حفاظت اهل سنّت از عزاداران حسین(ع)


محرّم و مراسم ها و هیات های پرشور عزاداری و سینه زنی در مناطق مختلف پاکستان به جلوه های زیبایی از وحدت و برادری شیعه و سنی تبدیل شده و برخی رهبران گروه های اهل سنت اعلام کرده اند که تامین امنیت و حفاظت از شیعیان عزادار در این ایام را برعهده می گیرند.
خبرگزاری ایرنا: محرّم و مراسم ها و هیات های پرشور عزاداری و سینه زنی در مناطق مختلف پاکستان به جلوه های زیبایی از وحدت و برادری شیعه و سنی تبدیل شده و برخی رهبران گروه های اهل سنت اعلام کرده اند که تامین امنیت و حفاظت از شیعیان عزادار در این ایام را برعهده می گیرند.
‘شاه رشید’ یکی از شخصیت های اهل تسنن شیعه نشین منطقه ‘گلگیت’ در شمال پاکستان درخصوص ضرورت حفاظت و تامین امنیت مراسم های عزاداری برای امام حسین (ع) می گوید: این چیزی است ما باید انجام دهیم و انجام خواهیم داد.
این شخصیت اهل تسنن می گوید: ما برای محافظت از برداران اهل تشیع خود حاضر خواهیم بود تا آنها بتوانند مراسم های مذهبی و عزاداری را در آرامش و امنیت برگزار کنند.

‘صاحب زاده محمد حامد رضا’ رئیس ‘شورای اتحاد سنّی پاکستان’ نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در صورت حضور مسلمانان اهل تسنن در مراسم های عزاداری محرم، تهدید کمتری متوجه این مراسم ها خواهد بود و امنیت آن افزایش خواهد یافت.

وی گفت: برادران اهل تسنن و تشیع پاکستان همواره در زمینه های گوناگون از جمله برگزاری مراسم های مذهبی همکاری می کنند. این همکاری و هماهنگی سبب تقویت وحدت در کشور خواهد شد.

امروز، همزمان با نهم ماه محرّم الحرام و تاسوعای حسینی(ع8)، در شهرهای سراسر پاکستان، هیات های بزرگ عزاداری، تحت تدابیر شدید امنیتی، از مسیرهای تعیین شده عبور کردند و به عزاداری و سینه زنی پرداختند.

هزاران نفر از نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی ویژه (رنجرز) پاکستان مسئولیت تامین امنیت هیات های عزاداری را به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا برعهده دارند و همزمان با نیروهای امنیتی، برخی مسلمانان اهل تسنن هم داوطلبانه برای حفاظت و همچنین پذیرایی و خدمات دهی به عزداران حسین(ع) در صحنه حاضر می شوند.

همچنین بسیاری از مسلمانان اهل سنت در پاکستان، در ایام محرّم، نذورات خود را به عزادران حسینی اهدا می کنند و بین آنها آب و شربت و غذا توزیع می کنند.

برخی گزارش ها حاکی است که رهبران اهل سنت پاکستان اعلام کرده اند در صف اول هیات های عزاداری حرکت می کنند تا از برادران شیعه خود حفاظت کنند و در صورت حمله تروریستی، ابتدا آنها هدف قرار خواهند گرفت.

شق به اباعبدالله و خاندان مطهرش حد و مرزی نمی شناسد. عاشقان او نه تنها در میان جماعت اهل سنت، که در میان پیروان ادیان مختلف فراوانند و کم نیستند غیرمسلمانانی که همه ساله در ایام محرم، بر مظلومت حسین و یارانش اشک ماتم می ریزند.

بسیاری از مسلمانان اهل سنت نیز به خاطر عشق و ارادت خود به امام حسین(ع) احترام زیادی برای ماه محرم قائل هستند و ضمن همکاری برای تامین امنیت و آسایش عزاداران امام حسین(ع) در این کشور و ارایه خدمات گوناگون به آنان، به احترام این ماه و همچنین ماه صفر، معمولا مراسم جشن و عروسی در این دو ماه برگزار نمی کنند.

شیعیان پاکستان از شب اول ماه محرم در مساجد، امام بارگاه (حسینیه) ها و مراکز اسلامی در سراسر این کشور مجالس عزاداری برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را آغاز کرده اند و در این ایام، هر روز و هر شب به نوحه خوانی، سینه زنی و زنجیرزنی می پردازند.

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال