نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ به ۱۵ درصد می‌رسد


به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، موضوع اشتغال به عنوان یکی از اولویت‌ها و مسائل محوری اقتصاد کشور در برنامه ششم مطرح شده است، اما بررسی جزئیات لایحه برنامه از سوی مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد که موضوع اشتغال از جمله موضوعات مغفول مانده در کل برنامه است.

مرکز پژوهش های مجلس به بررسی لایحه احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1399-1395 در حوزه اشتغال و بازار کار پرداخته است.

پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که هدف برنامه ششم توسعه در رسیدن نرخ 7درصدی بیکاری رویاپردازانه‌ است.

بر این مبنا، با حفظ وضع موجود در سال 1400 نرخ بیکاری 15 درصد خواهد بود که با هدف لایحه (7 درصد تا سال 1399 ) تفاوت فاحشی دارد و در صورت حفط نرخ بیکاری کنونی، باید سالیانه به طور متوسط 685 هزار شغل ایجاد شود که این خود یکی از بالاترین رکودهای اقتصادی ایران از منظر اشتغال زایی به حساب می‌آید.

این در حالی است که مستندات برنامه ششم 955 هزار خالص اشتغال سالیانه پیش‌بینی شده است که با توجه به شرایط بازار کار و واقعیات موجود، بسیار دور از واقع به نظر می‌رسد.

بنابر این وضعیت بازار کار کشور به روشنی نشان می دهد که سیاست‌گذاری‌های بازار کار ایران تا کنون توفیق لازم را نداشته است.

این شواهد ایجاب می‌کند که به مرور سیاستگذاری از رویکردهای پیش‌به رویکرد‌های آزمون شده و موفق در دنیا و بهره‌مندی از ابزارها و سیاست‌های جدیدی نظیر سیاست‌های فعال بازار کار سوق داده شود که از جمه آن به محورهای ثبات اقتصاد کلان، محیط کسب و کار، نهادهای بازار کار، تحصیلات و مهارت و نظام تأمین اجتماعی اشاره شده است.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات