http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

به چه دلیل تملق نقل کنی خلق؟!

به چه دلیل تملق نقل کنی خلق؟!

با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا تملق گویی خلق؟!

تعریف و تمجید بیش از حد و ستایش افرادی‌ که شایستگی آن‌ را ندارند، تملق‌گویی است. تملق‌گویان افراد بی‌هنر و بی‌تلاش و ضعیف‌النفسی هستند که به‌خاطر حقارت شخصیتی و طمع‌ورزی، دور تملق دوستان جمع می‌شوند تا با چاپلوسی از موقعیت یا ثروت یا قدرت آن‌ها سوءاستفاده کنند.

آمنه اسفندیاری-
تصویر و عکس چرا تملق گویی خلق؟!

هرگاه که انسان از محیط ارزش های خدایی بیرون میرود و ارزش های مادی ملاک جدیدی و خوب تری او قرار می گیرد، اسارت آغاز می شود. چاپلوسی، حالتی است برخاسته از ضعف نفس و نوعی اسارت روحی انسان که در برابر دیگر آدمیان برای جلب منافع و کسب امتیازهای مادی صورت می گیرد.
در واقع ستایش و ستودن کسی که در به انجام رساندن وظایف شرعی یا اجتماعی، ساده انگار است، چاپلوسی نام دارد. این کار، نوعی آفت زبانی است و نکوهیده بودن آن در سخنان هدایت گر رهبران معصوم اسلام آشکارا بیان شده است. این حرکت، ستایش شوندگان دروغین را فخرفروش و خودبین بار می آورد و برای ستمگران و خیانتکاران نیز، نوعی تأیید و تشویق عملی حساب میشود. افرادی هستند که از چاپلوسی دیگران ، مغرور می شوند و خود نیز به باوری بی اساس از خویش می رسند. اینان خود را وظیفه شناس، امانت دار و فداکار در راه مردمان می پندارند و از آنان انتظار تأیید و سپاسگذاری دارند.
اگر انسان رابطه خود را با خالق و پروردگارش مستحکم و صمیمی کند؛ در برآوردن نیازها و حوائج خویش بر او توکل کند، و به این یقین برسد که خداوند نیرومند مطلق است؛ او است که گره تمام کارها به دست او باز کرده می‌شود، هرگز در زندگی نیازی به اینشکلی تملق‌ها و چاپلوسی‌ها نخواهد یافت. گاه اتفاق می‌افتد انسان مؤمنی اگر از روی اشتباه، امید به غیر خدا داشت، خداوند امیدش را ناامید می‌کند تا وی به خود آمده و از کم رنگ شدن رابطه خود با خدا پیش گیری کند.

امید به غیر خدا ممنوع!!

مگر بنده نمی‌داند که چون حادثه‏اى از حوادث برای او رخ دهد، کسى جز به ‌اذن من آن ‌را از او برندارد، پس چرا از من روى‏گردان است، من با گاز زند و بخشش خود آنچه را از من نخواسته به او می‌دهم، سپس آن‌ را از او می‌گیرم، و او برگشتش را از من نمی‌خواهد و از غیر من می‌خواهد.»

راوی از امام صادق (علیه السلام) نقل می‌کند؛ امام به من فرمود: در یکى از کتاب‌ها خواندم که خداى تبارک و تعالى می‌فرماید: به عزت، جلال، بزرگوارى و رفعتم بر عرشم، سوگند که آرزوى هر کس را که به غیر من امید بندد، به ناامیدى قطع می‌کنم و نزد مردمان بر او جامه خوارى می‌پوشم؛ او را از تقرب خود می‌رانم و از فضلم دور می‌کنم، او در گرفتاری‌ها به غیر من آرزو مى‏بندد، در صورتى که رفع گرفتاری‌ها به دست من است. به غیر من امیدوار مى‏شود و در فکر خود درِ خانه جز مرا می‌کوبد. با آن‌که کلیدهاى همه درهاى بسته نزد من است و درِ خانه‌ی من براى کسى که مرا بخواند باز است.
کیست که در گرفتاری‌هایش به من امید بسته و من امیدش را قطع کرده باشم؟ کیست که در کارهاى بزرگش به من امیدوار گشته و من امیدش را از خود بریده باشم، من آرزوهاى بندگانم را نزد خود محفوظ داشته و آنها به حفظ و نگه‌دارى من راضى نشدند و آسمان‌هایم را از کسانى که از تسبیحم خسته نشوند (فرشتگان) پر کردم و به آنها دستور دادم که درهاى میان من و بندگانم را نبندند. ولى آنها به وعده من اعتماد نکردند. مگر بنده نمی‌داند که چون حادثه‏اى از حوادث برای او رخ دهد، کسى جز به ‌اذن من آن ‌را از او برندارد، پس چرا از من روى‏گردان است، من با گاز زند و بخشش خود آنچه را از من نخواسته به او می‌دهم، سپس آن‌ را از او می‌گیرم، و او برگشتش را از من نمی‌خواهد و از غیر من می‌خواهد.» (‏الکافی، ج ‏۲، ص ۶۶)

انگیزۀ چاپلوسان:

به عزت، جلال، بزرگوارى و رفعتم بر عرشم، سوگند که آرزوى هر کس را که به غیر من امید بندد، به ناامیدى قطع می‌کنم و نزد مردمان بر او جامه خوارى می‌پوشم؛ او را از تقرب خود می‌رانم و از فضلم دور می‌کنم

چاپلوسی، هنر افرادی است که با به کارگیری روش های عادی و بهنجار جامعه یا محیط کار خود نیرومند به کسب موفقیت دلخواهشان نیستند و با توسل جستن به راه های مختلف چاپلوسی، زبان بازی، خبرچینی، جاسوسی، دورویی، نوکر صفتی و خیانت می کوشند خلأ ناشی از ضعف های شخصیتی و تخصصی نکته نیاز خویش در جامعه یا محیط کار خود را جبران کنند. گاهی تملق گویی، نتیجه عادت های رفتاری برگرفته از تربیت خانواده باشد و در مواردی نیز امکان می دارد افرادی به خاطر نداشتن مهارت در برقراری روابط درست اجتماعی، به این حالت حرکتند. در هر صورت چاپلوسی، ناشی از حقارت شخصیت فرد یا به گمان خود آنان، ره آورد زرنگی و هوش و تدبیر ایشان است.

نتیجه گیری:

چاپلوسی، عزت نفس فرد چاپلوس را از او می گیرد و شخص ستایش شونده را نیز به غرور و تکبر واهی گرفتار می سازد و حتی او را در ادامه جرم و گناهش تشویق می کند.
بنابراین برخورد اسلام با مسئله تملق و تعریف‌های نابجا برای پیش گیری از این رذیله اخلاقی در سطح جامعه است که اگر این اتفاق ناگوار در جامعه‌ای رواج یابد، شخصیت و کرامت انسانی که در تعالیم و آموزه‌های دینی ما بسیار به آن احترام گذاشته شد، به فرو مایگی و بی‌هویتی مبدل شده و انسان را از جایگاه حقیقی خود به پایین خواهد کشید!. به همین دلیل است که در روایات و آموزه‌های پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و امامان شیعه (علیهم السلام) با این مسئله به شدت برخورد شده است.

منابع:
سایت حوزه
سایت اسلام کوئیست

— با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز —

نگارش از : پارسا ز.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به هست و نيست مرنجان ضمير و خوش می‌باش
««« »»»
که نيستيست سرانجام هر کمال که هست

به چه دلیل تملق نقل کنی خلق؟!

TT / 48 — TP / 5%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
اشتغال یکی از مشکلات اصلی جامعه ایثارگری است
انجام بیش از یک هزار و ۳۰۰ فقره بازرسی از واحدهای صنفی طارم
کلیپ فیلم ادرس باربی مفصلی
ویدیو فیلم معذلت میخوام:(( ( آپارات )
فیلم ۷ آبان ماه رو به همه مردم کشورمان تهنیت میگم ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم خسته شدم +( آپارات ) پخش
فیلم ویدیو تنها جهت مصاحبه با مهرسا ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم مکالمه دکتر ترکی در برنامه منزل ملت ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم جانباز حاجی قاسمی ( آپارات )
ویدیو فیلم چنانچه دوست دارید اظهارات ممممممممههههههههههمممممممممم ( آپارات )
ترکیه در مدار تاکتیک تهدید و التماس
استخدام برنامه نویس حرفه ایPHP و اندروید در مدیا همراه ارتباطات
کلیپ فیلم رهبرانقلاب: اشتباه نکنید؛ با رابطه هیچ مخالفتی ندارم
ویدیو فیلم به چه دلیل کشور ژاپن از کشور آمریکا میترسد و کشورمان ایران نمیترسد؟! ( آپارات )
فیلم لبه پرتگاه ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم مظلومیّت یاقوت ۹ جهالت و خیانت!! ( آپارات )
کیلیپ فیلم مارش من یک رفیق داشتم +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم روغن ترخون موجب لاغرشدن می شود +( آپارات ) پخش
راهکارهای طب سنتی برای میگرن
فیلم دکتر هلاکویی تفاوت نظر در مورد اولویت های زندگی من و.. ( آپارات ) -دانلود و پخش
تبلیغات