وزیر اقتصاد ایران و رئیس صندوق بین‌المللی پول پس از ۲۰ سال با هم دیدار کردند


وزیر اقتصاد ایران و رئیس صندوق بین‌المللی پول پس از ۲۰ سال با هم دیدار کردند

کریستین لاگارد و علی طیب نیا در مقر صندوق بین المللی پول در واشنگتن پایتخت ایالات متحده آمریکا دیدار کرده اند. این نخستین دیدار یک رئیس صندوق بین المللی پول با یک وزیر اقتصاد ایران در ۲۰ سال گذشته است.

آخرین دیدار میان وزیر اقتصاد ایران با رئیس این نهاد مالی، مربوط به اواخر دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی بود.

رسانه های ایران از قول علی طیب نیا می گویند که او به رئیس صندوق بین المللی پول درباره “اقتصاد مقاومتی”، اصطلاحی که آیت الله علی خامنه ای آن را به کار می برد، توضیح داده و گفته است که ایران اصلاحات زیربنایی در ساختار اقتصادی اش را شروع کرده و نتایج این اصلاحات به آرامی در حال خودنمایی است.

وزیر اقتصاد ایران با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی گفته “موفقیت های دولت حسن روحانی در کاهش و کنترل نرخ تورم و همچنین مدیریت بحران کاهش شدید قیمت نفت ناشی از پیشبرد همین سیاست است”.

آقای طیب نیا از گزارش اخیر صندوق بین المللی پول درباره ایران تمجید کرده و گفته است که کشورش از “تعامل موثر صندوق با ایران” استقبال می کند.

درباره گزارش صندوق اینجا بیشتر بخوانید

رسانه های ایران می گویند که خانم لاگارد در دیدار وزیر اقتصاد ایران، موفقیت های دولت این کشور در کنترل تورم و مقابله با آثار بحران کاهش نفت را “قابل تحسین” خوانده و گفته “ما در موضوع آموزش، انتقال تجربیات سایر کشورها و دانش فنی برنامه هایی برای همکاری با ایران داریم که ارائه خواهیم کرد”.

هر دو مقام فقر را یکی از عوامل شکل گیری پدیده تروریسم خوانده اند و خواستار همکاری برای مقابله با آن شده اند.

بر اساس گزارش ها، خانم لاگارد به وزیر اقتصاد ایران گفته است “در خصوص همکاری بانک های بزرگ با بانک های ایرانی مشکلاتی وجود دارد که من به سهم خودم تلاش می‌کنم با مقامات آمریکایی رایزنی کنم تا این مشکلات مرتفع و روند همکاری های بیشتر ایران با نهادهای مالی بین المللی تسریع شود”.

آقای طیب نیا برای شرکت در جلسه مشترک با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در واشنگتن به سر می برد. بیشتر بخوانید

در زمان حضور وزیر اقتصاد ایران در واشنگتن، وزارت خزانه داری آمریکا هم دستور العمل تازه ای در مورد تعاملات مالی با ایران منتشر کرده و طی آن معامله بر پایه دلار آمریکا را با شروطی میسر خوانده است.

ایران این دستورالعمل را مثبت خوانده، اما گفته که مشکلات پیشین را در همکاری بانک های بزرگ با این کشور به طور موثر حل نمی کند. بیشتر بخوانید

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال