دیار کریمان یک پارچه در ماتم است


با دیگران به اشتراک بگذارید

دیار کریمان یک پارچه در ماتم است

خبرگزاری فارس: دیار کریمان یک‌پارچه در ماتم است

در عزای شهدا دشت نینوا دیار کریمان یک‌پارچه در ماتم است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از کرمان، همزمان با تاسوعای حسینی دیار پهناور کریمان یک پارچه در ماتم و عزاست و به حق این دیار حسین آباد است.

عزاداران حسینی از نخستین ساعت های امروز با حضور در هیات های سینه خانمی و زنجیرزنی در حسینیه ها، تکایا، مساجد و … با شور وصف ناپذیری به عزاداری توجه کردند.

دسته های سینه خانمی و زنجیرزنی در مرکز استان با حرکت در خیابان های اصلی و فرعی و با حضور در حسینیه ثارالله، مسجد قائم، گلزار شهدا گمنام و … در ماتم سرور و سالار شهیدان دشت کربلا به سر و سینه زدند.

به گزارش خبرنگاران فارس از سر تا سر استان کرمان مهمانی تاسوعای حسینی در تمام شهرها، روستاها و … دیار پهناور کرمان باشکوه مخصوص ای به انجام رسانده شد.

اجتماع بزرگ ابالفضلیون در رفسنجان

پس از ظهر امروز اجتماع بزرگ ابالفضلیون رفسنجان در میدان ابراهیم به انجام رسانده شد، تاسوعای حسینی امسال پرشورتر از سال های گذشته در سر تا سر شهرستان رفسنجان به انجام رسانده شد.

هیأت ها و دسته جات سینه خانمی و زنجیرزنی در مساجد، تکایا و حسینیه ها به اقامه عزای سرور و سالار شهیدان و سقای کربلا توجه کردند، همچنین با غذای نذری، چای و شربت صلواتی از عزاداران پذیرایی به عمل آمد.

هیأت ها همچون سال های گذشته در مسجد جامع مسجد امام، حسینیه نجارها و … حضور کشف کردند و عزاداران زیادی را به فیض منتقل کردند.

بقاع متبرکه و امامزادگان سر تا سر شهرستان رفسنجان هم پذیرای عزاداران حسینی بودند و مهمانی تعزیه خوانی در این شهرستان از جمله در روستای دره در و داوران، راویز نوق و بخش های گوناگون این شهرستان به انجام رسانده شد.

پس از ظهر امروز نیز به میزبانی محله علی آباد شهر رفسنجان اجتماع بزرگ اباالفضلیون در محل میدان ابراهیم از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه به اقامه عزا پرداخته و عاشقان ثارالله و اباالفضل العباس هم در این مهمانی باشکوه شرکت کردند.

همچنین گلزار شهدای عباس آباد و سایر گلزارهای شهدا هم محلی برای حضور دسته جات سینه خانمی و زنجیرزنی است.

مهمانی عزاداری تاسوعای حسینی امسال در رفسنجان کودکان و نوجوانان زیادی به خود دید و این نشان از عشق بیش از قبل نسل ها به سیدالشهداء(ع) و یاران باوفایش و ترویج فرهنگ عاشورایی در این شهرستان دارد.

زرند یک پارچه غرق در سوگ و ماتم است

سوگواران و عزاداران حسینی شب گذشته و امروز با برگزاری آیین های گوناگون سوگواری در امامزاده ها ، مساجد، تکایا، حسینیه ها و افتتاح دسته جات سینه خانمی و زنجیرزنی در غم و اندوه شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفایش اشک ماتم و عزا ریختند.

امروز موج عظیم عزاداران شهرستان زرند اعم از زن و مرد، پیر و جوان، خردسال و نوجوان که دیشب را تا پاسی از شب به عزاداری توجه کرده اند از ساعت های افتتاحیه روز تاسوعای حسینی با حضور در مساجد، حسینیه ها و هیات های مذهبی و به راه انداختن دسته جات سینه خانمی و زنجیرزنی در سوگ سید و سالار شهیدان(ع) به سر و سینه زدند و فریاد یا حسین (ع) و یا اباالفضل(ع) خود را به عرش منتقل کردند.

طبخ کردن غذاهای نذری و توزیع آن در بین نیازمندان و هیات های عزدارای و پذیرایی از زائران در بقاع متبرکه و حسینیه ها از سنت هایی است که در این ایام در کنار سایر آیین های عزاداری، مردمان زرند به آن توجه میکنند و شب گذشته و امروز همزمان با تاسوعای حسینی خانواده های بسیاری در زرند نذر خود را ادا کردند.

نظیر این مهمانی در مناطق ریحان شهر، خانوک، یزدان آباد و امامزاده های عبداالله مطهرآباد، حمزه زرندوئیه، بهاالدین خالق آباد ،ختم سربنان و امامزاده پادشاه سید ابراهیم داهوئیه با حضور پرشور مردمان عزادار این مناطق به انجام رسانده شد.

عزاداری اهل تسنن در ریگان

روستاهای اهالی مشترک اهل تسنن و تشیع در شهرستان ریگان قبل از ظهر امروز در عزای سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و ابوالفضل العباس(ع) در تاسوعای حسینی اشک ماتم ریختند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ریگان در این زمینه به خبرنگار فارس نقل کرد: برادران اهل تسنن و تشیع در کنار یکدیگر در منطقه رودشور زمین شهرستان ریگان بر سر و سینه زدند.

حجت الاسلام محمدصادق نازلی اظهار داشت: روستاهای پیرامون با تجمع در روستای محمدآباد رودشور در تاسوعای حسینی به عزاداری توجه کردند.

وی بیان داشت: در شهرستان ریگان امروز در تمام نقاط ریگان اهالی روستاها با تجمع هیات های عزاداری در رسای سرور و سالار شهیدان اشک ماتم ریختند و بر سر و سینه زدند.

نازلی در ادامه بیان داشت: در مرکز شهرستان هیات های عزاداری با تجمع در مسجد ابوالفضل(ع) از اوایل صبح تا نماز ظهر و عصر به سر و سینه زدند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ریگان عنوان کرد: در روز عاشورای حسینی عزاداران ریگانی در میدان عاشورا شهر ریگان عزاداری می کنند.

اهتزاز پرچم یا ابوالفضل العباس بر گنبد امامزاده سلیمانشاه کوهبنان

همزمان با تاسوعای حسینی قبل از ظهر امروز مردمان شهرستان کوهبنان در قالب دسته جات و هیات های سینه خانمی، زنجیرزنی، یاعباسی و باستانی از محلات گوناگون شهر کوهبنان با پای پیاده حرکت کردند.

عزاداران در حالی که پرچم های یا حسین(ع) و یا ابوالفضل العباس(ع) را با خود جابجا میکردند در امامزاده سلیمان شاه و در جوار قبور منزه شهیدان هشت سال پاسداری مقدس گرد هم آمدند و حین عزاداری تجمعی یاد و خاطره شهیدان دشت کربلا به مخصوص قمر بنی هاشم را گرامی داشتند و به علامت ادب و احترام بیرق سیاه یا ابوالفضل العباس(ع) را بر گنبد امامزاده سلیمان شاه به اهتزاز در آوردند.

در حاشیه این مهمانی حجت الاسلام عباس جعفری امام جمعه کوهبنان حین تسلیت تاسوعای حسینی اظهار داشت: از جمله شخصیت هایی که در نهضت عاشورای حسینی تمام دنیا را به تحیر وا داشته، قمر بنی هاشم است که لحظه ای از رهبر و مقتدای خویش دور نشد تا اینکه در همین مسیر به شهادت رسید.

وی ادامه داد: شجاعت و دلاوری از خوب ترین خصلت های مردان است، زیرا ماجرا از قدرت، صلابت شخصیت و استحکام آن در برابر سختی ها دارد و لذا شاهدیم که در وجود آقا قمر بنی هاشم شجاعت هاشمی و علوی به ودیعه قرار داده شده است و این بزرگوار جهانی از قهرمانی و سلحشوری دارد.

امام جمعه کوهبنان ابراز داشت: در هر جنگی که قمر بنی هاشم حاضر بود، به وحشت افت و وحشت سر تا سر وجود لشکریان را فرا می گرفت، این در حالی است که وی در روز عاشورا شجاعتی از خود به اکران گذاشت که تمام مردمان آزاده دنیا را به شگفتی وا داشت.

وی تاکید کرد: ایمان قوی و محکم به خدا و ادب از اصلیترین و برجسته ترین عناصر شخصیت ابوالفضل العباس(ع) است، لذا سقای دشت کربلا با دلاوری تمام برای پاسداری از دین خدا و حمایت از مبانی و اصول اسلام مجاهده کرد و در این راستا فقط رضایت خداوند را مد نظر گرفت.

جعفری نقل کرد: وفای قمر بنی هاشم به امام حسین(ع) در خور تحسین است، لذا شاهدیم که در رابطهٔ ایشان با سرور و سالار شهیدان هیچ موضوعی قادر نبود خللی وارد کند و ابوالفضل العباس(ع) تا آخرین لحظه عمر خویش در کنار رهبر و مقتدای خود ماند.

وی ولایت مداری، وفاداری، شجاعت، ارادهٔ قوی، صبر و شکیبایی، مهربانی، رحمت و … از ویژگی های ابوالفضل العباس(ع) بیان کرد و اضافه کرد: ایشان در راه پاسداری از ارزش های اسلام جان خود را در طبق اخلاص نهاد تا درخت اسلام همچنان شکوفا و پربار باشد.

امام جمعه کوهبنان یادآور شد: به برکت انقلاب اسلامی عزاداری ها حال و هوای معنوی خاصی به خود گرفته و نماز ظهر تاسوعا و عاشورا احیا شده در همین راستا مردمان ولایتمدار و بسیجی شهرستان کوهبنان به گونه ای خود را در روز تاسوعا به امامزاده سلیمان شاه منتقل کردند و نماز را به جماعت و در اول زمان اقامه کردند.

برگزاری یادواره شهدا در رابر

همزمان با تاسوعای حسینی دومین یادواره ۳۴ شهید والامقام روستای سیه بنوئیه رابر قبل از ظهر امروز با حضور پرشور مردمان عزادار در جوار گلزار شهدای سرافراز این روستا به انجام رسانده شد.

در این مهمانی معنوی امام جمعه رابر با تسلیت شهادت جانسوز اباعبدالله الحسین(ع)، حضرت ابالفضل العباس(ع)، فرزندان و یاران باوفایش با اشاره به زیارتنامه آقا ابالفضل العباس(ع) نقل کرد: خداوند متعال به واسطه دو ویژگی عبد و مطیع بودن این مقام را به ایشان عنایت فرمود.

حجت الاسلام مهدی صادقی در این زمینه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام اضافه کرد: شهدای ما نمایان کردند که هم عبد بودند و هم مطیع حضرت مهدی(عج) و ما هم باید عبد و مطیع خوبی برای صاحب عصر(عج) خویش باشیم.

————————————-

مطلب از : سپيده ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غمزه ساقی به يغمای خرد آهخته تيغ
««« »»»
زلف جانان از برای صيد دل گسترده دام

دیار کریمان یک پارچه در ماتم است

TT / 152 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال