اقامه نماز اول وقت الگوی جاودان عزاداران حسینی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

اقامه نماز اول وقت الگوی جاودان عزاداران حسینی است

از جمله درس‌های ماندگار حماسه عاشورا توجه و عنایت خاص سید و سالار شهیدان(ع) و یاران باوفایش به نماز به‌عنوان اصیل‌ترین رابطه میان انسان و خدا و مهم‌ترین عبادت انسان‌ساز است.

تصویر و عکس   اقامه نماز اول وقت الگوی جاودان عزاداران حسینی است

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از قم، زمانی قرآن کریم در بزرگ ترین و کوچولوترین سوره خود یعنی "بقره" و "کوثر" به صراحت بر لزوم به پا داشتن نماز تأکید کرده و آن را علامت بارز اهل ایمان توصیف می کند به یقین باید هم در مرام و سیره حسین بن علی(ع) که قرآن مجسم و ناطق است این مسئله در بر می داری بالاترین جایگاه ها باشد.

در بحبوحه جنگ ظهر عاشورا یکی از یاران امام(ع) در وقت نماز نزد سیدالشهدا(ع) رفت و عرض کرد: «یا اباعبدالله جانم به فدایت سپاه دشمن به تو نزدیک شده و به خدا سوگند من باید پیش از تو کشته شوم. اما دوست دارم قبل از اینکه خداوند را ملاقات کنم نمازی را که اکنون زمانش رسیده با تو خوانده باشم»

امام (ع) در این هنگام سر به سوی آسمان بلند کرد و فرمود: «نماز را به یادم آوردی خداوند تو را از نمازگزاران و ذاکران گذارد. آری وقت نماز است» آنگاه فرمود «به دشمن بگویید مهلتی دهد تا نماز بگزاریم».

از جمله درس های ماندگار حماسه عاشورا توجه و عنایت خاص سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش به نماز به عنوان کلاسیکترین رابطه میان انسان و خدا و اصلیترین عبادت انسان ساز است. این واقعیت از مجموع لغات و سیره امام(ع) به مخصوص عنایت ایشان به این فریضه بزرگ الهی در برابر انبوهی از لشکریان یزیدی کاملاً مشهود و هویدا است.

حضرت در شب عاشورا نیز در پی مأموریتی که به برادر بزرگوارشان ابوالفضل العباس (ع) می دهند از دشمن فرصتی می خواهند نه برای رایزنی و احیاناً تجهیز به سلاح های مادی بلکه برای اقامه نماز و عبادت الهی در نیمه های شب چه آن که همان نماز نور چشم و دوست داشتنیترین چیز در نزد حضرت خون خداست.

بنابراین بی جهت نیست که در زیارت حضرت یکی از فرازهای مهم آن اختصاص به این امر دارد؛ «اشهد انّک قد اقمت الصّلوه».

در این باب البته به لطف انبوه روایات و احادیث وارده همچنین سیره و سلوک حضرات معصومین(ع) سخن بسیار است اما آنچه مهم تر است تحقق این امور در وادی عمل است چه آن که بی شک آنان که در رفتار وزندگی خود ، دستورات خدا و پیشنهادهای ائمه اطهار (ع) را مدنظر میگذارند رستگاران قرار می داری اند و نه آنان که فقط خوب حرف میزنند و گاه آن را چاشنی شعار بی عمل می کند

امید آن که ما در تبعیت و پیروی عملی از سیره مقدس سیدالشهدا(ع) مایه خشنودی و رضایت حضرتش باشیم و در پیشگاه حضرت باری تعالی نه در این جهان و نه در وادی عقبی، خجالت نکشیده باشیم.

***براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد***

نگارش توسط: اردوان ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از ديده گر سرشک چو باران چکد رواست
««« »»»
کاندر غمت چو برق بشد روزگار عمر

اقامه نماز اول وقت الگوی جاودان عزاداران حسینی است

TT / 42 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال