شهیدی که در اسلحه سازی استاد و در تعمیر آلات جنگی مهارت داشت


با دیگران به اشتراک بگذارید

شهیدی که در اسلحه سازی استاد و در تعمیر آلات جنگی مهارت داشت

جون بن حوی، سیاهپوست سپیدروی کربلا، غلام امام حسین (ع) بود که قبل از واقعه عاشورا توسط امام آزاد شد ولی امامش را ترک نکرد و در رکاب امام شهید شد.

تصویر و عکس   شهیدی که در اسلحه سازی استاد و در تعمیر آلات جنگی مهارت داشت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»،از شهدای سالمند عاشورا بود. غلام ابوذر غفاری و امام حسین(ع). وی غلام سیاهپوست فضل بن عباس بن عبدالمطلب بود که امام علی(ع) او را به ۱۵۰ دینار تهیه کرد و به ابوذر غفاری بخشید تا خدمتگزارش باشد. وقتی که عثمان (خلیفه سوم) ابوذر را به ربذه تبعید کرد، جون نیز همراه او به ربذه رفت. سال ۳۲ هجری قمری، پس از وفات ابوذر، او به مدینه برگشت و با امام علی(ع) پیوست و برای همیشه در خانه ی خاندان آل علی(ع) ماند – نزد امام حسن و بعد امام حسین علیهماالسلام و بعد نیز خادم ویژه خانه ی امام سجاد(ع) شد.

سال ۶۰ هجری قمری، که امام حسین(ع) از مدینه به طرف مکه حرکت کرد، جون در کنار آن حضرت از مدینه تا کربلا همراه امام(ع) آمد و در جنگ با دشمنان او تا آخری قطره ی خون خود از امام(ع) پاسداری کرد. بیشتر سیره نویسان و صاحبان کتب رجالی، زندگینامه او را گفته و نقل کرده اند:

از آنجا که این غلام اسلحه شناس بود و در اسلحه سازی استاد و در تعمیر آلات جنگی مهارت داشت، در شب عاشورا در خیمه ی ویژه امام حسین(ع) فقط او در کنار امام بود که شمشیر حضرتش را بازبینی و اصلاح می کرد.

از امام سجاد(ع) گفته شده است که» جون در خیمه ی پدرم سرگرم وارسی شمشیرش بود و پدرم اشعاری را از زمزمه می کرد: «یا دهر اف لک من خلیل کم لکه بالاشراق و الاصیل…» (ای دوران! اُف بر تو یادگه هر صبح و شام، دوستی را از من می گیری…)

روز عاشورا، جون نماز ظهر را با امام خود خواند. آنگاه با وجود پیری اش خدمت امام(ع) رفت و اجازه جنگ درخواست. امام(ع) به او فرمود: «یا جون، انت فی اذن منی، فانما تبعتنا طلبا للعایة فلاتبتل بطر یقتنا» (ای گاز بزن، تو برای تندرستی و آسایش از رنج دیگران، به ما پیوسته بودی و پیرو ما شدی، پس خود را مبتلا به بالای ما نکن. از سوی ما اجازه داری که به سلامت از اینجا بروی.»

جون خود را بر پای امام(ع) انداخت و گفت: «من در ایام آسانی، در سایه ی شما در رفاه و آسایش بودم. انصاف آگاهی نمیدارم که امروز که روز سختی است شما را تنها قرار دهم و بروم. درست است که خون بدنم بدبوست و جایگاه پست دارم و رنگم مشکی است. اما آیا بهشت را از من دریغ می کنی؟ برایم دعا کن تا از اهل بهشت بشوم و شرافت کشف کنم و روسفید شوم. به خدا قسم از شما طلاق نمیگیرم تا خون سیاهم با خون های شما آمیخته شود.»

جون، پس از اجازه امام(ع) به میدان رفت و این چنین رجز می خواند:

کیف تری الفُجار ضرب الاسود

بالمشرفی والقنا المسدد

بالسیف صلتا عن بنی محمد

یذب عن آل النبی احمد

ارجو بذاکالفوز یوم الموعد

عندالاله والشفیع الاحمد

نابکاران ضربت ابن غلام مشکی را به چه صورت خواهند دید؟

ضربتی با شمشیر مشرفی و نیزه هایی که به هدف می خورند؛ و امید شفاعت و نجات از خدای یکتا و یگانه شفیع نزد خدا (احمد صلی الله علیه و آله و سلم) را دارم؛

و از خاندان پیامبر احمد حمایت می کنم.

به نقل برخی از تاریخ نگاران ۲۵ نفر و به نقل مقتل ابی مخنف، ۷۰ نفر از لشکر عمر سعد را کشت و عده ای را جراحتی کرد. آنگاه با ضربه ی شمشیری که به سرش خورد، در میدان جنگ به شهادت رسید.

امام حسین(ع) پس از شهادت جون به میدان جنگ شتافت و بر بالای پیکرش چنین دعا کرد: «خداوندا! روی او را سفید و بوی او را نیکو گردان و او را با نیکان محشور کن و میان او و آل محمد طلاق مینداز!»

آنگاه پیکر منزه او را از میدان بیرون برد و در خیمه ی ویژه اجساد یاران شهیدش گذاشت.

در روایتی از امام باقر از پدرش، امام سجاد علیهماالسلام، چنین آمده است که فرمود «پس از واقعه ی عاشورا مردمان برای دفن کشته ها آمدند. پس از ده روز، وقتی جسد جون را کشف کردند بوی مُشک از آن به مشام می رسید.»

— همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد —

نگارنده : رامتين م.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بنفشه طره مفتول خود گره می‌زد
««« »»»
صبا حکايت زلف تو در ميان انداخت

شهیدی که در اسلحه سازی استاد و در تعمیر آلات جنگی مهارت داشت

TT / 55 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال