اخطار پژوهشگران نسبت به رشد فزاینده اضافه وزن بچه ها چاق و دارای فربهی، بحران جلو روی جهان


با دیگران به اشتراک بگذارید

هشدار پژوهشگران نسبت به رشد فزاینده چاقی کودکان چاق و دارای اضافه وزن، بحران پیش روی دنیا

عکس هشدار پژوهشگران نسبت به رشد فزاینده چاقی		کودکان چاق و دارای اضافه وزن، بحران پیش روی دنیا
سیناپرس: مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد در حال حاضر تعداد زیادی از کودکان چاق در دنیا وجود دارند و این آمار تا سال ۲۰۲۵ میلادی به رقم ۲۶۸ میلیون نفر خواهد رسید که می تواند هشداری جدی برای جامعه انسانی محسوب شود.

گروهی از پژوهشگران حوزه درمان و سلامت کودکان در پی بررسی های جدید انجام شده هشدار دادند که در صورت عدم تغییر در شرایط فعلی و ادامه روند نادرست تغذیه در جهان، تا سال ۲۰۲۵ میلادی شاهد حضور بیش از ۲۶۸ میلیون کودک و نوجوان چاق و دارای اضافه وزن در سراسر جهان هستیم که در رده سنی ۵ تا ۱۷ سال قرار دارند.

با توجه به الگوی رشد جمعیت مشخص شد که میزان کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن که در سال ۲۰۱۰ میلادی ، ۲۱۹ میلیون نفر تخمین زده شده اند ، تا سال ۲۰۲۵ با رشد نسبتا زیادی مواجه شده و به رقم ۳۶۸ میلیون خواهند رسید.

گفتنی است در این مطالعات از آمارهای بانک جهانی مبنی بر رشد جمعیت استفاده شده و با توجه به الگوی رشد جمعیت مشخص شد که میزان کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن که در سال ۲۰۱۰ میلادی ، ۲۱۹ میلیون نفر تخمین زده شده اند ، تا سال ۲۰۲۵ با رشد نسبتا زیادی مواجه شده و به رقم ۳۶۸ میلیون خواهند رسید. بر اساس این آمار، تنها تعداد اطفال دارای اضافه وزن در سال ۲۰۲۵ میلادی در  حدود ۹۱ میلیون نفر تخمین زده می شود که این مساله ، موضوعی هشدار دهنده به شمار رفته و می تواند تبعات ناگواری در پی داشته باشد.

پیش از این عنوان شده بود که بروز چاقی در اطفال می تواند در  بزرگسالی آن ها ادامه پیدا کرده و مشکلات بی شماری را برای این کودکان به وجود آورد. بر اساس گزارش های منتشر شده ، کودکانی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند به مراتب بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی همانند دیابت نوع ۲ ، بیماری های قلبی – عروقی و سرطان در مراحل پایانی زندگی خود قرار می گیرند.

به باور کارشناسان تغییر نحوه زندگی و الگوهای تغذیه انسان در دهه های گذشته سبب افزایش سطح چاقی در بین جوامع مختلف شده است و در این میان مطالعات انجام شده نشان می دهد که دو کشور آمریکا و کانادا دارای بیشترین تعداد کودکان دارای اضافه وزن در سطح دنیا هستند و البته میزان شیوع چاقی در بین کودکان ایالات متحده آمریکا بیش از کشور کانادا است.

در این تحقیقات همچنین اعلام شده است که کودکان مبتلا به اضافه وزن در معرض خطرات ناشی از کاهش سطح سلامت هستند. عمده ترین این معضلات عبارتند از افزایش فشار خون و سطح کلسترول ،  تغییرات غیر عادی در سطح قند خون  و استرس های روانی و  معضلات اجتماعی .

تیم لوبستین سرپرست این تیم تحقیقاتی و از پژوهشگران بنیاد جهانی چاقی که مقر اصلی آن در لندن قرار دارد، در رابطه با مطالعات انجام شده اعلام کرد: این پیش بینی حجم عظیم کودکان چاق باید زنگ خطر را برای مسئولان برنامه ریز بهداشت و سلامت کشورهای مختلف به صدا درآورده و آن ها را نسبت به ارائه مدیریت مناسب و انجام اقدامات پیشگیرانه از بروز این بحران، ترغیب کند.

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی در مطالعات خود از آمارهای به دست امده از مرکز مطالعات بیماری های مشترک Global Burden of Disease collaborative که در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ جمع آوری شده بود استفاده کرده اند.

 شرح کامل این پژوهش و نتایج به دست آمده از آن در آخرین شماره ژورنال تخصصی چاقی اطفال یا Pediatric Obesity journal منتشر شده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

ترجمه: فاطمه کردی

— پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست —

نگارش : فرشيد و.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کام خود آخر عمر از می و معشوق بگير
««« »»»
حيف اوقات که يک سر به بطالت برود

اخطار پژوهشگران نسبت به رشد فزاینده اضافه وزن بچه ها چاق و دارای فربهی، بحران جلو روی جهان

TT / 0 — TP / 0%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات