معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: سیاست ما ارتقای سود وری آب در سطح حوضه، مزرعه و گیاه است (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: سیاست ما ارتقای بهره وری آب در سطح حوضه، مزرعه و گیاه است

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی:		سیاست ما ارتقای بهره وری آب در سطح حوضه، مزرعه و گیاه است
سیناپرس: معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه متوسط راندمان آبیاری تا پایان برنامه ششم توسعه به ۴۶ درصد می رسد، گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی، ارتقای بهره وری آب در ۳ سطح حوضه آبریز، مزرعه و گیاه است.

علیمراد اکبری در مصاحبه با خبرنگار سیناپرس با تاکید بر اهتمام وزارت جهاد کشاورزی به ارتقای بهره وری آب، اظهار کرد: کسانی که سهم بخش کشاورزی در مصرف آب را ۹۰ درصد عنوان می کنند، اگر آمار و اطلاعاتی دارند ارایه نمایند. به اعتقاد ما مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ درصد است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی:		سیاست ما ارتقای بهره وری آب در سطح حوضه، مزرعه و گیاه استمعاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی، همچنان شاهد کشت این محصول در برخی از مناطق همچون اصفهان هستیم؟ گفت: ما قانونی برای اینکه بگوییم کشت این محصول صورت نگیرد، نداریم اما در مناطقی که به خاطر محدودیت آب، امکان کشت برنج وجود ندارد هیچ گونه تسهیلات و حمایتی ارایه نمی دهیم. به عنوان مثال هیچ اعتباری برای تجهیز و باز سازی شالیزارها اختصاص نمی دهیم و ارایه منابع بانکی را هم محدود می کنیم.

وی اضافه کرد: این کشاورزان به خاطر محدودیت منابع آب قادر هستند کشت جایگزین برگزند. اگر این کار را به انجام رسانند، هر مددی که بخواهند در اختیارشان قرار میدهیم.

اکبری با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش بهره وری آب در این بخش، تصریح کرد: در حال حاضر سیاست های وزارتخانه در زمینه الگوی کشت به این سمت است که کشت گیاهان کم آب بر در دستور کار قرار بگیرد و کشت گیاهان پرمصرف هم به محیط های مهار شده همچون گلخانه ها رسانده شود. علاوه بر این، بحث کشاورزی حفاظتی را پیگیری می کنیم که قادر هست موجب افزایش نگهداری آب در خاک شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: نشاکاری به عنوان یکی از برنامه های عمده وزارت جهاد کشاورزی مطرح است. ما با عمل نشاکاری قادر هستیم یک یا دو بار آبیاری را کم کنیم. تحول فصل کشت هم از دیگر برنامه های ما است. به فرض کشت چغندر قند که قبلا بهاره بود را به فصل پاییز میرسانیم. این کار به شدت میزان مصرف آب را کم میکند چون گیاه قادر هست از باران اثرگذار بهره گیرد.

اکبری با تاکید بر پیگیری بحث آب جایزی، اظهار کرد: در این راستا می کوشیم که محصولات پرمصرف را در برنامه واردات و محصولات کم مصرف را در برنامه صادرات گذاریم. همچنین با همکاری وزارت نیرو، مدیریت یکپارچه منابع آب هم دنبال می شود که در نتیجه آن، حکمرانی آب به دست کشاورزان و بهره برداران سپرده خواهد شد.

در حال حاضر متوسط راندمان آبیاری در کشور حدود ۴۱ درصد است و تا پایان برنامه ششم آن را ۵ درصد زیاد خواهیم کرد

وی ادامه داد: ما به دنبال ارتقای بهره وری آب در سطح کشور هستیم. این سیاست را در ۳ سطح پیگیری می کنیم؛ یکی در سطح حوضه آبریز، دیگری در سطح مزرعه و سوم در سطح گیاه.

اکبری با بیان اینکه به ازای اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار، ۴۴۰۰ مترمکعب آب صرفه جویی می شود، گفت: گسترش آبیاری میکرو اولین رویکرد و اولویت عمده ما است مگر اینکه مبانی فنی و تخصصی اجازه این کار را ندهد. البته بهره گیری از خودروهای آبیاری و دستگاه های آبیاری بارانی هم در برنامه قرار دارد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بهبود و اصلاح روش های آبیاری سطحی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در برنامه ششم توسعه است که بتوانیم راندمان این روش ها را زیاد کنیم. به هرحال بخشی از مزارع کشور با بهره گیری از این روش ها، آبیاری می شوند و می بایست راندمان آن را ارتقا بدهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر متوسط راندمان آبیاری در کشور حدود ۴۱ درصد است و تا پایان برنامه ششم آن را ۵ درصد زیاد خواهیم کرد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال