الگو برداری عربستان از «جنایت قانا» در حمله به صنعاء


با دیگران به اشتراک بگذارید

الگو برداری عربستان از «جنایت قانا» در حمله به صنعاء

هجوم جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان به مهمانی عزاداری در صنعاء که کشته و جراحتی شدن بیش از ۷۰۰ یمنی را به دنبال داشت، یادآور کشتاری است که ۲۰ سال قبل اسرائیل در قانا واقع در جنوب لبنان مرتکب شد.

تصویر و عکس   الگو برداری عربستان از «جنایت قانا» در هجوم به صنعاء

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، تصاویری که از محل هجوم جنگده های سعودی به مهمانی ختم در جنوب صنعاء نمایان شد، یادآور جنایت رژیم صهیونیستی در قانا است که ۲۰ سال پیش در جنوب لبنان رخ داد.

روزنامه الاخبار چاپ لبنان، با اشاره به اجساد تکه تکه شده قربانیان هجوم سعودی به جنوب صنعاء نوشت: این تصاویر یادآور جنایتی است که ۲۰ سال پیش به دست شیمون پرز در شهرک قانا در جنوب لبنان رقم خورد.

به نگاشته این روزنامه ، مشاهده یک مرد یمنی که پیکر بی جان بچه اش را روی دست گرفته بود، یادآور صحنه ای است که در آن «عباس حجا» پدر لبنانی پیکر خونین فرزند کودکش را به آغوش کشیده بود.

ابراهیم الامین سردبیر این روزنامه نیز نوشت: قربانی، قاتل و جنگ همه یکی هستند و ملت های عرب نمونه این جنایت ها را قبلا در لبنان ، کشور سوریه و فلسطین به مخصوص در قانا به دلیل دارند.

سه هجوم پی در پی جنگنده های سعودی به جنوب صنعاء

جنگده های ائتلاف تحت رهبری عربستان عصر روز شنبه گذشته در سه نوبت مهمانی ختم پدر وزیر کشور یمن را که در سالن بزرگ صنعاء به انجام رسانده شده بود، بمباران کردند که در اثر آن بیش از ۷۰۰ غیرنظامی یمنی جان باخته و یا جراحتی شدند.

در این حملات ابتدا سالن بزرگ صنعاء هدف بمباران قرار گرفت و سپس در دو نوبت دیگر امداد رسانان و آمبولانس هایی که در حال انتقال قربانیان به بیمارستان بودند، زیر آتش گرفته شدند.

عربستان و نیز امارات متحده عربی که ابتدا از این اقدام خود راضی و خرسند بودند با مشاهده واکنش شدید افکار عمومی و محکومیت گسترده این اقدام، اظهار نظر های ضد و نقیضی داشته و تلاش کردند خود را از این حملات مبرا نمایان کنند و بدتر از همه اینکه ریاض تشکیل کمیته تحقیق درباره این هجوم را خواستار شد.

این خواست ریاض از نظر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی مضحکه ای ننگین است.

۱۸ ماه جنگ علیه ملت یمن

عربستان بیش از یک سال است که یمن و مراکز گوناگون مسکونی و درمانی و تعلیمی این کشور را هدف بمباران خود قرار داده است و با وجود اینکه به هیچ یک از اهداف مورد نظر خود دست کشف نکرده است به مکان متوقف کردن این حملات و یافتن راه چاره همچنان بر شدت حملات خود اضافه کرده است که جدیدترین مورد آن بمباران روز شنبه گذشته بود.

از ابتدای جنگ تا کنون بیش از یک هزار مدرسه و یکصد مسجد در یمن هدف موشک های و بمباران های ائتلاف به رهبری سعودی قرار گرفته است.
آیا پول های سعودی راه تشکیل کمیته واقعیت کشف کن را سد می کند؟

دراین میان در حالی که تشکیل کمیته حقیبت کشف کن در یمن و ارائه گزارش بی طرفانه از حملات سعودی علیه این کشور به عنوان یک ضرورت مطرح است، یک پرسش عمده به ذهن می رسد و آن اینکه آیا بار دیگر پول های سعودی ایجاب میکند بر واقعیات سرپوش قرار داده شود و راه تشکیل چنین کمیته ای سد شود؟

این پرسش در حالی مطرح است که پیش از این سازمان ملل نام عربستان را در لیست مشکی جنایت علیه کودکان قرار داد ه بود اما وقتی که سعودی ها به صراحت بان کی مون دبیر کل این سازمان را به قطع مددهای مالی به مخاطره انداختند، وی با رسوایی تمام نام عربستان را از این لیست کنار زد.
بنابراین در شرایطی که بان کی مون اکنون نیز تحقیقات بی طرفانه در رابطه با هجوم شنبه گذشته عربستان به صنعاء را خواستار شده است، باید سؤال کرد آیا واقعا چنین خواهد شد؟

تلاش ایالات متحده برای دور ماندن از رسوایی های سعودی

ایالات متحده که یکی از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات سعودی است در مقابل موج محکومیت هجوم اخیر سعودی و به منظور اینکه خود را از دست داشتن در این جنایت دور نگاه دارد، اعلام کرد که روند حمایت از ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه یمن را به سرعت مورد بازنگری میگذارد و برای حمایت از عربستان چک سفید نداده است.

در همین رابطه سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده گفت با توجه به حادثه روز شنبه و حوادث دیگری که اخیرا رخ داده است، تجدید نظر سه سوته درباره حمایت از ائتلاف سعودی علیه یمن لازم است و ایالات متحده آماده است حمایت های خود را به گونه ای تنظیم کند که با سیاست ها و ارزش ها و نیز منافعش همسو باشد.

بن بست صلح عربستان و یمن

با توجه به اظهارات رهبران و فرماندهان جبهه مقاومت مردمی یمن مبنی بر اینکه سرنوشت جنگ را نیروهای مقاومت مردمی مشخص خواهند کرد و آنان به جز انتقام به چیز دیگری فکر نمیکنند، روشن است که مکالمه با عربستان برای دستیابی به راه حل بعید به چشم مییاید حال آنکه صنعاء روز پیش صحنه تظاهرات گسترده در محکومیت هجوم عربستان به مهمانی عزاداری در جنوب پایتخت بود.

واکنش محافل انقلابی و مقاومت یمن

محمد عبدالسلام سخنگوی مجلسی جنبش انصار الله، جنایت عربستان را لکه ننگی بر پیشانی تاریخ برشمرد و گفت: جنگده های سعودی یک مهمانی عزای گروهی را به عزایی در مرگ جامعه دنیاای مبدل کردند و سازمان ملل و جامعه بین الملل مسئول تداوم جنگ و خونریزی در یمن هستند.
وی تاکید کرد: خون جز با خون پاسخ داده نمی شود.

شورای سیاسی مناسب یمن نیز با صدور بیانیه ای حین محکوم کردن هجوم اخیر عربستان بر ادامه نبرد با متجاوزان تا تحقق پیروزی تاکید کرد. محمد علی الحوثی رئیس کمیته علای انقلابی یمن نیز گفت: با عزم هرچه بیشتر در صحنه نبرد علیه عربستان حاضر خواهیم شد.

اتحادیه علمای یمن، جهاد مردمی و سرازیر شدن مردمان به جبهه های نبرد علیه متجاوزان سعودی و جیره خوارانش را خواستار شد.

بنابر بیانیه این اتحادیه، جهاد علیه متجاوزان برای هر کسی که نیرومند به حمل سلاح باشد واجب است و عذر کسانی که به هر بهانه ای در خانه نشسته و از جهاد خودداری کنند، پذیرفته نیست.

عربستان و سریال رسوایی های بی پایان

لو داده شدن اسناد دست داشتن سران سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر و لزوم توجه کرد غرامت به قربانیان این حادثه، فاجعه سال گذشته در منا، حمایت از گروههای تروریستی از جمله گروهک تروریستی داعش و القاعده به مخصوص در کشور سوریه و کشور عراق از جمله رسوایی هایی است که عربستان در پرونده خود به تصویب رسانده است و روز شنبه نیز با هجوم به جنوب صنعاء برگ دیگری به آن افزود.

در این شرایط به چشم مییاید حتی متحدان سعودی نیز دیگر حضور نمی دارند در رسوایی های او شریک شده و به این ترتیب چه بسا شمارش معکوس برای از هم پاشیدگی خاندان سعودی به دلیل دردسرهای خود ساخته آغاز شده باشد.

_________________________________

گردآوری از : آزاده ی.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آيتی بود عذاب انده حافظ بی تو
««« »»»
که بر هيچ کسش حاجت تفسير نبود

الگو برداری عربستان از «جنایت قانا» در حمله به صنعاء

TT / 142 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال