کیست هیداتیک؛ میتواند منتهی به ارتحال شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

کیست هیداتیک؛ میتواند منجر به مرگ شود

تصویر و عکس کیست هیداتیک؛ قادر می باشد منجر به مرگ شود

کیست هیداتیک؛ شاید اسم این مریضی تا حدودی برای شما غریب باشد ولی این پیامد هم در جانداران پیش مییاید، هم در انسان، و اتفاقاً در نیمه شمالی کشورمان مردمان ما تجربه ی ابتلا به این پیامد را داشته اند. کیست هیداتیک در استان‌های آذربایجان، گلستان، همدان و مناطق عشایری بیشتر از نواحی جنوبی کشورمان دیده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا هر چه از این مریضی باید آگاهی بدارید را در اختیار شما گذاریم.
چندی پیش باخبر شدیم یکی از دوستان چندین روز قبل دچار درد شدیدی در ناحیه شکم شده و پس از منتقل کردن او به بیمارستان معلوم شد کیستی به قطر ۶ سانتی‌متر داخل کبدش وجود دارد که باید بیرون رود. پزشک به او نقل کرد: «کیست از نوع هیداتیک و این مریضی بین انسان و حیوان مشترک است.» آقای ف- الف می‌گوید تماسش با جانداران بسیار کم است و نمی‌داند به چه صورت به این مریضی مبتلا شده‌ است. دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: «سالانه تعداد زیادی از مردمان در نقاط گوناگون دنیا و کشورمان به این مریضی مبتلا می‌شوند. گرچه این مریضی کشنده نیست ولی پاره شدن کیست‌های بزرگ به‌خصوص در ریه امکان می دارد به قیمت نابود شدن جان بیمار به پایان رسانده شود بنابراین بد نیست در این نکته نیز اطلاع‌رسانی کافی شود.»
: کیست هیداتیک کدام است؟
کیست هیداتیک مریضی مشترک بین انسان و حیوان است. طی تکامل چرخه انگل، حیوان اهلی یا وحشی، نقش میزبان نهایی و مهره‌داران علفخوار و انسان‌ها نقش میزبان واسط را دارند. در چرخه این انگل، سگ‌های اهلی منبع عمده ناپاکی هستند و با دفع مدفوع، تخم‌های انگل را به پیرامون پراکنده می‌کنند. وقتی علفخواران به‌ویژه گوسفندان تخم‌های انگل را می‌بلعند دچار عفونت می‌شوند. تظاهر عفونت به‌صورت ایجاد کیست‌هایی به نام هیداتیک در ریه و کبد حیوان، به ابعاد گوناگون است. انسان نیز گاهی به‌صورت کاملا تصادفی در مسیر چرخه انگل وارد می‌شود و با بلع تخم‌های انگل، دچار عفونت خواهدشد. انگل در اثر مصرف امعا و احشای گوشت ناپاک به کیست میزبانان واسطه وارد بدن می‌شود. با ورود انگل به بدن فرد، انسان در این مسیر نقش میزبان واسطه بن‌بست یا نهایی را ایفا می‌کند.
: آیا با ورود انگل به بدن انسان پیامد از همان ابتدا آشکار می‌شود؟
تظاهرات بالینی کیست هیداتیک در بدن به محل و اندازه کیست بستگی دارد. فاصله وقتی بین ابتلای فرد به عفونت و بروز نشانه‌ها شاید ماه‌ها و سال‌ها زمان ببرد. به‌طور متوسط سالانه حدود یک سانتی‌متر به قطر کیست‌ها اضافه کرده می‌شود. بعضی از کیست‌ها هم رشد با سرعتی دارند و در سال اول امکان می دارد قطری معادل ۵ سانتی‌متر یابند.
: کدام اعضای بدن انسان بیشتر در معرض عفونت است؟
شایع‌ترین محل چالش کبد و سپس ریه است. البته کیست‌ها در سایر نقاط بدن مانند مغز، قلب، کلیه و… نیز دیده می‌شوند. علائم مریضی با عضو درگیر ارتباط می دارد. اگر کبد گرفتار باشد، امکان می دارد فشار روی کپسول پوششی کبد به وجود آید. در این مواقع درد در ناحیه فوقانی و راست شکم احساس می‌شود. گاهی هم بیماران با یک توده داخل شکم مراجعه می‌کنند.
کیست هیداتیک داخل ریه، امکان می دارد هیچ نشانه ای نداشته باشد ولی بعضی از بیماران دچار سرفه‌های خشک، درد قفسه‌سینه، دفع خلط به رنگ روشن و حتی خونی می‌شوند. کیست هیداتیک ریوی امکان می دارد پاره شود. پارگی کیست واکنش‌های حساسیتی شدید ایجاد می‌کند. حتی مواردی از مرگ در اثر حساسیت ناشی از پارگی کیست هم دیده شده است. کیست هیداتیک ریه در مردان شایع‌تر از بانوان است و در سنین ۴۰- ۲۵ سال بیشتر دیده می‌شود.
: مریضی در کدام مناطق بیشتر رایج است؟
در بیشتر نواحی دنیا، به‌خصوص در مناطقی که دامداری باستانی و پرورش گسترده دام وجود دارد، ابتلای انسان به کیست هیداتیک دیده می‌شود. در جنوب استرالیا، تاسمانیا، نیوزلند و بخش‌های شمالی و جنوبی آفریقا، تانزانیا، آمریکای جنوبی و کشورهای اروپای شمالی موارد زیادی از این مریضی گزارش می‌شود. در خاورمیانه نیز کشورهایی مانند کشورمان، کشور سوریه، کشور عراق، لبنان و عربستان سعودی مراکز اصلی این مریضی محسوب می‌شوند. اطلاعات موجود در کشورمان نشان می‌دهد مریضی در سر تا سر کشورمان وجود دارد ولی در بعضی از استان‌ها مانند آذربایجان، گلستان، همدان و مناطق عشایری بیشتر از نواحی جنوبی کشورمان دیده می‌شود.
: انگل یا کیست را با چه روش‌هایی می‌توان از بین برد؟
در مواردی که کیست هیداتیک بزرگ و در اندام‌های حیاتی تشکیل شده و خطر پارگی موجود موجود باشد، درمان به روش جراحی است. در سال‌های اخیر تخلیه، بسته یا خارج کردن محتویات کیست با مدد سونوگرافی یکی از روش‌های تازه جراحی است که در آن پیامد پس از عمل جراحی وجود ندارد و بیمار می‌تواند پس از عمل مرخص شود. البته بیماران پس از عمل جراحی باید مدتی دارو به کار برند. کیست‌هایی که ریز هستند و معضلی برای بیمار ایجاد نمی‌کنند را با دارو درمان می‌کنند. داروی اثرگذار برای این مریضی داروی ضدانگل مبندازول یا آلبندازول است. این داروها ۲ هفته قبل از جراحی نیز برای بیمار تجویز می‌شوند. دارو محتویات درون کیست را از بین می‌برد. دلیل تجویز دارو این است که در صورت گشوده شدن اتفاقی کیست هنگام جراحی، محتویات کیست نتوانند دوباره در بافت بدن لانه‌گزینی کنند. البته خلال عمل نیز ماده‌ای داخل کیست تزریق می‌شود که باعث نابود شدن محتویات داخل کیست می‌شود.
: آیا امتحانی وجود دارد که انگل را قبل از تشکیل کیست تشخیص دهد؟
با آزمایش سرولوژی خاص می‌توان ردپای کیست هیداتیک را در فرد مشکوک یا مبتلا شناسایی کرد. اغلب مبتلایان معمولا از زمان خردسالی و نوجوانی رابطه ای با دامداری و سگ‌ها داشته‌اند. در مواردی که فرد به اقتضای شغلی گرفتار مریضی شده و کودکان هم در این کار به پدر مدد می‌کرده‌اند، نیاز است آنها نیز چک شوند، ولی معمولا افراد وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند که بزرگی کیست روی اندام فشار وارد کرده و قبل از این حالت، کمتر مریضی است که به پزشک مراجعه کند.

__________________________________

گردآوری از : آبگينه ث.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مزاج دهر تبه شد در اين بلا حافظ
««« »»»
کجاست فکر حکيمی و رای برهمنی

کیست هیداتیک؛ میتواند منتهی به ارتحال شود

TT / 149 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال