به چه دلیل مسیریابی مردان بهتر از بانو هاست؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا مسیریابی مردها بهتر از خانم هاست؟

گر تئوری تکامل درست بوده باشد، مردها که مسیریابی خوب تری داشته‌اند شانس بقای بالاتری هم داشته‌اند که این از طریق ژن به آیندگانشان رسانده شده است و علم ژنتیک می‌گوید این ژن هم می‌توانسته به هر دو جنسیت آیندگان آنها رسانده شده باشد و نه فقط مردها.
تصویر و عکس چرا مسیریابی مردها بهتر از زن هاست؟

به گزارش «تابناک باتو»، محققان دانشگاه ایلینوی نشان می‌دهند که نظریه غارنشین که می‌گوید مردها به دلیل اینکه باید پس از شکار راهشان به سمت خانه را پیدا می‌کردند، پس مسیریاب‌های خوب تری هستند، نادرست است.

این یک حقیقت انکارناشدنی است که مردها به مراتب در یافتن مسیرها و راه‌ها بهتر از زن‌ها هستند که البته این منحصر به انسان‌ها نیست و در گونه‌های گوناگون جانوران زنده هم وضع به همین منوال است. باور عمومی این است که علت آن سیر تکامل انسان و فرگشت بوده است، به دلیل اینکه پیشینیان ما مجبور بوده‌اند که مسیری بسیار طولانی را در جستجوی غذا بپیمایند، در حالی که بانوان در خانه می‌مانده‌اند. براساس تحقیقات محققان دانشگاه ایلینوی این تئوری نادرست است. آنها ثابت کرده‌اند که خوب تری مردها در مسیریابی به این دلیل نیست و تستوسترون توجیه بسیار منطقی‌تری برای این تفاوت میان بانوان و مردان است.

اگر تئوری تکامل درست بوده باشد، مردها که مسیریابی خوب تری داشته‌اند شانس بقای بالاتری هم داشته‌اند که این از طریق ژن به آیندگانشان رسانده شده است و علم ژنتیک می‌گوید این ژن هم می‌توانسته به هر دو جنسیت آیندگان آنها رسانده شده باشد و نه فقط مردها. بااین حال هنوز هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

تنها راهی که یک ژن امکان می دارد فقط به یک جنسیت از آیندگان آن رسیده باشد این است که آن ژن تاثیری منفی بر یکی از آن جنسیت‌ها و نه دیگری داشته باشد. نمونه خوب آن می‌تواند نوک پستان در خانم‌ها باشد که بسیار مشهود است ولی برای مردها هیچ خاصیت و کارایی‌‌ای ندارد. پس چرا مردها هم نوک پستان دارند؟ پاسخ آن سهل است: چون هیچ اذیتی به آنها نمی‌رساند و هیچ ضرری برایشان ندارد. اگر نوک سینه به طریقی تاثیری منفی بر مردها داشت، با گذشت چندین نسل از بین می‌رفت.

بااینحال، محققان دانشگاه ایلینوی برای بررسی این مسئله اطلاعات مربوط به ۳۵ تحقیق بر روی توانایی‌های مسیریابی و راه‌شناسی در انسان‌ها و تعدادی از جانداران از جمله ماهی cuttlefish، اسب، موش آزمایشگاهی، موش آهویی، موش علفزار، موش صحرایی، موش رزوس و موش تالاس را جمع‌آوری کردند.

اگر این نظریه درست بود، محققان باید نوعی رابطه متقابل یا حداقل یک رابطه سهل بین قدرتمندی مسیریابی و وسعت ارضی پیدا می‌کردند ولی اینطور عدم. دانشمندان دریافتند که در هشت گونه از یازده گونه موردتحقیق، جنس نر منطق فضایی خوب تری نسبت به جنس ماده داشته است و این رفتار صرفنظر از وسعت منطقه‌ای یا طی مسیر بیشتر جنس نر نسبت به ماده بوده است. بنابراین بااینکه جنس ماده به اندازه جنس نر طی مسیر و حرکت داشته است، باز در مسیریابی ضعیف‌تر از جنس مخالف خود بوده است.

این مححقان نوشته‌اند، «هیچ سند و مدرکی برای تایید این فرضیه که تفاوت‌های گونه‌ای در نرها رابطه مثبتی با تفاوت‌های موازی در قدرتمندی مسیریابی داشته است، پیدا نشد».

این اطلاعات فرضیه جایگزین که تفاوت‌های جنسیتی در شناخت مسیر نتیجه پیامد جانبی هورمونی است را بهتر تأیید می‌کند».

و هورمون اساسی و عمده که محققان باور دارند موجب قدرتمندی مسیریابی بهتر مردان می‌شود، تستوسترون است. قدرتمندی مسیریابی می‌تواند یک عارضه‌جانبی از بالاتر بودن سطح این هورمون در مردها باشد. تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که قدرتمندی مسیریابی در زنانی که تستوسترون مصرف می‌کنند تقویت می‌شود.

مسأله مهم‌تر این است که حتی یک نظریه پذیرفته شده می‌تواند اشتباه باشد و تحقیق بیشتر برای به دست آوردن اطلاعات مستند می‌تواند موجب آشکار شدن اشتباهات این نظریات شود.

______________________

تهیه و تدوین : شهناز ع.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظا ترک جهان گفتن طريق خوشدليست
««« »»»
تا نپنداری که احوال جهان داران خوش است

به چه دلیل مسیریابی مردان بهتر از بانو هاست؟

TT / 56 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات