http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم در داغستان برگزار شد (۳ عکس)

آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم در داغستان برگزار شد (۳ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم در داغستان برگزار شد

مسکو – آئین بزرگداشت محمد نوری عثمانف ایران شناس فقید، مترجم قرآن و بسیاری از سروده های فارسی به زبان روسی در مخاچ قلعه پایتخت جمهوری داغستان فدراسیون روسیه به انجام رسانده شد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم در داغستان به انجام رسانده شد

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، در این مهمانی که شماری از مقام های و شخصیت های فرهنگی و ایران شناس روسی و همچنین دانشجویان دانشگاه دولتی داغستان حاضر بودند، مهدی سنایی سفیر ایران، نقل کرد که نوری عثمانوف امکان شناخت بیشتر قرآن نه تنها برای مسلمانان روسی بلکه برای بسیاری از علاقه مندان غیرمسلمان روسیه را که می خواستند آگاهی بیشتری از دین اسلام داشته باشند، فراهم کرد.
سنایی در این نشست که روز دوشنبه به انجام رسانده شد، اضافه کرد: مترجم فقید قرآن نیز با توجه به شناخت و اطلاعات فراگیر از ایران و زبان فارسی، برخی آثار از جمله رباعیات خیام، سروده های فردوسی، عنصری و … را ترجمه و به جامعه ادبی و فرهنگی روسیه تقدیم کرد که دستاوردهای زیادی داشته است.
سفیر ایران همچنین در ادامه به نقش نوری عثمانوف در بازگشایی مرکز قرآن شناسی دانشگاه دولتی داغستان، اقدام های گسترده در زمینه ایران شناسی و دستاوردهای آن و همچنین سه بار چاپ ترجمه روسی قرآن کریم اشاره کرد.
سنایی همچنین خلال ارزشمند خواندن جایگاه ایران شناسی و گسترش تعلیم زبان فارسی با همکاری های ایران و روسیه، نقل کرد: اکنون بسیاری از دانشجویانی که سال ۲۰۰۰ وارد یاد گرفتن در این عرصه شده اند، اکنون خود استاد دانشگاه دولتی داغستان شده اند که نمایان میکند، این روند هر روز گسترده تر خواهد شد.
وی همچنین سطح کنونی روابط این دانشگاه با دانشگاه های ایرانی را مهم خواند و بر لزوم توسعه همکاری ها در این حوزه و عرصه های مشابه به عنوان یکی از بخش های عمده ارتقای همکاری ها بین ایران و روسیه تاکید کرد.
سفیر ایران در ادامه خلال اشاره به پیشینه دوستی خود با ایران شناس فقید داغستانی، نقل کرد: مرحوم نوری عثمانوف یکی از دانش آموختکان خوب تر در این عرصه است که نام وی برای دانشگاه دولتی داغستان یک افتخار ماندگار است.
سنایی اظهار کرد: با توجه به ارزش ها و مزیت های فرهنگ و تاریخ مشترک، ایران شناسی و شرق شناسی باید به عنوان پلی برای گسترش هر چه بیشتر روابط بین مردمان دو کشور بهره گرفته شود که دانشجویان در حال تعلیم در این حوزه سرمایه های ارزشمندی برای رسیدن به هدف جلو رو هستند.
سنایی همچنین در این نشست ارائه داد که نشست مشترک ایران معرفی کن داغستان و دیگر مناطق روسیه با محوریت دانشگاه دولتی این جمهوری برای افزایش فعالیت ها به انجام رسانده شود که طرف مقابل برای همکاری در این زمینه ابراز آمادگی کرد.
اساتید و دانشجویان حاضر در این مهمانی نیز با اشاره به نقش استاد عثمانوف در مراحل درسی و فراگیری تعلیم، خاطرات خود را از زمان فعالیت وی بیان کردند.
محمد نوری عثمانف صاحب بیش از ۲۵۰ اثر علمی از جمله ترجمه قرآن کریم به زبان روسی که مردادماه سال گذشته در ۹۱ سالگی در مخاچ قلعه درگذشت، سال ۱۹۵۴ دکترای ادبیات فارسی را از دانشگاه دولتی مسکو گرفت و بعد از مطالعات و پژوهش های فراوان نیز در سال ۱۹۸۱ به رتبه پروفسوری این دانشگاه نایل شد.
ترجمه قرآن اثر استاد فقید که سال ۱۹۹۵ منتشر و سپس ۱۹۹۹ و ۲۰۰۷ هم تجدید نشر شد به باور کارشناسان خوب ترین ترجمه اصیل از قرآن به زبان روسی است که سال ۲۰۰۲ نیز به خاطر این ترجمه مفتخر به دریافت جایزه دولتی فدراسیون روسیه در زمینه علوم و فنون شد و سال ۲۰۰۳ نیز لقب خادم برجسته علوم این کشور را گرفت.
همچنین سال ۱۳۹۳ و همزمان با بزرگداشت نودسالگی نوری عثمانف اولین جایزه ادبی سعدی در کنفرانس بین المللی میراث ایرانی در قفقاز از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در روسیه به این ایران شناس برجسته اعطا شد.
دکترای علوم زبان شناسی، استاد گروه زبان شناسی ایرانی و ترکی، رییس انستیتو اسلام شناسی دانشگاه دولتی داغستان و عضو انستیتو اندیشه های اسلامی اردن از جمله مسئولیت های این استاد فقید بود.
جمهوری داغِستان یکی از ۲۲ جمهوری داخلی فدراسیون روسیه با ۵۰ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت و بیش از سه میلیون نفر جمعیت در سواحل غربی دریای خزر و در قسمت شرقی ناحیه قفقاز واقع شده است که مرکز و بزرگترین شهر آن مَخاچ قلعه در کناره خزر است.
اروپام ** منتشر کننده هادی مولوی نیا

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم در داغستان به انجام رسانده شد

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم در داغستان به انجام رسانده شد


منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
درمان درد سینوس با این 10 روش خانگی
روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه ۴ آبان ۹۵
«تاریکی شب، روشنایی روز» داستانی عاشقانه در بستر سیاسی
جدول/ قیمت انواع مونوپاد در بازار
استخدام شرکت پتروشیمی آبادان سال ۹۵ (اصلاحیه شرایط آزمون)
سالن نیمه کاره سام و زال بزودی تکمیل می شود
پراید سواری یونانی (تصاویر)
رقابت چشم آبی ها برای رسیدن به سردار جنگل!
آوارگی ۱۶۰۰ پناهجو همزمان با آغاز تخریب ارودگاه «کاله» در فرانسه
گوگل و بنیانگذار مایکروسافت گوشت تولید می کنند
عکس/ کامیون، زانتیا را مچاله کرد
برای داشتن شکم تخت چه بخوریم؟
۳۰ هزار دانش آموز خراسان رضوی به اردوی راهیان نور اعزام می شوند
چگونه خودرو را در برابر سرقت ایمن کنیم؟
آخرین قیمت محصولات ام جی +عکس
باشکوه‌ترین و زیباترین هتل های دنیا+عکس
رقابت پزشکان بسیجی برای "خدمت رسانی" به زائران اربعین حسینی (۲ عکس)
روزی که رضاشاه، جم را غافلگیر کرد!
چه تعداد پارکینگ عمومی در کشور داریم؟
کیلیپ فیلم مجتمع فرهنگی دیجیتال استان مرکزی +( آپارات ) پخش
تبلیغات