احیای قرآنی شب عاشورایی سنتی الهی که در حال احیا است


با دیگران به اشتراک بگذارید

احیای قرآنی شب عاشورایی سنتی الهی که در حال احیا است

معاون دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بر لزوم توسعه فرهنگ احیای قرآنی شب عاشورا تاکید کرد.

تصویر و عکس احیای قرآنی شب عاشورایی باستانی الهی که در حال احیا است

علی اصغر شعاعی معاون قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در مکالمه با خبرگزاری «حوزه» گفت: یکی از اهداف قیام امام حسین (ع) احیای سنت جدش بود؛ بی شک گسترش و ترویج سنت های اسلامی منبعث از منابع اسلامی نقش اهمیتی می داری در ترویج فرهنگ اسلامی دارد .

وی اضافه کرد: احیای شب عاشورا از جمله سنت هایی است که در روایات نکته تاکید روایات معصومین (ع) قرار گرفته است؛ بنا بر روایاتی از پیامبر(ص) «کسی که شب عاشورا را احیا بدارد، مثل آن است که عبادت تمامی فرشتگان را به انجام رسانده است و پاداش شب زنده داری در این شب مثل پاداش هفتاد سال عبادت است».

قاری بین المللی ایران بیان کرد: براساس روایتی کسی که در شب عاشورا بیدار بماند و شب زنده داری کرده و زیارت امام حسین(ع) را تا صبح بخواند، خداوند او را در قیامت، درحالی که آمیخته به خون امام حسین(ع) است، در زمره شهدا محشور می کند.
شعاعی اظهارکرد: این سنت های حسنه که نقش تاثیر می داری در گسترش فرهنگ قرآنی دارد ُ چندین سالی است که در حرم منزه حضرت معصومه(س)، حرم امام رضا(ع)، کربلای معلی و برخی هیئات و مساجد استان قم همگام با سایر کشورهای اسلامی به انجام رسانده میشود.

وی گفت: این مراسم در برخی کشورها از جمله مصر در مسجد رأس الحسین(ع) ، سابقه طولانی دارد؛احیای قرآنی شب عاشورا در مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) واقع در منطقه بیام نور و در مسجد حضرت خدیجه (س) واقع در میدان امام ده متری بنی هاشم با حضور جمع مشتاقان قران و عترت (ع) بعد از مراسم سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) به انجام رسانده میشود.

معاون قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اظهارکرد: مسلما برگزاری چنین مهمانی ای در راستای سیره قرآنی ان حضرت از جمله مهلت گرفتن آن حضرت در شب عاشورا از دشمن برای توجه کردن به نماز، دعا، قرائت قرآن و استغفار و طنین افکن شدن بدیعی مناجات و قرائت قرآن یاران با وفای آن حضرت درشب عاشورا است.

شعاعی بیان کرد: این مراسم در مرقد منزه حضرت معصومه (ع) و مضجع شریف حضرت امام رضا نیز برگزار می گردد.

وی تصریح کرد: شب گذشته در آیین عزاداری شب تاسوعای حسینی در حسینیه عمده روستای فردو نیز به شکل همزمان مراسم مرثیه سرایی و محفل قرآنی با قرائت و تحلیل آیاتی که امام حسین(ع) در داستان عاشورا قرائت کردند به انجام رسانده شد تا همانگونه که این روستا در عرصه ایثار و شهادت روستای نمونه ایثارگری کشور شده است در امر احیای فرهنگ قرآن و عاشورا نیز پیشگام باشد.

——————————–

مسئول متن : شروين س.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

منکران را هم از اين می دو سه ساغر بچشان
««« »»»
وگر ايشان نستانند روانی به من آر

احیای قرآنی شب عاشورایی سنتی الهی که در حال احیا است

TT / 44 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات