فواید شیر مادر را برای اطفال!


با دیگران به اشتراک بگذارید

فواید شیر مادر را برای نوزادان!

شیر مادر

خوب ترین شیر برای شیرخوار شیر مادر است و راز سلامتی و سلامت شیرخواران در بهره گیری از کبد است مطمئن ترین و سالم ترین منبع برای  تغذیه شیر خوار شیر مادر است نوزادانی که از شیر مارشان تغذیه می کنند از سلامت بیشتری نسبت به دیگر نوزادان برخوردار هستند آن ها دستگاه مطمئنی قوی تری دارند و کمتر دچار مریضیهای عفونی خواهند شد و  آمار مرگ و فوت شو نوزادانی که با شیر مادر برزگ می شوند بسیار کمتر است.

دکتر عباس تقوى اردکانى؛ فوق تخصص گوارش کودکان- دکتر ناهید عزالدین زنجانى؛ متخصص کودکان
 
در چنین شرایطی شیرمادر به تنهایی تأمین کننده نیازهای غذایی و به طور همزمان فراهم کننده مواد مطمئنی بخش ضروری برای خردسال است و این دو ویژه‌گی به طور یک‌جا از هیچ طریقی قابل دسترسی نیست.
ناگفته نماند که ارتباطات احساسی مادر و خردسال به هنگام شیردادن از پستان نیز یک امتیاز استثنایی است و تأثیر شگفت‌انگیزی بر رشد احساسی، ذهنی و روانی خردسال دارد.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که شیرمادر نه تنها تأمین کننده سلامتی در زمان شیرخواری است بلکه حتی تأثیر مثبت آن در زمان نوجوانی و کهنسالی هم آشکارا قابل توجه است.
مخلوط شیرمادر از هنگام تولد تا پایان دوره شیرخواری به تناسب نیاز خردسال تحول می‌کند، در سال اول زندگی شیرمادر منبع عمده انرژی و مواد غذایی خردسال است.

مخلوط آن به سن حاملگی بستگی دارد به‌طوری که شیر مادران در بر می داری طفل نارس، با شیر مادران طفل ترم متفاوت و در بر می داری پروتئین، سدیم و کلر بیشتر و لاکتوز و چربی کمتری است که عالی با نیاز طفل نارس می‌باشد.
در سال دوم هم شیرمادر تأمین‌کننده یک‌سوم انرژی مورد نیاز شیرخوار می‌باشد.

مخلوط شیرمادر در مراحل گوناگون یک تغذیه نیز فرق می دارد به طوری که ابتدای شیر در بر می داری چربی و کالری کمتر و انتهای (Fore milk) در بر می داری چربی بیشتر است.
در (Hind milk) شیر ترشح شده از Fore milk مطالعات اخیر دیده شده پستان اول فرق می دارد Fore milk پستان دوم با یعنی حاوی چربی بیشتری است (احتمال دارد به دلیل اثر رفلکس جهش شیر در طول تغذیه با پستان اول باشد).
 
این تحول در مخلوط شیر سبب می‌شود همواره خردسال از مطمئن‌ترین و مناسب‌ترین خواص تغذیه انحصاری با شیرمادر در شش ماه اول زندگی نوع تغذیه بهره‌مند باشد و از آ نجا که شیرمادر همه مواد مغذی موردنیاز شیرخوار را تا پایان شش ماهگی به نسبت‌های صحیح همراه با مواد ایمنی‌بخش در اختیار او قرار می‌دهد، یک غذای بی‌نظیر برای رشد و تکامل شیرخوار به حساب می‌آید.

علیرغم کوشش‌های انجام‌شده در صنعت شیرخشک‌سازی و با وجود فناوری توسعه یافته صنایع غذایی که در اختیار کمپانی‌های بزرگ قرار دارد، شیرمادر همچنان بی‌همتا و بدون جانشین باقی مانده و در مورد اهمیت شیر مادر همین نکته کافی است که شیرمادر به‌عنوان یک، استاندارد تغذی‌های طلایی برای شیرخواران شناخته شده است.
به دلیل وجود مواد مغذی و نیز مواد ایمنی‌بخش در شیرمادر، مرگ و فوت شو (مورتالیتی) و بیماری (موربیدیتی) در شیر مادرخواران کمتر است، به‌طوری که اگر همه مادران دنیا، شیرخوار خود را در ۶ماه اول زندگی، شیر بدهند، سالانه از مرگ و فوت شو حدود ۱میلیون شیرخوار کاسته می‌شود.

شانس مرگ و فوت شو ناشی از اسهال در شیرخوارانی که از شیرمادر تغذیه می‌کنند حدود  ۱۴/۲ برابر و شانس مرگ و فوت شو از عفونت‌های تنفسی حدود ۳/۶ برابر و شانس مرگ و فوت شو ناشی از سایر عفونت‌ها حدود ۲/۵ برابر کمتر از شیرخوارانی است که با فرمولا تغذیه می‌شوند.
این شیرخواران اگر هم به بیماری مبتلا شوند معمولاً بیماری آنان خفیف‌تر بوده و زودتر هم بهبود می‌یابند.
اخیراً ثابت شده است تغذیه با شیرمادر خطر بستر یشدن کودکان در بیمارستان را به دلیل عفونت‌های تنفسی و گوش میانی ۷۲ درصد کاهش می‌دهد.

خطر اضافه وزن می‌ داری در کودکانی که با شیرمادر تغذیه می‌شوند به ازاء هر ماه بیشتر شیرخوردن، ۴ درصد کاهش پیدا می‌کند.
خطر ابتلا به سرطان پستان ۴ درصد برای هر سال شیردهی ۳  درصد کاهش می‌یابد.
خطر ابتلا به سرطان تخمدان در مادرانی که حداقل ۱۲ ماه شیر می‌دهند در مقایسه با آنان که هرگز شیر نداده‌اند ۲۸ درصد کمتر است.

احتمال خطر بیماری دیابت نوع ۲ در شیرخوارانی که شیرمادر می‌خورند در مقایسه با کودکانی که شیرخشک می‌خورند ۴۰درصد کاهش دارد.
تغذیه با شیرمادر را برای  فرهنگستان طب کودکان امریکا (AAP) کاهش بیشتر خطر سندروم مرگ ناگهانی شیرخوار توصیه می‌کند.

زیرا تغذیه انحصاری با شیرمادر خطر مرگ ناگهانی شیرخوار را ۷۳ درصد کاهش می‌دهد.
خطر ابتلا مادر به دیابت نوع ۲ نیز به ازای هر ۱۲ ماه طول  مدت شیردهی ۴ تا ۱۲ درصد کاهش می‌یابد.
در شیرخوارانی که بیش از ۶ماه شیرمادر می‌خورند در مقایسه با شیرخوارانی که با فرمولا تغذیه می‌شوند ۱۹ تا ۲۴درصد احتمال ابتلا به لوسمی(ALL)  لنفوبلاستیک حاد کمتر است.
احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در خانم‌هایی که هرگز شیرخوار خود را شیر نداده‌اند در مقایسه با مادرانی که حداقل ۱ تا ۳ماه به شیرخوارشان شیرمادر داده‌اند ۵۰ درصد بیشتر است.

شرایط تغذیه انحصارى با شیرمادر
۱ – تغذیه فقط با شیرمادر باشد.
۲ – تغذیه با شیرمادر ظرف ساعت اول زندگی و بعد از تماس پوست با پوست مادر و طفل هرچه زودتر شروع شود.
۳ – بر اساس نیاز شیرخوار بوده و فواصل وقتی خاصی برای آن تعیین نشود.
۴ – حتماً آغوز (کلستروم)  به شیرخوار داده شود.
۵-  شیردهی شبانه از یاد برده نشود و تغذیه مکرر در عرض ۲۴ ساعت، ۱۰ تا ۱۲ بار باشد.
۶-  طول مدت تغذیه با شیرمادر به تنهایی، حداقل ۶ ماه ادامه یابد.

خطرات تغذیه با Pre lactal
۱ – مانع از تغذیه طفل با کلستروم می‌شود.
۲- احتمال ابتلاء به عفونت‌ها و زردی را افزایش می‌دهد.
۳ – احتمال بروز نبود تحمل شیر و تشدید سایر آلرژی‌ها را بیشتر می‌کند.
۴ -سبب کاهش مکیده شدن پستان و در نتیجه اشکال در تولید و برقراری شیر و کاهش تداوم شیردهی می‌شود.

خواص تغذیه بر اساس نیاز شیرخوار:(On Demand Feeding)
۱- شیرمادر زودتر جریان پیدا می‌‌کند.
۲-  تولید شیر افزایش می‌یابد.
۳- شیرخوار وزن کمتری از دست می‌دهد.
۴- از بروز معضلات پستان از جمله احتقان جلو گیری می‌شود.

هفته اول زندگى
هفته اول بعد از تولد طفل مرحله بحرانی در موفقیت تغذیه با شیرمادر است و دیده شده در مواردی که تغذیه با شیرمادر در بیمارستان با موفقیت انجام شده احتمال تداوم شیردهی بدون مشکل، بیشتر بوده است بنابراین برای رفع موانع موجود در شروع تغذیه موفقیت‌آمیز با شیر مادر باید تلاش نمود و از مواردی که سبب تأخیر در شروع تغذیه با شیرمادر می‌شوند اجتناب ورزید.

تماس مادر و طفل بلافاصله بعد از تولد علاوه بر شروع کامیاب تغذیه با شیرمادر و تداوم، سبب برقراری و استحکام روابط احساسی بین مادر و خردسال هم می‌شود.
ثابت شده هرچه تغذیه با شیرمادر زودتر شروع شود و به دفعات مکرر و به روش صحیح به ثمر رسد برقراری جریان شیر زودتر اتفاق می‌افتد و سبب کاهش خطر عفونت و مرگ و فوت شو نوزادان هم می‌شود.

زندگی آنلاین

—براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد—

تهیه از : گيتی خ.

دانستنی های زناشویی در بخش ازدواج و زناشویی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شوکت پور پشنگ و تيغ عالمگير او
««« »»»
در همه شهنامه‌ها شد داستان انجمن

فواید شیر مادر را برای اطفال!

TT / 114 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال