حضرت عباس(ع) تجلی خاص عمل صالح بودند


با دیگران به اشتراک بگذارید

حضرت عباس(ع) تجلی خاص عمل صالح بودند

حضرت عباس(ع) تجسم عینی عمل صالح است؛ حضرت عباس(ع) امان نامه دشمنان را پس زدند در حالی که هم جهان ایشان در حال نابود شدن بود و هم جان ایشان؛ ولی ایشان تبعیت از امام را برگزید.

تصویر و عکس حضرت عباس(ع) تجلی خاص عمل صالح بودند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد ظهر امروز در بیت علامه طباطبایی(دارالقرآن علامه طباطبایی) که با حضور اساتید حوزه به انجام رسانده شد،گفت: در شب عاشورا، امام حسین با یاران خود اتمام حجت کرد، ولی هیچ کدام از یاران ایشان حاضر نشدند دست از امام بردارند و به همین خاطر درتاریخ ماندگار شدند.

وی اضافه کرد: کربلا یکی از مظاهر قرآن است؛ این مطلب از منظر بسیاری از بزرگان و مفسران بیان شده است؛ حتی افرادی مثل سید قطب نیز در این زمینه قلم زده اند و برخی آیات قرآن را ناظر به کربلا گفته اند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد بیان کرد: کربلا تاویل بسیاری از آیات قرآن است؛ گویی کربلا تجلی سوره عصر است؛ سوره عصر، سوره ای بسیار فوق العاده و عجیب است؛ محمد بن ادریس شافعی بیان می کند که اگر پیامبر چیزی جز سوره عصر از سوی خداوند بر بشر نمی آوردند همین یک سوره برای کل عالم کافی بود.

استاد حوزه ودانشگاه یادآورشد: پیامبر هیچگاه سه سال تبلیغ مخفی نداشتند بلکه تشکیلات پیامبر مخفی بود نه تبلیغ؛ در همان لحظه مسلمانان سوره عصر را با خود می خواندند تا مردمان را هدایت کرد.

سخنران این مهمانی گفت: سوره های قرآن همیشه یک موضوع محوری را بیان می کنند؛ آیات در سوره ها پراکنده است، ولی تامل نمایان میکند که در پس این پراکندگی یک نخ وصل همه این آیات را به هم وصل کرده است.

وی اضافه کرد: نکته محوری سوره عصر، ارایه فرجام انسان است؛ زمان یکی از مورد های بسیار مهم قرآن است که به آن سوگند یاد شده است؛ ظرف خسر، زمان است و انسان باید در این فضا این خسران را تحمل کند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد بیان کرد: تفاوت عمل صالح با کار خوب آن است که خاستگاه عمل صالح، خدایی بودن است زیرا امکان می دارد فردی کار خوبی به انجام رساند ولی خاستگاه آن خدا نباشد.

استاد حوزه ودانشگاه یادآورشد: امام حسین(ع) و یاران ایشان مصداق عاملان عمل صالح بودند؛ امام و یاران ایشان عمل را در خوب ترین زمان ممکن به انجام رساندند زیرا یاران بی بصیرت امام از این یاران جاماندند و علت آن هم این بود که زمان را به درستی درک نکردند.

وی گفت: ائمه طاهرین(ع) همیشه مصداق عمل صالح بودند و این مصادیق را به مردمان و یاران خود تذکر می دادند؛ مثل وقتی که امام حسن در حال عبادت در مسجد بودند و تهیدستی به امام فرمود که اگر به من یاری نرسانید آبروی من می رود و امام از مسجد بیرون رفت و مورد طعنه برخی مقدس نماها قرار گرفتند و امام فرمودند که مصداق عمل صالح همین کار بود نه اینکه به روی خدا باشم و بنده خدا که را یاری نکنم.

وی اضافه کرد: حضرت عباس(ع) تجسم عینی عمل صالح است؛ حضرت عباس(ع) امان نامه دشمنان را پس زدند در حالی که هم جهان ایشان در حال نابود شدن بود و هم جان ایشان؛ ولی ایشان تبعیت از امام را برگزید.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد بیان کرد: حضرت عباس به امام حسین(ع) فرمودند، ما بر اساس باور و نیتی خدایی پشت سر شما آمدیم و هیچگاه قادر نیستیم شما را تنها قرار بدهیم؛ عظمت حضرت عباس در این نکته است که هیچ نامه و خطبه ای از ایشان گفته نشده است، زیرا تا وقتی که امام حاضر بودند هیچگاه خود را مطرح نکردند.

استاد حوزه ودانشگاه یادآورشد: دین حضرت عباس(ع) برای ایشان بسیار اصلی تر از قطع دستان و چشم ها و پاهای ایشان بود؛ امروز بعد از قرن ها از حضرت عباس(ع) شیوه عمل صالح و یاری امام را فرامی گیریم.

گفتنی است این مهمانی، فردا شب ساعت ۲۰ در همین مکان به انجام رسانده میشود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال