یا سطوح بالای انسولین در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک موجب تغییر رنگ پوست در بخش های گوناگون بدن می شود.

۷. چین و چروک عمیق زودرس

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

شکل گیری چین و چروک ها با افزایش سن اجتناب ناپذیر است. با این وجود، بروز چین و چروک های زودرس پیرامون دهان یا پیشانی می تواند خوشگلی و جذابیت جوانی را از بین ببرد.

چین چروک های زودرس قادر هستند در نتیجه قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض دود دخانیات بوجود بیایند. نیکوتین موجود در دخانیات موجب تنگ شدن رگ های خونی لایه های بیرونی پوست می شود و جریان خون را کم میکند. این شرایط کمبود اکسیژن و مواد مغذی نکته نیاز برای پوستی سالم و زیبا را به همراه دارد.

افزون بر این، بیش از چهار هزار ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارند که به کلاژن و الاستین زیان می زنند که به پوست قدرت و فایده ارتجاعی می بخشند. با پرهیز از دخانیات قادر هستید روند بوجود آیی چین و چروک ها در پوست را کند کرده و پوست از ظاهری سالم‌تر برخوردار می شود.

۸. ترک در گوشه های دهان

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

بروز ترک در پیرامون دهان اغلب با کمبود ویتامین B2 یا ریبوفلاوین در رابطه است. کمبود ویتامین B در بدن می تواند به التهاب غشاهای دهان، پوست، چشمان و سیستم گوارش منجر شود. در کنار بروز ترک ها در گوشه های دهان، شما قادر هستید با نشانه های دیگر مانند تورم غشاهای مخاطی، التهاب پلک ها، درد در لب ها یا دهان، و قرمزی پوست مواجه باشید.

برای درمان ترک های پیرامون دهان مواد غذایی سرشار از ویتامین B مانند گوشت ماکیان، ماهی سالمون، ماهی تن، تخم مرغ، صدف، گوجه فرنگی خشک شده در آفتاب، برگ چغندر، بادام زمینی، لوبیا و حبوبات را در رژیم غذایی خود گنجانید. همچین، بعد از مشورت با پزشک قادر هستید از مکمل های ویتامین B بهره گیرید.

در کنار کمبود ویتامین B2، ترک در گوشه های دهان که شرایطی دردآور است می تواند به واسطه کمبود آهن و روی نیز رخ دهد.

۹. تکه های زرد در پیرامون چشمان

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

تکه های زرد در پوست پیرامون چشمان که به نام زانتلاسما (Xanthelasma) شناخته می شود می تواند علامتی از مریضی قلبی باشد.

Xanthelasma palpebrarum پلاک های زرد رنگی هستند که بیشتر در نزدیکی گوشه داخلی پلک های چشم شکل می گیرند. این تکه های پوست کوچولو نرم و بدون درد هستند و آشفتگی ای در بینایی بوجود نمییاورند. با این وجود، این مشکل می تواند با آترواسکلروز (تصلب شرایین)، چربی خون و مریضی عروق کرونر در رابطه باشد.

۱۰. چشم های پف کرده

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس آگاهی داشته های جالب از رازهایی در صورت شما

چشمان پف کرده یا حلقه های سیاه رنگ زیر چشم به طور متداول در نتیجه بیداری های شبانه تا دیر زمان یا استراحت کن ناکافی شکل می گیرند. گریه بیش از اندازه نیز می تواند به این حالت منجر شود.

با این وجود، اگر چشمان پف کرده حتی در صورت استراحت کن کافی در شما شکل می گیرند، این شرایط می تواند علامتی از یک مشکل پزشکی باشد. به عنوان مثال، چشمان پف کرده می تواند به واسطه مریضی تیروئید چشمی که موجب تورم بافت و عضلات پیرامون چشم می شود، رخ دهد.

تیروئید چشمی یک مریضی خود مطمئنی است که در آن سیستم مطمئنی بدن به قسمت پشت چشمان هجوم کرده و به بوجود آیی التهاب منجر می شود. جدا از پف کردگی، نشانه های دیگری مانند تغییر در ظاهر چشمان، احساس جود جسم خارجی در چشم، آبریزش چشم، تاری دید و حتی درد در پشت چشمان قادر هستند پدیدار شوند.

چشمان پف کرده می تواند علامتی از یک اختلال تیروئید باشد که به نام مریضی گریوز شناخته می شود. همچنین، این حالت می تواند به مشکل کلیه که به تورم عمومی در سر تا سر بدن از جمله پیرامون چشمان منجر می شود، اشاره داشته باشد.

عصر کشورمان

-انتهاي مطلب-

تهیه کننده : فيروز ح.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز زهد خشک ملولم کجاست باده ناب
««« »»»
که بوی باده مدامم دماغ تر دارد

دانسته های دلچسب از رازهایی در صورت شما (۱۰ عکس)

TT / 313 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال