پوست های کشیده دمام و کلیه های دیالیزی/ صدای سنج و دمام عاشورا می آید


با دیگران به اشتراک بگذارید

پوست های کشیده دمام و کلیه های دیالیزی/ صدای سنج و دمام عاشورا می آید

خبرگزاری فارس: پوست‌های کشیده دمام و کلیه‌های دیالیزی/ صدای سنج و دمام عاشورا می‌آید

دمام می‌شکند و ریتم صدایش تغییر پیدا می‌کند، صدا به صدا نمی‌رسد تشنگی لب‌های تشنه به فراموشی سپرده می‌شود، تیغ آفتاب بر شهدای دشت نینوا می‌تابد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از رامهرمز، دمام زن ها که دم می گیرند، چوب های درخت خرما که بر پوست کشیده دمام ها ضربه وارد می کنند، انگار که صدای وقت و جا در مقتل کربلا طنین انداز می شود و غمی جانکاه روح و روان آدمی را فرا می گیرد.

دمام زن ها بر دمام می کوبند و صدای سم اسبان و ستوران خصم که بر لشکر اندک آن آزاده ترین انسان ها و فخر انسانیت می تازند در لابه لای «شکون» زدن دمام زن ها شنیده میشود.

دمام می شکند و ریتم صدایش تغییر مییابد، صدا به صدا نمی رسد تشنگی لب های تشنه به فراموشی سپرده می شود، تیغ آفتاب بر شهدای دشت نینوا می تابد.

بازهم دست های گروه دمام زن ها که به شدت بر پوست کلفت دمام ها فرومی آیند، ضرب می گیرند و سنج ها به شدت به هم کوبیده می شوند.

صحرای خفنی است در مقتل کربلا، عشق در سویی جریان دارد و کفر بر حدیث عشق می شورد.

*بدون کلیه به عشق امام حسین(ع) بر دمام می کوبد

اسمش حسین است، برگرفته از نام آقایش اباعبدالله الحسین، ۳۲ سال است که دمام می سازد و پوست اندازی میکند بر دمام هایی که در عزای آقایش به صدا در می آیند.

حسین فرحانی کلیه هایش را از دست داده است و مرتب دیالیز می شود، اما روح و روانش را به آقا امام حسین و ابوالفضل العباس سپرده است.

در مرکز دمام زن ها می ایستد و «شکون» می زند، «شکون زن» مرکز ثقل و رهبر سایر دمام زن هاست و حسین سال هاست که «شکون» می زند.

این عاشق حسین نقل میکنید: روش دمام زدن معمولاً سه چوب است و یک تک دست که بر پوست دمام کوبیده می شود و شکون زن، چهار نمونه قادر هست بر دمام بکوبد که ما معمولاً ۳ نمونه از آن را عملی می سازیم که شامل سبک متداول دمام زدن، سبک تک و سبک رگباری که در شهرهایی چون آبادان، رامهرمز، بوشهر، ماهشهر و هندیجان از این طرح ها پیروی می کنند.

فرحانی اضافه کرد: در هر حالتی می توان ریتم را عوض کرد. با چوب سوم شکون زن و با پیروی از کسانی که در دو طرف شکون زن قرارگرفته اند و به آن ها «قنبره زن» می گویند می توان ریتم و ضرباهنگ کوبش بردمام ها را عوض کرد و شیپور زن هم باید با شکون زن هماهنگ باشد.

گروه ۲۰ نفره دمام خانمهای حسین فرحانی هر کدام با هر نیتی که در دل دارند، برای عزای سالار و سرور شهیدان به نوبت بر دمام ها می کوبند و در وسط آنها، حسین با کلیه هایی که ازکارافتاده اند.

دمام زن ها در انتهای کار و برای رسیدن به اوج وقت و جا مقتل کربلا به سبک رگباری دست ها را زیاد میکنند و بر دمام ها می کوبند و پوست کشیده شده بر دمام ها ناله سر می دهند تا اوج واقعه عاشورا را به گوش همه مردمان جهان منتقل بکنند و باز نمانند از سیر و سیاحت در خلد برین و بگویند هیهات ما، در مرگ ماست.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد —

نگارش توسط : آرمين غ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مژگان تو تا تيغ جهان گير برآورد
««« »»»
بس کشته دل زنده که بر يک دگر افتاد

پوست های کشیده دمام و کلیه های دیالیزی/ صدای سنج و دمام عاشورا می آید

TT / 41 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال