http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

عامل مرگ پرندگان و آبزیان هورالعظیم

عامل مرگ پرندگان و آبزیان هورالعظیم

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: شکستگی خط لوله انتقال نفت و آلودگی نفتی تالاب هورالعظیم منجر به تلف شدن تعداد زیادی از پرندگان و آبزیان این تالاب شد.
خبرگزاری ایرنا: معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: شکستگی خط لوله انتقال نفت و آلودگی نفتی تالاب هورالعظیم منجر به تلف شدن تعداد زیادی از پرندگان و آبزیان این تالاب شد.

سیدعادل مولا اظهار کرد: ساعت 14 روز جمعه خط لوله انتقال نفت از هورالعظیم به اهواز متعلق به شرکت نفت اروندان (میدان نفتی آزادگان جنوبی) دچار شکستگی شده و مقدار زیادی نفت از طریق یکی از کانال های فرعی وارد بخش جنوبی تالاب هورالعظیم شده است.

وی با اشاره به اینکه این خط لوله دیروز تعمیر شده است افزود: آلودگی نفتی هنوز در منطقه وجود دارد که علاوه بر آلوده کردن هورالعظیم تعداد زیادی از پرندگان و آبزیان را نیز از بین برده است.

مولا اظهار کرد: میزان نفتی که وارد هورالعظیم شده همچنین خسارتی که به تالاب و زیسمندان آن وارد شده هنوز مشخص نیست و کارشناسان محیط زیست در حال برآورد آن هستند.

وی با تاکید بر پاکسازی محیط از آلودگی توسط این شرکت نفتی گفت: بعد از برآورد خسارت، این شرکت باید خسارت وارد شده به محیط را به صورت جریمه پرداخت کند و در صورت کوتاهی این مساله پیگیری خواهد شد.

معاون محیط زیست خوزستان همچنین حساسیت های محیط های تالابی را یادآور شد و تصریح کرد: با توجه به حساسیت بالای تالاب به ویژه اهمیت و تنوع زیستی منحصربفرد هورالعظیم، ایمنی در خطوط انتقال باید چند برابر شود و پاکسازی محیط نیز با سرعت بیشتری انجام شود زیرا آلودگی نفتی علاوه بر خسارت به تالاب، زیستمندان را نیز از بین می برد.

تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین، در جنوب غربی ترین نقطه کشور، در مرز عراق قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم آن در عراق است.

از سال 87 بیش از هفت هزار هکتار از اراضی تالاب برای 30 سال به وزارت نفت برای انجام عملیات اکتشاف و بهره برداری نفت واگذار شد. عملیات اکتشاف و استخراج نفت اعم از جاده سازی، قطعه قطعه شدن تالاب، حفاری، انتقال، استفاده از مواد شیمیایی حین حفاری، گل حفاری، پسماندها و بقایای مواد نفتی و کنده های حفاری از جمله آلودگی هایی است که در این سال ها فعالیت های نفتی به هورالعظیم تحمیل کرده است.
علاوه بر آلودگی نفتی، خشک کردن تعمدی تالاب توسط وزارت نفت نیز باعث نابودی زیستمندان تالاب و خودسوزی آن در موارد متعدد شده است. اخیرا نیز هزاران قطعه ماهی در این تالاب به صورت ناگهانی تلف شده اند که علت دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

هورالعظیم از زمان خشک شدن یکی از کانون های اصلی پدیده گرد و غبار در خوزستان معرفی شده است.

منبع : برترینها

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
قاضی آرژانتینی خواستار دستگیری ولایتی در عراق شد
صادرات غیرنفتی بوی نفت می‌دهد +جدول
تمامی بسته های بازی Star Wars Battlefront را در ماه نوامبر رایگان بازی کنید
آمار جدید از قدرت نظامی ارتش ایران و جایگاه جهانی آن+تصاویر
استخدام کارشناس فروش در شرکت مهندسی باربد
اینستاگرام ۳ دختر کره‌ای مخصوص ایرانی ها ! +تصاویر
کشف آدرس افسردگی در مغز!
سخت‌گیری جدید تاجیکستان برای مسافران ایرانی/ تسهیلات «ویزای فرودگاهی» تا اطلاع ثانوی لغو شد! +سند
سحابی لاله‌ در قو/ عکس روز ناسا
بازگشت شرکت مرسک، بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل دریایی جهان به ایران
استخدام شیرخوارگاه حضرت ولی عصر (عج) در فارس
حمله نظامی به کمک حیوانات!
عکسهای جنجالی اریکا گری ( erica gray ) بازیگر فیلم های مستهجن در ایران!
تونل‌های مترو از دلایل فرونشست‌های اخیر تهران
سبزپوشی بازارهای فرابورس ایران در مهرماه
قلعه‌نویی: داور 20 سوت اشتباه علیه ما زد
حواشی تصویری از آخرین مناظره کلینتون و ترامپ
استخدام کارمند اداری در شرکت شفا گستر آیریک در اصفهان
اینجا ویلای محمدرضا شاه در رامسر است (تصاویر)
بیوگرافی و زندگینامه نسیم ادبی + عکس های ادبی