http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نگاهی بر حال و هوای لرستان در تاسوعای حسینی+تصاویر

نگاهی بر حال و هوای لرستان در تاسوعای حسینی+تصاویر

با دیگران به اشتراک بگذارید

نگاهی بر حال و هوای لرستان در تاسوعای حسینی+تصاویر

خبرگزاری فارس: نگاهی بر حال و هوای لرستان در تاسوعای حسینی+تصاویر

حال و هوای محرم در شب و روز تاسوعای حسینی در لرستان به اوج رسید.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از شهر خرم آباد، مردمان شهر و روستاهای لرستان هر سال یک هفته پیش از آمدن ماه محرم به پیشواز این ماه عزیز می روند و با بستن خیمه ها و انتشار نوحه های عزاداری غم و سوگواری خود را نمایان میکنند.

بازار شهر شهر خرم آباد هم بوی محرم و عزاداری به خود می گیرد و همه بازار اجناس سیاه رنگ خود را برای به فروش رسان به بازار می آورند.
بعضی از مغازه هایی که اجناس خود را متناسب با فصل تعیین می کنند با لوازم عزاداری و مربوط به ماه محرم اعم از طبل، سنج، پرچم، تیپ سیاه و… را مغازه های خود را پر می کنند.

* با شروع ماه محرم تمام شهر پر از صدای نوحه می شود

پیرو جوان، زن و مرد، کوچولو و بزرگ همه برای عزاداری به خیابان های شهر می آیند. در بین عزاداران حسینی افرادی هم دیده می شود که پای رفتن ندارند و با مدد خانواده هایشان با ویلچر برای عرض ارادت خدمت اباعبدالله به خیمه امام حسین(ع) می آیند.

مردان جوانی دیده می شود که تمام زور و توان خود را در بازو و شانه های خود جمع می کنند تا علم امام حسین(ع) را در دسته های زنجیر خانمی جابه مکان کنند.

محرم سالخورده و جوان، کوچولو و بزرگ نمی شناسد و این از کودکانی که تیپ سیاه به تن کرده اند و طبل هایی که امکان داشته، حتی از جثه آنها هم بزرگ تر باشد به گردن انداخته اند مشهود است.

درب خانه های شهر پرچم های سیاه عزاداری دیده می شود و این نمایان میکند که مردمان به نوعی قصد دارند، عزادار بودن خود و خانواده شان را برای امام حسین(ع) و یارانشان نمایان کنند.

در این ایام، مهمانیهایی که اغلب ویژه به بانوان است و در زبان عامیانه به آن روضه می گویند در خانه ها بر پا می شود و به چشم میخورد، این مراسم ها به نوعی به فرهنگ مبدل شده است.

مداحان با خواندن نوحه و دعا این مجالس را هوای معنوی می دهند. برخی از مردمان نیز در این ماه بسته به توان خود نذر می کنند و برای حاجت خود نذر خود را ادا می کنند.

عطر چای نذری در شب های محرم عطر خاص خودش را دارد و گرما بخش محافل در ایام حسینی است. در ماه محرم همه زمین کربلا می شود و هر کس که ذره ای ارادت به اهل بیت(ع) داشته باشد به عزاداری توجه میکند.

در ماه محرم به ویژه دهه نخست آن رفتارهای فرهنگی و خودجوش بسیاری از مردمان دیده میشود، به طور مثال اخیراً رفتاری با عنوان جمع آوری زباله های نذری توسط خود عزاداران با مدد رسانه ها و شهرداری در حال فرهنگ سازی است که خود اقدام خیلی خوبی در این ارتباط به حساب مییاید.

البته ارائه داده میشود، عزاداران برای دریافت نذری با خود ظرف به همراه ببرند تا از ظروف یکبار مصرف که هم برای تندرستی و هم برای محیط زندگی کرد خطرناک است کمتر بهره گرفته بشود.

یکی دیگر از رفتارهای نادرست که خلاف قانون راهنمایی و رانندگی در این ایام است، گل مالی کردن خودروها و پلاک آن هاست که به نقل کرده رییس پلیس راهنمایی و رانندگی برای برخورد با چنین ماشین هایی جریمه انتقادی و پارکینگ انتخاب شده است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی لرستان در مکالمه با خبرنگار فارس در شهر خرم آباد گفت: صددرصد نیروهای ستادی و اجرایی در بخش امنیت و ساماندهی هیئات های مذهبی لرستان به کار گرفته شده است.

رضا شیراوژن با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ هیأت مذهبی در سطح استان لرستان وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد ۴۲۰ هیئات ویژه به شهرستان شهر خرم آباد هستند که ۱۰۰ هیئات از آنها هیأت های بزرگی بوده که برای ساماندهی آنها برنامه ریزی شده است.

وی عنوان کرد: صددرصد نیروها در برقراری نظم و انتظام بخشی در حوزه هیئات های مذهبی ساماندهی شده و هیچ گونه معضلی در بحث نظم و انضباط هیئات های مذهبی و مهار اوضاع شهری در سطح استان لرستان وجود ندارد.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی لرستان گفت: امنیت شهر برای ما نیز خیلی اهمیتی داشته و در این زمینه تمام نیروها مورد استفاده قرار داده شده اند.

وی یادآور شد: خوشبختانه تاکنون هیچ گونه مورد ناامنی در بحث هیئات های مذهبی استان لرستان دیده نشده و انتظار ما از مردمان همیشه در صحنه و ولایت مدار لرستان این است که همکاری ضروری را با نیروهای انتظامی داشته باشند.

براساس این گزارش، مردمان ولایتمدار لرستان شب گذشته و صبح امروز با حضور گسترده خود در مراسم شب و روز تاسوعا در غم شهادت سرور سیدالشهدا(ع) در ماتم نشستند.

………………………………………

گزارش از یاسمن موسوی نژاد

——————————–

****نظرات شما مايه دلگرمى ماست****

نگارش توسط: بيتا ر.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاهدان در جلوه و من شرمسار کيسه‌ام
««« »»»
بار عشق و مفلسی صعب است می‌بايد کشيد

نگاهی بر حال و هوای لرستان در تاسوعای حسینی+تصاویر

TT / 102 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
ساخت بازی The Last Guardian احتمالا به پایان رسیده است
صعود کبدی ایران به فینال مسابقات جهانی هندوستان
رستوران تندوور مشهد
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1 آبان
تصاویر درگیری شیر با پلنگ در پارک جنگلی
استخدام پرداخت الکترونیک سامان درشیراز،نی ریز،نورآباد،فیروز آباد
رایانه های مک جدید اپل پنج شنبه آینده عرضه می شوند
تعداد شهدای ایرانی حادثه تروریستی کرکوک سه تن اعلام شد
نصب تصاویر و بنر رهبر انقلاب در خیابان‌های قاهره
استخدام فروشنده در کلینیک معماری لرد در رشت
مک بوک پرو جدید اپل: همه آنچه تا امروز می‌دانیم
هت‌تریک استقلال در برد و صعود به رده پنجم جدول
شکست سنگین دختران فوتبالیست ایران برابر سوئد
هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول آبان ۹۵
آمیگدالین زرد آلو امیدی برای بیماران مبتلا به سرطان
تعداد شهدای ایرانی حادثه تروریستی کرکوک سه تن اعلام شد
گزینه های دولت برای 3 وزارتخانه بدون وزیر
استخدام برنامه نویس اندروید وIOS وکارشناس بررسی اپلیکیشن
احساس دائمی داشتن ادرار چه دلیل دارد؟
هت‌تریک استقلال در برد و صعود به رده پنجم جدول