تاسوعا و عاشورای امسال با سال ۶۱ هجری تطابق دارد


با دیگران به اشتراک بگذارید

تاسوعا و عاشورای امسال با سال ۶۱ هجری تطابق دارد

منجمان در اجلاس گاز نزنم آماتور کشورمان انطباق تاسوعا و عاشورای امسال را با سال ۶۱ هجری نکته بررسی گذاشتند.

تصویر و عکس   تاسوعا و عاشورای امسال با سال ۶۱ هجری تطابق دارد

به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، طی سالیان گذشته از انطباق تاسوعا و عاشورای سال ۶۱ قمری و رویدادهای نجومی در زمان وقوع فاجعه کربلا مواردی را گفته ایم؛ اما امسال این واقعه از حیث روز و هفته در سال جاری، با سال ۶۱ هجری انطباق دارد.

با بررسی کامل گاه شماری خورشیدی و میلادی و تطابق آن با تقویم قمری و همچنین استخراج شرایط رویت پذیری هلال محرم در سال ۶۱ هجری با چشم، در کشف میکنیم که عاشواری سال ۶۱ هجری قمری که زمان شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان بوده است، با شرایط روز و هفته قرار گیری این عالیت در سال جاری(۱۳۹۵) به احتمال قریب به یقین انطباق دارد.

هنگام شبیه سازی با بهره گیری از نرم افزارهای قابل استناد نجومی،گاه شماری و رویت هلال می توان گفت از آنجا که لحظه ماه بدیع آن سال در عصر جمعه نهم مهر ۵۹ ساعت ۱۴:۱۱ ، ۲۸ سپتامبر سال۶۸۰ میلادی به زمان دنیاای بوده است (تقریباً همزمان با غروب خورشید در کشور عراق)، بنابراین هلال محرم آن سال می توانسته نه در آن روز بلکه در شامگاه روز شنبه ۲۹ سپتامبر برابر با ۱۰ مهر سال ۵۹ خورشیدی باچشم غیر مسلح ( تنها ابزار نکته استفاده در همان لحظه) در منطقه کشور عراق قابل رویت بوده باشد.

به همین علت چه بسا محرم سال نکته اشاره در روز یکشنبه ۱۱ مهر سال ۵۹ هجری خورشیدی آغاز شده و با این قاعده، عاشورای آن سال در روز سه شنبه ۲۰ مهر سال ۵۹ شمسی بوده است؛ اما نباید از نظر دور داشت که در غروب روز شنبه ۱۰ مهر آن سال، هلال تنها ۸ درجه از افق فاصله داشته (نسبتاً نزدیک افق) و با فاز ۱۲/۱% روشنایی و طلاق بیش از۱۱ درجه از خورشید، با احتمالی، مردمان آن زمان که بسیار کمتر از دانش و تجارب به روز برخوردار بوده اند، نمی قادر بوده اند هلال مذکور را در افق کشف بکنند، به مخصوص آنکه از یک سو در همان لحظه مشاهده هلال می بایست عمومیت داشته و همگان قادر به رویت آن باشند.

از سوی دیگر غبار در افق که از شرایط طبیعی آن منطقه است، بر رویت پذیری اثربخش بوده؛ با این استدلال هلال در شامگاه روز بعد یعنی یکشنبه ۱۱ مهر سال ۵۹ شمسی توسط عامه مردمان کشور عراق رویت شده و دوشنبه ۱۲ مهر سال ۵۹ خورشیدی، ماه محرم سال ۶۱ قمری آغاز شده است.

با این محاسبه در کشف میکنیم، روز تاسوعا و عاشورای سال ۶۱ قمری (مصادف با واقعه کربلا) برابر سه شنبه و چهارشنبه ۲۰ و ۲۱ مهر سال ۵۹ خورشیدی و دقیقاً منطبق با آغاز محرم امسال و مناسبتهای تاسوعا و عاشورا در سال ۹۵ خورشیدی بوده است.

رخدادهای آسمانی در همان لحظه

ماه در ساعت ۱۲ ظهر روز اول محرم سال ۶۱۱ هجری قمری وارد برج فلکی کژدم ‎شده (قمر در عقرب) و ساعت ۱۸ روز سوم محرم با ورود ماه به صورت فلکی کمان (قوس)، از صورت فلکی کژدم خارج ‎شده است.

در روز اول محرم سال ۶۱ فاصله زمین تا مهر تابان(خورشید)، تقریباً برابر با یک واحد نجومی بوده ( نزدیک به ۱۴۹ میلیون کیلومتر) و ماه نزدیک به وضعیت اوج زمینی خود یعنی ۴۰۳۰۰۰ کیلومتری از زمین بوده است.

در ساعت ۱۵:۱۰ روز ۶ محرم سال ۶۱ قمری، ماه با طلاق حدود ۲ درجه، جنوب سیاره برجیس واقع بوده و در آن شبانگاه، ماه و مشتری همنشین هم بوده اند که اصطلاحاً به آن قران مه و مشتری می گویند.

ماه از غروب هشتم محرم تا عصر روز عاشورای حسینی سال ۶۱ قمری، در صورت فلکی سطل آب! (دلو) ، واقع بوده که با وجود دریغ کردن آب توسط لشکر یزید، یک تعبیر خاص قادر هست تلقی شود.

ساعت ۴۷ :۱۵ عصر تاسوعا سال ۶۱ هجری، ماه از سمت ۱۱۲ درجه در کربلا با ۷۷ درصد روشنایی طلوع می کند (از حدود موقعیت کمپ عمر بن سعد درحوالی شط فرات) و ۰۲:۲۵ بامداد روز عاشورای آن سال، با فاز ۸۱ درصد، در سمت ۲۴۹ درجه(جنوب غربی آن منطقه) غروب کرده است و آسمان کربلا در شب عاشورا تا صبح کاملاً تاریک‎بوده است.

سیارات ماه تیر و ناهید هر دو در همان لحظه صبحگاهی و طلوع سیاره ناهید(زهره) در برج دوشیزه(سنبله) در روز عاشورای آن سال، ساعت ۰۳:۳۹( حدود ۳ ساعت پیش از طلوع خورشید) و سیاره ماه تیر ساعت ۰۵:۳۷ بامداد پیش آمده است.

ستاره سهیل در ساعت ۵ بامداد عاشورای آن سال، دقیقاً در جنوب صحرای نینوا و نزدیک به ۵ درجه بالاتر از افق بوده است، مهر تابان ساعت ۰۶:۴۱ صبح عاشورای ۶۱ قمری، از سمت ۹۹ درجه (از جانب لشگر عمر سعد ملعون در جنوب شرق دشت کربلا) طلوع کرده بوده و در ساعت ۱۸ در سمت ۲۶۰ درجه (جنوب غرب کربلا) در پشت خیمه ‎های سوخته اباعبداله(ع) غروب کرده است.

ماه نزدیک به حضیض زمینی(کمترین فاصله با زمین)، در فاصله ۳۶۶ هزار کیلومتری زمین در ساعت ۱۶:۲۶ عصر عاشورای آن سال طلوع کرده و همراه با خورشید سوزان، شاهد منظره دلخراش عصر عاشورای سال ۶۱ قمری بوده است.

—————————————————-

مسئول متن : سپند ا.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

برو ای زاهد و بر دردکشان خرده مگير
««« »»»
که ندادند جز اين تحفه به ما روز الست

تاسوعا و عاشورای امسال با سال ۶۱ هجری تطابق دارد

TT / 72 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال