آخرین آزمون امام حسین(ع) از اصحاب در شب عاشورا / پاداش وفای به عهد اصحاب امام حسین(ع)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آخرین آزمون امام حسین(ع) از اصحاب در شب عاشورا / پاداش وفای به عهد اصحاب امام حسین(ع)

وقتی که تک تک اصحاب به جلوداری حضرت ابواالفضل(ع) با جملاتی با امام عصرشان تجدید عهد کردند، امام حسین(ع) به پاس این تجدید عهد و میثاق فرمودند: حالا که اینچنین می‎گویید، سرهایتان را بلند کنید و جایگاه خودتان در بهشت را بینید.

تصویر و عکس   آخرین آزمون امام حسین(ع) از اصحاب در شب عاشورا / پاداش وفای به عهد اصحاب امام حسین(ع)

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خرنگاران تسنیم «پویا» شب عاشورا در کربلا محل وقوع سخت‎ترین آزمونها و به تبع آن، خوب ترین تربیتها و پاداشها برای اصحاب امام حسین(ع) بود. نقل است در شب عاشورا حضرت زینب(س) بعد از آنکه عهد استوار اصحاب امام حسین(ع) را دیدند، دغدغه‎شان از بین برده شد و به خمیه بازگشتند. (مقتل الحسین مقرم ص ۲۶۲ – ۲۶۳)

حضرت زینب(س) هنگام بازگشت به امام(ع) برخوردند و حضرت به ایشان فرمود: «یا اُختاهُ منذُ رَحِلنا من المدینة ما رأیتُکَ متبسمة، أخبرینی ما سبب تبسمک؛ ای خواهرم، از وقتی که از مدینه مسافرت کردیم، تو را این طوری متبسم ندیم، به من گزارش کن سبب خنده تو چه است. این فراز شدت حزن ۶ ماهه حضرت زینب از مدینه تا کربلا را به شفافی بیان می‎کند که این بانوی بزرگوار اسلام چه سختی زیادی را متحمل شده بودند.

در ادامه حضرت زینب(س) داستان ادای عهد اصحاب را بیان می‎کنند، سپس امام حسین(ع) می‎فرمایند: یا أختاه إعلمی، إن هؤلاء أصحابی من عالم الذر و بهم وعدنی جدی رسول الله (ص) هل تَحبین أن تَنظُری إلی ثبات أقدامِهم؛ ای خواهرم، بدان که اینها از عالم ذر (روز ألست) جزو اصحابم بودند و جدم رسول‎الله(ص) نسبت به آنها به من قول داده بود. آیا دوست داری ثبات قدم آنها را ببینی؟ حضرت زینب(س) پاسخ مثبت دادند. امام(ع) به ایشان فرمودند علیک بظهر الخیمة؛ به پشت خیمه‎ها برو.

سپس اقوام و غیر هاشمیان را طلب کردند و فرمودند: أرید أن أجدد لَکم عهداً؛ می‎خواهم برای شما تجدید عهد کنم. ای اصحابم آگاهی بدارید این قوم قصدی جز کشتن من و کشتن همراهانم ندارند. أنا أخاف علیکم مِن القتل؛ من بیم آن دارم شما را به قتل منتقل بکنند. من اکنون بیعت را از شما برداشتم، هرکس دوست دارد در این شب از نزدم برود؛ من أحب منکم الإنصِراف فَلینصرف فی سواد هذا اللیل.

بر اساس این فراز از کلام امام حسین(ع) متوجه خواهیم شد که مربی و امام عالم و آدم در هر مرحله یاوران را نکته آزمون قرار می‎دادند و هر بار که اصحاب رفتار عالی ای از خود بروز می‎دادند، خداوند بر رشد و فضیلت آنها می‎اضافه کرد و ایشان را در صراط مستقیم ثابت قدم‎تر می‎کرد، همچنان که امام(ع) به زینب(س) فرمودند «آیا می‎خواهی ثابت قدمی آنها را ببینی؟ هل تَحبین أن تَنظُری إلی ثبات أقدامِهم» و چه جالب که این فراز را در زیارت عاشورا به این صورت می‎خوانیم: و اَنْ یُثَبِّتَ لى عِنْدَکُمْ قَدَمَ صِدْقٍ فِى الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ؛ از خدا خواست می‎کنم که مرا نزد شما در جهان و آخرت ثابت‎قدم بدارد».

وقتی که تک تک اصحاب به جلوداری حضرت ابواالفضل(ع) با جملاتی با امام عصرشان تجدید عهد کردند، امام حسین(ع) به پاس این تجدید عهد و میثاق فرمودند: حالا که اینچنین می‎گویید، فارفعُوا رؤوسکُم و أنظروا إلی مَنازلکُم فی الجنة؛ سرهایتان را بلند کنید و جایگاه خودتان در بهشت را بینید.

بنابراین لازمه ثبات قدم در مسیر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) گذر از شدیدترین آزمونهایی است که خداوند متعال از طریق خلفای خود در مسیر مؤمنین قرار می‎دهد و نیز تجدید عهد و میثاق با ولیَ خداست. حال این پرسش ایجاد می‎شود که ما به چه صورت در این زمان در قبال امام وقتمان باید ثبات قدم داشته باشیم؟

انتهای‎پیام/

— با تشکر از انتخاب شما —

نگارنده : اردلان گ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز آشفتگی حال من آگاه کی شود
««« »»»
آن را که دل نگشت گرفتار اين کمند

آخرین آزمون امام حسین(ع) از اصحاب در شب عاشورا / پاداش وفای به عهد اصحاب امام حسین(ع)

TT / 42 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال