وقتی ناشتا می باشید؛ خوردن این خوردنی ها قدغن!


با دیگران به اشتراک بگذارید

وقتی ناشتا هستید؛ خوردن این مواد غذایی ممنوع!

تصویر و عکس زمانی ناشتا هستید؛ خوردن این مواد غذایی ممنوع!

برخی مواد غذایی هستند که خوردن آن ها در وقت ناشتا به شدت دوست داشتنی شده اند و از قضا در جهان هوادار یافته اند؛ مواد غذایی مانند قهوه و چای پررنگ و ماست میوه و … اما دریغ از اینکه مصرف ناشتای برخی از مواد غذایی سرشار از اسید به دیواره روده زیان می‌رساند و به عفونت معده منجر می‌شود. در ادامه پیشنهادهای اهمیتی می داری داریم که رعایت کردن آن ها قادر می باشد به سالم ماندن سیستم گوارش شما کنند؛ با ما همراه باشید.

قهوه

آغاز روز با آشامیدن یک فنجان قهوه جدید دم شده می‌تواند بیش از آنکه مفید باشد، مضر باشد. آشامیدن قهوه با شکم خالی موجب افزایش اسیدیته معده می‌شود که در نهایت منجر به سوزش معده و سوءهاضمه در طول روز می‌شود.

غذاهای پرادویه

غذاهای تند و پرادویه فواید مفیدی دارند اما اگر به صورت ناشتا خورده شوند، باعث تحریک معده و زیان به دیواره آن می‌شوند.

گوجه فرنگی

مصرف ناشتای گوجه فرنگی باعث می‌شود اسید گوجه به اسید گوارش واکنش نمایان کند و در مواردی باعث ایجاد حالت سنگ مانند در معده شود.

نوشابه

مصرف نوشابه همیشه مضر است و آشامیدن ناشتای آن مضرتر. این نوشیدنی، سرشار از اسید کربنیک است که با ترکیب شدن با اسید معده باعث حالت تهوع و معضلات گوارشی دیگری می‌شود.

چای پررنگ

آشامیدن چای با شکم خالی مانع از ترشح شیره معده می‌شود و صفرا و اسید موجود در معده کاهش می‌یابد. همچنین می‌تواند موجب کاهش اشتها هم شود؛ از طرفی میزان زیاد اسید در آن روی دیواره معده تاثیر می‌گذارد.

ماستاگرچه این ماده لبنی سرشار از پروبیوتیک (باکتری مفید) است اما در صورت تماس این باکتری‌های مفید با اسید معده، باعث معضلات گوارشی می‌شود.

خوردن دارو

در حالی که ضروری است برخی داروها با معده خالی یا پیش از غذا خورده شوند، اکثر داروها را باید با معده پر یا پس از غذا خورد. قرص‌های که موجب بروز حالت تهوع یا استفراغ می‌شوند باید پس از غذا خورده شوند چراکه بدین ترتیب تاثیرات جانبی آن‌ها کاهش می‌یابد. خوردن دارو پس از غذا موجب کاهش ریسک سوزش معده، سوءهاضمه و جراحت معده می‌شود. مصرف دارو پس از غذا می‌تواند به جذب بهتر دارو توسط بدن هم یاری رساند. متفورمین، آنتی بیوتیک‌ها، قرص‌های ضد حاملگی، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی و مسکن‌ها از جمله داروهایی هستند که نباید با شکم خالی خورده شوند.

مسافرت

مسافرت با معده خالی می‌تواند موجب مریضی حرکت که با سرگیجه و حالت تهوع همراه است، شود. اگر چه باید از مصرف غذاهای تولیدکننده گاز نظیر نوشیدنی‌های گازدار، کلم بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل هم پرهیز شود. خوردن غذای سبک خوب ترین توصیه برای وقت مسافرت است.

ورزش کردن

ورزش کردن با معده خالی و گرسنه بودن در این موقعیت سبب تفسیر رفتن عضلات می‌شود. بر طبق تحقیقات انجام شده ورزش کردن با معده خالی نه تنها سودی برای بدن نخواهد داشت بلکه بدن را با عارضه های منفی مواجه خواهد کرد. چرا که با معده خالی یا پر ورزش کردن در هر حال بدنتان به یک اندازه چربی می‌سوزاند اما معضلی که امکان می دارد هنگام ورزش با معده خالی بروز کند این است که گرسنه بودن در این موقعیت موجب تفسیر رفتن عضلات می‌شود.

با معده خالی هرگز ورزش نکنید چرا که تمرین‌های شدید شما را خسته تر می‌کند و بدنتان انرژی ضروری را ندارد.در واقع ورزش کردن با معده خالی امکان می دارد به چربی سوزاندن شما آن طور که فکر می‌کنید یاری نرساند. گلیکوژن، منبع سوخت ارجح بدن به هنگام ورزش، به مدت حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت پیش از تمایل بدن به میزان بیشتر، قابل ذخیره است. درحالی که بدن در جست‌وجوی گلیکوژن است، احتمال سوخت چربی وجود ندارد. بدین ترتیب بدن شروع به سوختن ماهیچه‌ها و ذخیره چربی می‌کند. بدن می‌تواند ورزش سبک را با معده خالی مهار کند اما در رابطه با ورزش‌های سنگین اینشکلی نیست.

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد***

نگارنده: بهگل ف.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روی تو مگر آينه لطف الهيست
««« »»»
حقا که چنين است و در اين روی و ريا نيست

وقتی ناشتا می باشید؛ خوردن این خوردنی ها قدغن!

TT / 80 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال