نوای "الدخیل یا اباالفضل(ع)" در میدان عالی قاپوی اردبیل طنین انداز شد (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

نوای "الدخیل یا اباالفضل(ع)" در میدان عالی قاپوی اردبیل طنین انداز شد

هم‌زمان با تاسوعای حسینی اجتماع عظیم حسینیان اردبیل در دارالارشاد به انجام رسانده شد و عاشقان حسینی دارالعباس در یوم‌العباس یک‌صدا و رمانتیک ندای «لبیک حسین(ع) لبیک اباالفضل(ع)» سر دادند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   بدیعی "الدخیل یا اباالفضل(ع)" در میدان مناسب قاپوی اردبیل طنین انداز شد

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اردبیل، امروز میدان مناسب قاپوی اردبیل در روز نهم عاشورا مصادف با تاسوعای حسینی مملو از جمعیت و عاشقانی بود که با بدیعی "الدخیل یا ابوالفضل(ع)" و "یا حسین(ع)" عشق و ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان و علمدار کربلا به تصویر کشیده و تجسم کردند.

امروز جای جای استان اردبیل مملو از جمعیتی بود که با علم ها و بیرق های مشکی و بدیعی یاحسین(ع) و یا ابوالفضل(ع) در اجتماع تاسوعای حسینی شرکت کردند و در این روز خیابان ها و کوچه های محلی اردبیل خیل عظیم عاشقانی را در خود گنجانده بود که همه شیفته مکتب حسینی و عباس بودند و این معابر جای سوزن انداختن نداشت به طوری که تمام معابر و خیابان های این شهر پر از عاشقان حسینی بود.

اردبیلی ها که در عشق و وفاداری به حضرت اباالفضل(ع) و سیدالشهدا(ع) شهره آفاق هستند در پایتخت حسینیت بار دیگر فریاد وفاداری و نعره همراهی با قافله حسین(ع) و عباس(ع) را سر داده و در حالی که زیر لب زمزمه می کردند "هانسی گروهین بئله مولاسی وار، شیعه لرین حضرت عباسی وار"، " سن سقای حرم دریای کرمسن اباالفضل، سن عشقی دیلدارینه مرهمسن اباالفضل" به زبان محلی از رشادت ها و جوانمردی های عباس ابن علی(ع) سخن به میان آوردند تا در تاسوعای حسینی که به یمن وفاداری حضرت ابوالفضل(ع) به علمدار کربلا نامیده شده اوج شکوه و دلدادگی خود را در دارالارشاد اردبیل به نمایش قرار بدهند.

حال و هوای امروز استان اردبیل حال معنوی و عزا به خود گرفته است و عزاداری و سوگواری مردمان این دیار به طور باشکوه در نقاط گوناگون این شهر به انجام رسانده میشود به طوری که عاشقان ابوالفضلی دیار دارالارشاد همگی در سوگ و ماتم نشسته بودند.

اجتماع عظیم تاسوعا با حضور حسینیان اردبیل از ساعت ۱۳ امروز آغاز شد به طوری که از همان ساعات ابتدا تمام خیابان های منتهی به میدان مناسب قاپو مملو از عزاداران بود عاشقان حسینی و مردمان از نقاط گوناگون استان، روستاها و بخش ها و شهرها گرفته تا استان های مجاور خود را به این تجمع بزرگ رسانده بودند و در عزای سرور و سالار شهیدان به سوگ نشستند.

عزاداران حسینی اردبیل بارها شعار "هیهات من الذله" را سر داده و در حالی که علم هایی به یاد حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)، علمدار کربلا برافراشته اند بار دیگر مکتب تاسوعایی و عاشورایی خود را بروز داده و به منصه ظهور قرار دادند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   بدیعی "الدخیل یا اباالفضل(ع)" در میدان مناسب قاپوی اردبیل طنین انداز شد

پخش زنده تجمع تاسوعای حسینیان اردبیل از شبکه های سراسری

مهمانی باشکوه عزاداری اردبیلی ها در عصر تاسوعای حسینی که با همراهی صدها نفر از مهمانان داخلی و خارجی همراه بود به صورت زنده از شبکه های گوناگون صدا و سیما و رسانه ها انتشار داده شد تا اوج عشق و ارادت اجتماع مردمی را در شهر دارالارشاد و پایتخت حسینیت همه شاهد و ناظر باشند.

اجتماع بزرگ تاسوعای حسینیان اردبیل در میدان مناسب قاپو همه ساله از شبکه های سراسری به طور زنده انتشار داده میشد که امسال نیز به رسم همیشگی این عزاداری عظیم و باشکوه که خاص پایتخت حسینیت است از شبکه های محلی و سراسری به طور زنده انتشار داده شد و بدیعی یاابوالفضل(ع) و یاحسین(ع) به کرات از این شبکه ها توسط اردبیلی ها، این عاشقان حقیقی حسین(ع) طنین انداز شد.

تمهیدات ضروری برای برگزاری مهمانی بزرگ اجتماع حسینی با اهتمام تمام سیستم های مربوطه و اقشار گوناگون مردمان انجام شده بود و این مهمانی به طور مخصوص با حضور مداحال بنام استان اردبیل شاعران، قاریان و مجریان و سخنرانان به انجام رسانده شد و هرکدام از مداحان با توجه به زمان مشخص شده به اجرای مداحی و نوحه توجه کردند.

مداحان، شاعران و سخنرانان روز تاسوعای حسینی شامل مداحان رامین خصم افکن، عبدالله داداشی، سید محمد عاملی، نادر جوادی، بهروز سرباز و حبیب زاده، سخنران حسین نوری، شاعر غلامرضا هادی و قاری رضا صلاحی است.

اشک و ماتم امروز در عزاداری سرور و سالار شهیدان در میان مردمان عاشق و شیفته حسینی اردبیل موج می زند و همزمان با سر تا سر کشور حسینیان استان اردبیل نیز در تاسوعای حسینی به سوگ نشسته و در عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اشک ماتم ریختند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   بدیعی "الدخیل یا اباالفضل(ع)" در میدان مناسب قاپوی اردبیل طنین انداز شد

توزیع احسان و نذری توسط اردبیلی ها در تاسوعای حسینی

یکی از آئین های مرسوم و دیرینه مردمان دیار دارالامان اردبیل دادن احسان و نذری در تاسوعای حسینی است که مردمان در این روز با احسان و نذری، یاد و خاطره شهدای والامقام کربلا را گرامی می دارند.

عزاداری مردمان حسینی خطه اردبیل از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده و این عزاداری همه ساله به طور باشکوه و منظم به انجام رسانده میشود که با حضور خیل عظیم اردبیلی ها و مردمان سایر نقاط کشور در این روز این مهمانی به طور زنده در شبکه های سراسری نمایش داده میشود.

امروز مردمان این دیار حسینی با برگزاری مهمانی باشکوه عشق و ارادت خود را به ساحت شهید کربلا و خاندان عصمت و طهارت نمایان کردند و برای ترویج فرهنگ نهضت عاشورا و حسینی اجتماعی بزرگ تشکیل دادند و بدیعی "لبیک حسین"، "لبیک اباالفضل" را به صورت باشکوه و با غیرت، عشق و ارادت خاصی سر دادند.

اجتماع بزرگ تاسوعای حسینی علاوه بر مرکز اردبیل در سایر شهرستان های استان نیز به انجام رسانده شد و امروز تمام نقاط استان اردبیل حال و هوای عزاداری به خود گرفته بود.

نظیر این مهمانی علاوه بر شهر اردبیل در سایر شهرهای این استان نیز به انجام رسانده شد و در این اجتماعات حسینیان و پیروان مکتب و مرام ابوالفضلی عهد و پیمانی مجدد با مدرسه عشق حسینی بستند تا پیرو امامی باشند که در برابر یزید و تفکر یزیدیان سر فرود نیاورد.

با تشکر از حسن انتخاب شما

تهیه از: رادين خ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساقيا آمدن عيد مبارک بادت
««« »»»
وان مواعيد که کردی مرواد از يادت

نوای "الدخیل یا اباالفضل(ع)" در میدان عالی قاپوی اردبیل طنین انداز شد (۳ عکس)

TT / 123 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال