قمه زنی وهن عزاداری سیدالشهدا(ع) است


با دیگران به اشتراک بگذارید

قمه زنی وهن عزاداری سیدالشهدا(ع) است

حجت الاسلام نباتی گفت: قطعا بهره گیری از هر نوع ابزاری در عزاداری امام حسین(ع) صحیح نبوده و این ابزار نباید با آموزه های دینی در تصاد باشند.

تصویر و عکس قمه خانمی وهن عزاداری سیدالشهدا(ع) است

حجت الاسلام احمد نباتی در مکالمه با خبرگزاری حوزه در قزوین، به مسئله قمه خانمی اشاره و آن را باعث سست کردن پایه های دین و دستاویزی برای دشمنان اسلام و انسانیت آگاهی داشت و گفت: روح عزاداری، غم و اندوه و حزنی است که در درون انسان ایجاد می­ گردد و نحوۀ­ ابراز این اندوه بسته به فرهنگ و رسوم و رسوم مردمان دارد؛ یعنی هر ملتی با توجه به عرف و فرهنگ خود عزاداری کرده و خود را در غم آل الله شریک می ­آگاهی دارد.

معاون تهذیب حوزه علمیه قزوین با اشاره به اینکه آیا از هر ابزاری برای ابراز این غم می­ توان بهره گرفت یا خیر؟ اظهار داشت: قطعا بهره گیری از هر نوع ابزاری در این مسیر صحیح نبوده و ابزار عزاداری باید با هدف ما از عزاداری در تضاد نباشد. این ابزار باید مورد تأیید دین و فطرت باشد و موجب تضعیف و وهن دین نباشد.

وی به مسئله قمه خانمی اشاره کرد و گفت: طبق آیه ۱۰۴ از سورۀ مبارکۀ بقره، مؤمنینی که در حضور پیامبر(ص) بودند، زمانی بخشی از سخنان حضرت را متوجه نمی شدند، برای این که خواست تکرار مطلب را داشته باشند، عرض می کردند: «راعنا!» یعنی مراعات حال ما را بفرمایید و کمی آهسته تر بگویید همین کلمۀ به ظاهر سهل دستاویزی شده بود تا یهود و مشرکین، با ارائۀ مفهوم دیگری از این لغت اسلام و مسلمین را به تمسخر بگیرند و خدای متعال در یک خطاب تکلیفی به همۀ اهل ایمان دستور می دهد تا دیگر چنین کلامی را مصرف نکنند و به مکان آن از کلمۀ جایگزینی بهره گیرند.

استاد حوزه علمیه قزوین تصریح کرد: همین کلمۀ به ظاهر سهل دستاویزی شده بود تا یهود و مشرکین، با ارائۀ مفهوم دیگری از این لغت اسلام و مسلمین را به تمسخر بگیرند و خدای متعال در یک خطاب تکلیفی به همۀ اهل ایمان دستور می دهد تا دیگر چنین کلامی را مصرف نکنند و به مکان آن از کلمۀ جایگزینی بهره گیرند.

حجت الاسلام نباتی اضافه کرد: موضوع قمه خانمی هم از همین باب است. تصور بفرمایید که قمه خانمی فی نفسه بی مورد باشد یا اینکه در وقتهای دور وهنی برای دین ایجاد نمی کرده؛ اما زمانی در زمان کنونی و با گسترش لوازم رابطه جمعی، دشمنان دین خدا در تلاش هستند تا از این کار سوءاستفادۀ بازرگانی کنند و دین مبین و فطری اسلام را دینی وحشی، خلاف عقل و آمیخته با خرافات نمایان کنند، کاملا واضح است که ادامه دادن به چنین کاری حرام شرعی و مخالف قرآن کریم خواهد بود.

— با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز —

نگارش از : فروغ ی.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کشته غمزه خود را به زيارت درياب
««« »»»
زان که بيچاره همان دل‌نگران است که بود

قمه زنی وهن عزاداری سیدالشهدا(ع) است

TT / 55 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال