تنظیم عملکرد کبد با روشهای گیاهی


با دیگران به اشتراک بگذارید

تنظیم عملکرد کبد با روشهای گیاهی

تصویر و عکس تنظیم عملکرد کبد با روشهای گیاهی

چه عواملی در بروز زیانهای کبدی نقش دارند کبد یکی از اصلی ترین اعضای بدن است سعی کنید با سبک زندگی غلط و مصرف داروهای گوناگون به صورت خودسرانه به آن آسیب وارد نکنید اهمیت مراقبت از کبد را مد نظر گرفته باشید و از سم پاک کنی آن غافل نشوید در ادامه روش های سالم و اثرگذار در این زمینه را در اختیارتان گذاشته ایم با ما همراه باشید تا به بهبود عملکرد کبد و تنظیم آنزیم های آن یاری رسانید.

تهیه وتنظیم ندا سوید؛ دانشجوی کارشناسی ارشد علوم تغذیه، دانشکده علوم تغذیه ورژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران- زیر نظر: دکتر نیازمحمدزاده هنرور؛ متخصص تغذیه بالینی و رژیم شناسی، استادیار دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 عملکرد کبد

کارکردها و وظایف متعدد کبد آن را به یک عضو بسیار حیاتی و مهم بدل کرده است.

اعمال اصلی ی کبد شامل متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ذخیره سازی و فعال سازی ویتامین ها و مواد معدنی، تشکیل و ترشح صفرا، تبدیل آمونیاک به اوره، متابولیسم استروئیدها و تصفیه و فیلتراسیون می باشد.

سرانجام اینکه کبد به عنوان فیلتری برای تصفیه و برداشت باکتری ها و فرآورده های اضافی عمل کرده و مسئول غیرسمی کردن داروها و الکل است.

کبد از طریق واکنش های سم پاک کنی به دفع مواد شیمیایی مضر یاری میرساند.

مواد غذایی و پاکسازی کبدی

جالب است آگاهی بدارید هر ماده غذایی که می خورید و می نوشید و حتی داروها جهت سم پاک کنی از کبد عبور می کنند.

زندگی در جامعه مدرن به روز و مصرف بیش از اندازه غذاهای فراوری شده باعث شده تا کبد مکررا  در معرض الاینده های محیطی، مواد شیمیایی و استرس قرار بگیرد.

در نتیجه این ارگان مرتبا در حال فعالیت است و بار زیادی را متحمل می شود که در نهایت کیفیت سیستم سم پاک کنی آن کاهش کشف میکند.

مواد غذایی بسیاری وجود دارند که به طور طبیعی از طریق تحریک دستگاه های سم پاک کنی به فرایند پاکسازی سموم از طریق کبد یاری میرسانند که در ادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد:

سیر: تنها مصرف مقدار کمی از این ماده غذایی منجر به بهبود عملکردآنزیم های فاز ۲ دخیل در فرایند مسمومیت پاک کنی می شود.

همچنین سیر سرشار از سلنیوم و الیسین می باشد که فرایند پاکسازی را تسهیل می کند.

چای سبز و دمنوش های گیاهی: چای سبز سرشار از گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام کاتچین می باشد که موجب تقویت دستگاه های آنزیمی سم پاک کنی می شود.

علاوه بر چای سبز مصرف چای گیاهی که ترکیبی از زنجبیل، دانه هل، دارچین و شیرین بیان باشد نیز جهت فرایند پاکسازی کبد مفید هستند.

لیمو: لیمو علاوه بر اینکه حاوی آنتی اکسیدان لیمونن می باشد، مقدار زیادی ویتامینC نیز دارد که به دفع مواد اضافی از طریق تبدیل این مواد به مواد محلول در آب یاری میرساند.

سبزیجات خانواده کلم: پیشنهاد داده میشود روزانه حداقل یک فنجان از کلم بروکلی، کلم بروکسل یا کلم پیچ به کار برده شود. مصرف این سبزیجات به دفع مواد سرطان زا یاری میرساند.

موادی مانند کرفس، رزماری، کورکومین موجود در زردچوبه، کلروفیل موجود در سبزیجات، گشنیز نیز به موجب تسهیل فرایند پاکسازی سموم توسط کبد می شوند.

عوامل آسیب رسان به کبد

در کنار گنجاندن این مواد در رژیم غذایی خوب تر است به یاد داشته باشیم که در افراد الکلی، جایگزینی الکل با قول های غذایی و تحول مورفولوژیک موکوزای روده و نبود کفایت آنزیم‌های پانکراس منجر به دریافت پایین مواد آنتی اکسیدانی شده و از این طریق تعادل بین عوامل اکسیدان و انتی اکسیدانی را بر هم زده و به کبد آسیب می رساند.

به علاوه الکل با افزایش متابولیسم کبدی باعث افزایش مصرف دو برابری اکسیژن شده که این فرایند منجر به تولید رادیکال های آزاد می شود.

Q10 به عنوان آنتی اکسیدانی قوی در مواد غذایی مانندگوشت قرمز، اجیل، تخم مرغ و دل و جگر موجود می‌باشدکه با عملکرد آنتی اکسیدانی مستقیم در رفع رادیکال های آزاد نقش دارد.

مطالعات متعددی تاثیر مکمل یاری Q10 را بر کاهش بیان ژن فاکتور های التهابی در سلول های کبدی نمایان کرده اند.

برنامه غذایی سرشار از چربی های اشباع و کربوهیدرات های سهل، مصرف بی رویه داروهایی مانند استامینوفن، عفونت های ویروسی، افزودنی های غذایی، سیگار و کافئین از دیگر مواردی هستند که تندرست کبد را به خطر می اندازند.

علایم آسیب کبدی

اگر به تازگی علایمی مانند نبود تحمل غذاهای چرب و ادویه دار، سوء هاضمه، یبوست مزمن، ضایعات پوستی، طعم فلزی در دهان، مدفوع آغشته به خون و یا قیر مانند و یا مدفوع کم رنگ، ادرار خیلی تیره، بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ را در خود مشاهده نموده اید امکان می دارد شما دچار آشفتگی در عملکرد کبد شده باشید، خوب تر است این علایم را مهم بشمارید و جهت انجام تست های آزمایشگاهی به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهادهای تغذیه ای

از انجایی که کبد یکی از کلیدی ترین اندام های بدن می باشد و نقش اهمیتی می داری در سیستم هضم و جذب بازی می کند، داشتن کبدی سالم نه تنها منجر به جذب خوب تر درشت مغذی و ریز مغذی ها می شود، بلکه از طریق دستگاه های آنزیمی دخیل در فرایند سم پاک کنی بدن را از مواد اضافی پاک می سازد و به برقراری تعادل بین مواد پرواکسیدانی تولید شده و آنتی اکسیدان های دریافتی از مواد غذایی یاری میرساند.

بنابراین جهت محافظت از کبد پیشنهاد داده میشود موارد زیر را رعایت کنید

به طور روزانه ورزش کنید

ورزش روزانه علاوه بر اینکه سیستم مطمئنی شما را جهت برخورداری از کبدی سالم تقویت می کند بلکه به حفظ وزن نیز یاری رسانده و خطر ابتلا به اضافه وزن می‌ داری و مریضی کبد چرب را کم میکند.

از مصرف الکل و استعمال سیگار اجتناب کنید

همان طور که اشاره شد مصرف الکل از طرفی با کاهش دریافت مغذی از جمله مواد آنتی اکسیدانی و افزایش تولید رادیکال های آزاد قادر هست باعث التهاب کبد شود علاوه بر این الکل با تولید ماده ای به نام استالدئید قادر هست مسمومیت کبدی نیز بوجود آورد.

از دیگر پیامد مصرف الکل تولید هیدروژن و سوختن آن به جای چربی ها جهت تولید انرژی می باشد که منجر به تجمع چربی و کبد چرب می‌شود.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

– پرهیز از مصرف مواد غذایی فراوری شده و در بر می داری رنگ های مصنوعی مانند غذاهای کنسرو شده، چیپس، پفک و فست فودها

– پرهیز از مصرف قندها و کربوهیدرات های سهل مانند نان و یا شیرینی های آماده شده از ارد تصفیه شده

– پرهیز از مصرف نوشیدنی های کافئینه و جایگزینی آن با ترکیبی از آب سبزیجات مانندانواع کلم ها، هویج و کرفس، دمنوش های گیاهی حاوی دارچین، هل، زنجبیل و چای سبز

– مصرف مواد غذایی سرشار آنتی اکسیدان مثل میوه و سبزیجات تیره رنگ

– پرهیز از مصرف روغن های هیدروژنه و اسید های چرب های اشباع و ترانس و جایگزینی آنها با روغن زیتون یا کانولا

– آشامیدن آب به اندازه ی کافی و مصرف غذاهای پر پتاسیم مانند موز، هندوانه، کشمش، حبوبات، آلو و سبزیجات

احتیاط در مصرف داروها

مصرف بی رویه دارو ها به خصوص چرک خشک کنها، مسکن ها و داروهای ضدحاملگی به خاطر اینکه در کبد متابولیزه می شوند و مواد سمی تولید می کنند قادر هستند منجر به آسیب کبدی و کاهش کارایی آن شوند.

زندگی آنلاین

————————————————-******

مطلب از : فرزين ی.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشمم آن دم که ز شوق تو نهد سر به لحد
««« »»»
تا دم صبح قيامت نگران خواهد بود

تنظیم عملکرد کبد با روشهای گیاهی

TT / 134 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات