http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ازدیاد نواحی محافظت شده به بیش از ۳۲۰ ناحیه

ازدیاد نواحی محافظت شده به بیش از ۳۲۰ ناحیه

با دیگران به اشتراک بگذارید

افزایش مناطق حفاظت شده به بیش از ۳۲۰ منطقه

مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زندگی کرد گفت: اکنون ۲۷۸منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زندگی کرد در کشور وجود دارد که در حال مطالعه بر روی حدود ۵۰ منطقه دیگر هستیم.

تصویر و عکس افزایش مناطق حفاظت شده به بیش از 320 منطقه

حمید گشتاسب میگونی در مصاحبه با خبرنگار علمی ایرنا اضافه کرد: وسعت مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زندگی کرد حدود ۱۷ میلیون هکتار یعنی حدود ۱۱ درصد از مساحت کل کشور است که درقالب پارک ملی، اثر طبیعی – ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده مدیریت می شوند.
وی با اشاره به اهمیت مناطق حفاظت شده اظهار کرد: بر این اساس افزایش مناطق حفاظت شده در دستور کار قرار گرفته است و در حال مطالعات علمی و فنی بر روی مناطق تعیین شده هستیم.
گشتاسب ادامه داد: برای اینکه این مناطق برای تایید به شورای مناسب محیط زندگی کرد ارسال شود باید پیش از آن نکته تایید ۲ وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت معدن تجارت قرارگیرد که این پروسه تا حدودی زمانبر است.
وی با اشاره به اینکه موافق افزایش آمار کمی در این زمینه نیستم اظهار کرد: اعتقاد ما این است این مناطق در کنار افزایش کمی از لحاظ کیفی هم باید ارتقاء کشف کنند، هر منطقه ای برای اینکه صحیح مدیریت شود مستلزم داشتن نیروی انسانی کافی، امکانات، مهار و نظارت است که اگر همگام با هم جلو روند ایده آل ترین شرایط است.
مدیر کل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زندگی کرد ادامه داد: با توجه به موانع اقتصادی که در دولت وجود دارد قطعا برنامه ما از لحاظ کمی خوب تر از لحاظ کیفی جلو خواهد رفت اما باید این ۲ را با هم همسو و همگام کنیم تا یک منطقه به آن اهدافی که می خواهد برسد.
وی با اشاره به مهم بودن مناطق حفاظت شده گفت: به عنوان مثال درصد بسیار زیادی از پایه های دارویی در طبیعت وجود دارد، مثلا از زهر مار کبری برای درمان مریضیهای قلبی بهره میگیرند و یا ماده ای به نام تاکسول که ضد سرطان است و از گیاهی به نام سرخدارگرفته می شود، بنابراین می شود به اهمیت حفاظت این عرصه ها پی برد.
وی تاکید کرد: اساسا حفاظت به همین منظور در جهان بوجود آمده است که بتواند از این منابع نگهداری و برای پیشرفت فعالیت های توسعه ای که بقای بشریت به آن وابسته است، بهره گیرد.
گشتاسب اضافه کرد: امروزه عوامل متعددی مناطق حفاظت شده را به مخاطره مییاندازند که اصلی ترین آن تخریب زیستگاه است که به اشکال گوناگون مانند احداث جاده، تحول کاربری، تخریب جنگل ها و تبدیل آنها به باغ و ویلا، انتقال خطوط نفت و گاز و صید و شکار بی رویه و قاچاق خود را نمایان میکند.
وی با بیان اینکه این عوامل در سطح جهان مشترک است گفت: بر اساس آنچه که پژوهشنامه اتحادیه دنیاای حفاظت انتشار داده است عوامل تخریب در سطح جهان مشترک است اما شدت و حدت آنها در مکان های گوناگون با هم فرق می دارد.
گشتاسب اظهار کرد:آماری از تخریب مناطق حفاظت شده و تاثیر هر عامل در میزان تخریب در اختیار نداریم و یکی از موضوعاتی است که پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند ۹۳ در دستور کار قرار گرفته و کارگروهی برای این منظور در سازمان محیط زندگی کرد بوجود آمده است اما چون مناطق تحت حفاظت وسیع هستند این کار زمانبر است.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰*۱۴۴۹
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: امیر کاردان راد


منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
دیدار رییس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین با رهبر معظم انقلاب
13 استان کشور همچنان در انتظار بارندگی
مریل استریپ در نقش هیلاری کلینتون
آغاز کلاس های آمادگی آزمون MSRT , آزمون EPT
باران پاییزی در کرج
کلیپ فیلم آموزش حسابداری آموزش حسابداری شرکت های جدید تاسیس
ویدیو فیلم پیتزا لوله ای! / دریافت کلیپ
عکس های سیمرغ از حضور گسترده بازیگران بازیگر و بازیگران در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۱۰ عکس)
سیمرا حسن پور و شریک زندگی اش سامان سالور در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۶ عکس)
علی ضیا, نیما ماه شعبان نژاد و محمد سلوکی در نمایش فیلم متولد ۶۵ (۵ عکس)
اولین کارگاه مجازی (غیر حضوری) سبک زندگی قرآنی به انجام رسانده می شود
فریدون مشیری، سراینده دلاویزترین غزل دنیا (۵ عکس)
انجمن یادگیری «اطلس قرآنی» مخصوص رابطین خبری به انجام رسانده می شود
خروج دود مشکوک از زمین در یکی از خیابان‌های تهران + فیلم
تنیس باز زن روسی حین مسابقه موهایش را کوتاه کرد ! عکس
دوستی صمیمانه مرد و خرس غول پیکر + عکس
رامین رضاییان بر بالین پورحیدری
دلیل نامگذاری هشتمین ماه سال به نام آبان چیست؟
استخدام حسابدار مجرب در یک هلدینگ معتبر در صنعت غذایی
بهترین قاریان و حافظان کشور در سال ۱۳۹۵ شناسایی شدند
تبلیغات