سخنان دلچسب آزیتا حاجیان در زمینه فرزندش بانو مهراوه شریفی نیا (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

حرف های جالب آزیتا حاجیان درباره دخترش مهراوه شریفی نیا

گفتگوی شنیدنی با آزیتا حاجیان

این شبها شاهد بازی آزیتا حاجیان و فرزندش سرکار خانم مهراوه شریفی نیا در سریال کیمیا هستیم ، به همین بهانه مکالمه ای با این بازیگر به نام ایران به انجام رسانده ایم که در ادامه میخوانید.

او یکی از انتخاب های اول نقش مهری در سریال «کیمیا» بود. انتخابی که بعدها به همراه مهراوه، فرزندش، یکی از مضامین اصلی سریال یعنی رابطه مادر و فرزندی در کار شکل گرفت.

نقش مادر در سریال «کیمیا» یکی از شخصیت های اصلی و درگیری برانگیز است که در راس خانواده پارسا قرار دارد. در عین حال، مادر همیشه تنها کسی است که برخلاف دیگر آدم ها، جوهره عمده اش که همان عطوفت، مهربانی و ایثارگری است، تحول نمییابد و تنها امکان می دارد نوع تفکراتش نسبت به مادران دوره های دیگر فرق داشته باشد. آیا تفکر و اندیشه مهری نسبت به آدم ها و اتفاقات اطرافش، همان چیزی است که مادران آن دوره از خود نمایان میکردند؟ به نظرتان برخی از رفتارهای مهری با فرزندان، شبیه مادران امروز جامعه نیست؟

مهری همان قدر با مادران امروز تفاوت دارد که شرایط اجتماعی، سیاسی و اخلاقی اش تفاوت دارد؛ به همان میزانی که او نسبت به کیمیا و شخصیتش در دوره جوانی و نوجوانی اش- احترام و ارزش قائل شده. اما این دوره و نسلی که شما به آن اشاره می کنی، باید چک کنی و ببینی که آیا نسبت به بچه های آن دوره احترام و ارزش قرار دادند و حالا که مادر می شوند، همان انتظارات را از او دارند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس حرف های جالب آزیتا حاجیان درباره فرزندش سرکار خانم مهراوه شریفی نیا

قرار بدهید منظورم را دقیق تر نقل بکنیم، چون ما همیشه در اغلب سریال ها می دیدیم که مادران آن زمان به خاطر جنبه پدرسالاری بودن خانواده ها، به شکل دیکتاتوری و کاملا مستبد با دختران خود در همه مسائل، چه در زمینه تحصیل و چه در ازدواج و… رفتار می کنند، کمی برایمان تازگی داشت که مادری را در این سریال ببینیم که در آن زمان میزید، اما هم چنان به نظر فرزندان خود ارج مینهد و پا به پای آن ها عمل می کند و همراهشان است.

چه کسی می گوید که مادرهای آن دوره مستبد بودند؟! آگاهی نمیدارم مادران این دوره چقدر مستبد هستند، من جزو این دسته از مادرها نیستم، ولی این یک بررسی جامعه شناختی ای می خواهد که شما اول باید ببینید آیا مادران امروز مستبد هستند؟ آیا…

نمییاندیشم، چون الان بیشتر فرزندسالاری مرسوم شده و این در همه اقشار جامعه دیده می شود…

من هم نمییاندیشم. مادران اگر آدم های روشن فکر باشند و یک ذره به نسل بدیعی که در خانواده میپرورانند، نزدیک تر باشند، با او هم ذات پنداری کنند و به خودشان زحمت بدهند که نسل نو و جوانشان را درک کنند و به مسائل جدی و نگرانی هایشان دقت دارند، قطعا مادران دیکتاتوری نخواهند بود.

بیشتر اتفاقاتی که در قصه و برای خانواده پارسا می افتد، مادر از پیش حدس میزند و با آن ها در میان می گذارد تا مواظب باشند. اما ما با این حال، همگی، چه پدر و چه کیمیا برخلاف خواسته های مادر عمل می کنند. این ها نتیجه آزادی عملی است که مادر در اختیار همسرش و کیمیا قرار داده یا سرکشی آن ها؟

مادر به خاطر تجربیات، حساسیت و مشاهداتی که از جامعه دارد، به خانواده اش گوشزد می کند، اما اعمال نظر قطعی یا تحکم نمی کند. دیکتاتوری عمل نمی کند. در کنار فرزندهایش می ایستد تا آن ها به سمت راهی که خودشان برگزیدند، بروند. می ایستد تا اگر خطری فرزندهایش را به مخاطره انداخت، یه جوری سپر بلای آن ها شود. بارها به شوهرش گوشزد می کند، اما اعمال نظر صددرصد نمی کند. چون شوهر آزادی عمل دارد و مادر هم موظف است که احساس خطرها را اعلام کند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس حرف های جالب آزیتا حاجیان درباره فرزندش سرکار خانم مهراوه شریفی نیا

تصویر و عکس آزیتا حاجیان و فرزندش در پشت پرده سریال کیمیا

چرا مهری خودش را سپر بالا و فدای فرزندش می کند؟ زمانی کیمیا قدرت این را یافته تا در برابر جناح های مختلف سیاسی بایستد، احتمالا از پس این موقعیت هم بر می آید. البته این معضل فیلمنامه ای است بیشتر و به چشم مییاید چرایی و دلیل عدم پدر و مادر در خانواده به شکل هم زمان، کمی بی اساس بوجود آمده است!

مهری معتقد است که نسل جوان باید بماند و تغییراتی را در جهان بوجود آورد. البته بیشتر به خاطر حس مادرانه اش ترجیح می دهد که به مکان فرزندش خودش را نابود بشود. از طرفی هم امکان می دارد شرایط او (برای این که بتواند از محاکمه گریزی داشته باشد) نسبت به یک دختر نوجوان ۱۷-۱۸ ساله خوب تر باشد.

اما شرایط مهری هم به خاطر موقعیتی که در آن قرار دارد، بغرنج و بحرانی تر از شرایط کیمیاست. مادری کردن و نگه داری از یک طفل چندین ماهه و هم چنین کیمیا و کیوان در شرایطی که پدرشان حضور ندارند، چندان مساعد و دلپذیر نیست؟!

شما زمانی مبارزه سیاسی یا اجتماعی می کنی، برایت کف نمی زنند که! می گیرندت، می کشندت، می اندازندت زندان و… برای همین مردمان کیمیا را دوست دارند. کیمیا همان طور که در سریال هم می بینیم، دروغ نقل نمیکنید! مادر هم می آید مبارزه سیاسی می کند و خودش را به مکان کیمیا میشناساند. البته تاوانش هم برایش سنگین است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس حرف های جالب آزیتا حاجیان درباره فرزندش سرکار خانم مهراوه شریفی نیا

آزیتا حاجیان در کنار مهراوه و پوریا پورسرخ

شما به نوعی با تمام وجود و انرژی قادر بوده اید نقش مهری را برای مخاطب باورپذیر و به نوعی مال خودتان کنید. آیا قبیل از اجرای هر سکانس تمرین هم می کردید؟

من پیش از شروع فیلم برداری خودم یک پیش تولید برای «کیمیا» داشتم. چون زمانی بازیگر یک سری از پلان ها را بازی می کند، اگر مسلح نباشد، قادر نیست به زمین مبارزه برود و کارش را شروع کند. برای همین من پیش از شروع هر سکانس، سکانس بندی، تفسیر، تاریخچه نگاری داشتم. این ها را برای همه کارهایم به انجام میرسانم. منتها برای سریال «کیمیا»، جدی تر، طولانی تر و سنگین تر به انجام رساندم. هر شب که مثلا فردایش قرار بود هفت سکانس را بازی کنم، هر هفت سکانس را دوباره خوانی می کردم، اتفاق های قبلش را می دیدم و نسبت به اتفاق های بعد هم نقطه نظر داشتم. بنابراین این یک سال و دو ماه از زندگی ام را کاملا در اختیار درست ارائه کردن نقش مهری قرار دادم.

یک کم عجیب به چشم مییاید که بازیگر هم بخواهد برای نقشش پیش تولید داشته باشد! چون کمتر بازیگری چنین کاری را به انجام میرساند…

هر هنرپیشگی که تربیت شده است و تحصیلات آکادمیک دارد، آگاهی میدارد پیش از این که بخواهد نقشی را بازی کند، باید روی نقشش فعالیت کند و تفسیر شخصیت و تاریخچه نگاری داشته باشد. به نظر برخی از تماشاگرها رسیدن یک بازیگر به نقش کار خیلی سهلی است! اما برای این که یک نقش درست ایفا شود، بازیگر باید زحمت بکشد تا بتواند به آن نزدیک شود و شرایط و نوسانات روحی و روانی و انگیزه های زندگی کردی اش را بفهمد. به نظرم همه این ها برای هر نقشی ضرورت دارد و فرقی هم نمی کند که چه نقشی و در چه مدیومی باشد.

از ابتدا هم قرار بود شما هم به همراه فرزندتان در این سریال بازی کنید؟ به نظرتان اگر بازیگر دیگری غیر از مهراوه نقش کیمیا را بازی می کرد، باز هم سکانس های بین مادر و دختر سریال، طبیعی در می آمد؟

بستگی به این داشت که نقش فرزندم را یک بازیگر خوب در حد مهراوه بازی می کرد یا نه. چون در فیلم «دیوار» هم با مدد بازیگر این کار، رابطه مادر و فرزندی شکل گرفت. بنابراین اگر بازیگر قوی دیگری در حد مهراوه، نقش کیمیا را بازی می کرد، این پیش میامد. اما مهراوه، اولین انتخاب جواد افشار (کارگردان سریال) بود.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس حرف های جالب آزیتا حاجیان درباره فرزندش سرکار خانم مهراوه شریفی نیا

تصویر و عکس کهنه از آزیتا حاجیان

یعنی شما هیچ دخالتی در انتخاب مهراوه برای نقش کیمیا نداشتید؟

مهراوه انتخاب من عدم. به من نقل کردند که ما می خواهیم به مهراوه زنگ بزنیم، نقل کردم انتخاب مهراوه عالی است، ولی من اقدامی در این رابطه نمی کنم. بنابراین مهراوه، انتخاب آقای افشار بود و من هم تاییدش کردم.

رابطه قرار می داری خودتان و فرزندتان در زندگی شخصی هم مثل سریال، آن قدر عمیق و صمیمی است؟

دختر من الان دیگر بزرگ شده. مهراوه زمانی کوچولوتر بود و در تشخیص مسائل زندگانی جوان تر، همیشه برای تشخیص و انتخاب درست سراغ من می آمد و ما مرتب درباره مسائل مختلف زندگی مشورت و حرف میزدیم. بنابراین، ما مادر و دختر غریبه ای با هم نبوده و نیستیم، خصوصا الان که مهراوه مشاور من در امور زندگی شده است.

اما شاید یکی از انتقاداتی که بر سریال وارد است، نحوه گریه کنم شما در اغلب سکانس هاست. چون شما را شبیه به بانوان ۴۵ و ۵۰ ساله گریه کنم کرده اند، در حالی که مادر یک کودگ چندین ماهه هم هستید، اما خانمی با این سن و سال، قادر نیست مادر یک طفل هم باشد.

چون این سریال خیلی طولانی است، بعضی مواقع نورپردازی فیلم برداری روی حالات و سن و سال شخصیت ها تاثیر می گذارد. پس این امکان وجود دارد که گریه کنم نقشی از حالت جوان به پیر مبدل شود. به نظرم گریه کنم و نورپردازی در سینما، تلویزیون و کارهای اکرانی رابطه تنگاتنگی با هم دارند. بنابراین شما در بعضی پلان ها، مثلا می بینید که من در حد یک زن ۴۲ ساله هستم، ولی در پلان های دیگر که همان گریه کنم را دارم، یک دفعه به یک زن ۵۰ و اندی ساله تبدیل ساخته میشوم.

این گریه کنم تحول قطعی خیلی بزرگ نمی کند! باید این را هم انتخاب کرد که نورپردازی کارهای اکرانی بسیار سخت است و نورپردازها قادر نیستند هر پلان را فقط براساس سن نقش ها بالا و پایین تنظیم کنند، چون هزار تا مسئله دیگر هم هست که در نورپردازی باید لحاظ شود. برای همین گاهی اوقات، این اتفاق در برخی پلان ها می افتد. البته من در بعضی از پلان های زندان و بازجویی، عموما به خاطر تاثیرات و فشار روحی و روانی حادثه ای که برای مهری پیش آمده، باید کمی سن و سالم از مهری ای که ابتدا خوشحال و شنگول بوده و شوهرش کنارش بود و خوش و تهیه کنم میزیست، بالاتر می رفت.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس حرف های جالب آزیتا حاجیان درباره فرزندش سرکار خانم مهراوه شریفی نیا

آزیتا حاجیان و فرزندش مهراوه

پس از این سریال، روند فعالیت هایتان تحول یافته است؟

من یک فیلم سینمایی بازی کردم، به نام «ماه بر فراز زیر آب» که سیامک شایقی کارگردانی اش را به عهده دارد.

در آن جا هم نقشتان سنگین و درگیری برانگیز است؟

فیلم سینمایی است دیگر، مثل سریال بلند نیست که سخدی هایش اسفناک باشد. اما در این جا هم نقش یک مادر را بازی کردم که علاوه بر مادر بودن، یک پزشک هم هستم، اما هم چنان درگیر مسائلی می شود که فرزندش با آن ها درگیر است.

به چشم مییاید خودتان هم با نقش های سنگین و سخت بیشتر رابطه برقرار می کنید، درست است؟

خب، نقش سخت آدم را به درگیری و هم نوردی می کشد. بنابراین برای یک بازیگر خصوصا برای ما که کارمان را با تئاتر شروع کردیم، نقش های سخت، گیراتر از نقش های بی فایده هستند.

آزیتا حاجیان ، ناگفته های کیمیا از زبان آزیتا حاجیان

****ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد****

نگارش از: سوسن چ.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به جلوه گل سوری نگاه می‌کردم
««« »»»
که بود در شب تيره به روشنی چو چراغ

سخنان دلچسب آزیتا حاجیان در زمینه فرزندش بانو مهراوه شریفی نیا (۵ عکس)

TT / 318 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال