عمده اعتبارات آموزش و پرورش صرف هزینه های پرسنلی می شود/ اعتباری برای آموزش نیروی انسانی باقی نمانده است


با دیگران به اشتراک بگذارید

عمده اعتبارات آموزش و پرورش صرف هزینه های پرسنلی می شود/ اعتباری برای آموزش نیروی انسانی باقی نمانده است

خبرگزاری فارس: اصلی اعتبارات تعلیم و پرورش صرف هزینه‌های پرسنلی می‌شود/ اعتباری برای تعلیم نیروی انسانی باقی نمانده است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیرآموزش و پرورش گفت: اصلی اعتبارات تعلیم و پرورش فقط صرف هزینه‌های پرسنلی می‌شود و دیگر اعتباری برای تعلیم نیروی انسانی باقی نمانده است.

به گزارش گروه تعلیم و پرورش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر دهی و روابط عمومی وزارت تعلیم و پرورش ، سید محمد بطحایی در آیین اختتامیه دوره توانمندی مدیران مؤسسه های بسیج فرهنگیان سر تا سر کشور که در مجمتع فرهنگی امام رضا(ع) مشهد به انجام رسانده شد، گفت: یکی از موضوعاتی که در تمام نظام های تعلیم و پرورش جهان به مخصوص در سال های اخیر نکته توجه قرار گرفته، اقتصاد تعلیم و پرورش است.

بطحایی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشات سال ۹۴ خود صراحتا این عبارت را مطرح و به یکی از مصادیق آن اشاره کردند؛ اقتصاد تعلیم و پرورش که غالبا برداشت های فرق می داری از آن می شود به صورت علمی از قرن هفدهم توسط اقتصاددانان مطرح شد.

وی با بیان اینکه برخی ورود تعلیم و پرورش به عرصه اقتصاد را برابر با نگاه اقتصادی به عرصه تعلیم و تربیت آگاهی داشته و با این ورود، ابراز مخالفت می کنند، گفت: منتقدین این امر، مصادیقی را نیز عنوان می کنند که بعضا درست نیست.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر تعلیم و پرورش با اشاره به نگاه گروه دیگر به مقوله اقتصاد تعلیم و پرورش، ابراز کرد: برخی نیز به اقتصاد تعلیم و پرورش، نگاه کمی دارند و می گویند، باید دید این برنامه به چه میزان جی.دی.پی کشور را زیاد میکند در حالی که باید ببینیم اجرای این برنامه تا چه اندازه افزایش تولید ناخالص کشور را در پی دارد.

وی دلیل ورود بحث اقتصاد به نظام تعلیم و پرورش را محدودیت منابع عنوان کرد و اضافه کرد: البته این امر ویژه کشور ما نیست و کشورهایی که سرانه تولید ناخالص داخلی شان بالا هست به این اقتصاد روی آورده اند.

بطحایی با تأکید بر اینکه اقتصاد تعلیم و پرورش به معنای سنجش فعالیت های تربیتی و پرورشی با نگاه اقتصادی نیست، گفت: در حوزه اقتصاد، بویژه اقتصاد تعلیم و پرورش باید منافع اقتصادی را در کنار برنامه های تربیتی و پرورشی مد نظر گذاریم و این به معنای تعطیل کردن برخی برنامه های پرورشی به خاطر نبود توجیه مالی نیست.

وی یادآور شد: روند تخصیص اعتبارات در سی و چندین سال گذشته، عملا نمایان میکند در بعضی سال ها به آثار اقتصادی برخی تصمیمات توجهی نشده است به گونه ای که بخش اصلی اعتبارات ما در تعلیم و پرورش فقط صرف هزینه های پرسنلی می شود؛ بنابراین دیگر اعتباری برای تعلیم نیروی انسانی باقی نمانده و این امر خود به خود، افت کیفیت برنامه های تعلیم و پرورش را ایجاب خواهد کرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر تعلیم و پرورش، افزایش بهره وری منابع را از دیگر نتایج توجه به اقتصاد تعلیم و پرورش گفت و اضافه کرد: این در واقعیت، همان تجلی اقتصاد مقاومتی در نظام تعلیم و پرورش به حساب مییاید.

وی با اشاره به اینکه تعلیم و پرورش در حوزه منابع انسانی قوی ترین سیستم کشور به حساب مییاید، گفت: با توجه به اینکه بیش از هفتاد درصد نیروی ما لیسانس و مقاطع بالاتر هستند می شود بهره وری این نیروی انسانی را نسبت به آنچه که هست بالاتر برد؛ براین اساس، طی چندین سال گذشته، زمینه های افزایش منابع احصا و بیش از ۱۴۰ نکته تشخیص داده شد که قریب به دوازده زمینه در کوتاه مدت نتیجه بخش خواهد بود.

بطحایی با بیان اینکه در حوزه بهره وری منابع در نظام تعلیم و پرورش به شدت با کندی پیشرفت کار مواجهیم، تصریح کرد: اگر بخواهیم به تعلیم و پرورشی که در سند تغییر بنیادین اشاره شده است، برسیم در یک برنامه پنج سال، حداقل به دو برابر این منابع نیاز داریم.

وی با تأکید بر اینکه مقدورات دولت ها به هیچ عنوان اجازه این کار را نمی دهد، یادآور شد: بهره وری منابعی که دولت در اختیار ما قرار داده، سی درصد است که باید درصدد باشیم با روش های گوناگون آن را زیاد کنیم.

*لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد*

گردآوری توسط: پاكمهر و.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روشنی طلعت تو ماه ندارد
««« »»»
پيش تو گل رونق گياه ندارد

عمده اعتبارات آموزش و پرورش صرف هزینه های پرسنلی می شود/ اعتباری برای آموزش نیروی انسانی باقی نمانده است

TT / 93 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات