دیدار سرزده غنی از وزارت معادن افغانستان


دیدار سرزده غنی از وزارت معادن افغانستان

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به ادامه دیدارهای سرزده از نهاهای دولتی، روز سه شنبه (۲۰ میزان/مهر) به وزارت معادن رفت و کار این وزارت را قناعت بخش ندانست.

دفتر آقای غنی با ارسال گزارشی به رسانه‌ها از این دیدار، نوشته که غزال حبیب‌یار، سرپرست این وزارت به رئیس جمهوری گزارش داده که در ۱۵ سال گذشته ۳۱۵ قرارداد کوچک به سفارش این وزارت از جانب پیمانکاران اجرا شده که پیامد درآمد آن‌ها سالانه ۲۸ میلیون افغانی بوده است.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری، آقای غنی هم واگذاری قراردادها براساس پیشنهاد پیمانکاران را نادرست دانسته و هم درآمد ۲۸ میلیون افغانیگی در سال را “غیرقابل قبول” خوانده است.

او کار مشاوران خارجی وزارت معادن را نامشخص دانسته و به یکی از مشاوران خود دستور داده که آیین‌نامه کار مشاوران خارجی این وزارت را بازنگری کند. آقای غنی دستور داده که قرارداد کار آنها بدون تایید شورای عالی اقتصادی نباید تجدید شود.

این در حالی است که سرپرست وزارت معادن خود به وجود مشکلات در کارکردهای تحت مدیریت خود، به ویژه در مورد مسائل فنی، حقوقی و حتی مدیریتی قراردادها به رئیس جمهوری گزارش داده است.

خانم حبیب‌یار اذعان کرده که در قرارداد تولید سمنت/سیمان سمنگان و هرات مشکلاتی وجود دارد و در این مورد “ظرفیت‌های کاری محدودی” وجود دارد.

رئیس جمهوری افغانستان به تامین شفافیت و پاسخگویی مسئولان تاکید کرده و گفته که مردم باید از کارکردهای آنها آگاه باشند.

اشرف غنی در حالی برای بررسی کار این وزارت، به دفاتر آن به صورت سرزده وارد شده که اخیرا انتقادهای زیادی در رسانه‌ها مطرح شده که او در روزهایی که چند شهر عمده کشور با حملات تهاجمی طالبان مواجه است، مشغول کارهایی شده که در اوقات دیگر هم می‌شود آن‌ها را انجام داد.

منتقدان گفته‌اند که در این روزها اولویت کار رئیس جمهوری رسیدگی به امور جنگ با شورشیان در قندوز، هلمند، فراه و سایر مناطقی که در معرض خطر ناامنی قرار دارند، است.

این انتقادها زمانی بالا گرفت که آقای غنی به وزارت صحت/بهداشت و چند بیمارستان در کابل به صورت سرزده وارد شد و شماری از مقام‌های بهداشتی را برکنار کرد.

از نظر منتقدان، برکناری چند مقام اداری نسبت به رسیدگی به مسائل امنیتی شهرهای عمده و استراتژیک کشور اهمیت کمتری دارد و باید به لحاظ اولویت‌بندی، پس از مسائل امنیتی قرار گیرد.

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال