نقطه برخورد با کالای قاچاق کجاست؟!


با دیگران به اشتراک بگذارید

نقطه برخورد با کالای قاچاق کجاست؟!

خبرگزاری فارس: نقطه برخورد با کالای قاچاق کجاست؟!

بازار، محل برخورد با کالای قاچاق نیست و باید مانع از ورود کلی آن به کشور و یا استان شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از همدان، کالاهای قاچاق با توجه به نگاه مثبت مردمان جامعه ما به اجناس خارجی به خودی خود یک خطر برای تولید داخلی تلقی میشود زیرا اکثر تولیدات داخل توان رقابت با اجناس مشابه خارجی ندارند و به همین دلیل به آسانی از گردنه رقابت بیرون میروند.

هرچند تولیدکننده هرگز راضی به کاهش تعرفه های وارداتی از گمرک نیستند اما اصناف و فعالان حوزه حمایت از به کار برنده از این مسأله چندان نیز استقبال نمی کنند چراکه معتقدند وضع تعرفه های سنگین باعث ایجاد رانت برای تولیدکنندگان داخل به وجود آمده و هر کالایی با هر کیفیت را عرضه خواهند کرد، اتفاقی که برای تولید ماشین های داخلی افتاد و مردمان چاره ای جز تهیه کرد و بهره گیری از آن ها ندارند.

بنابراین دولت باید از ابزار کالاهای خارجی و تعرفه های گمرکی برای افزایش کیفیت داخل بهره گیرد به طوری که تولیدکنندگان کیفیت کالای خود را به قدری زیاد کنند که بتوانند با انبوه نمونه های خارجی مسابقه دهند.

در حال حاضر نزدیکی همدان به مرزهای غربی و شهرهایی چون بانه، مریوان و جوانرود باعث شده، کالاهای قاچاق روانه همدان شوند.

عرضه کالای قاچاق توسط واحدهای غیر قانونی انجام می شود

رئیس اتحادیه وسایل خانگی همدان در مصاحبه با خبرنگار فارس با بیان اینکه کالای قاچاق در این صنف توسط واحدهای بدون پروانه عرضه می شود، اظهار کرد: برای واحدهای در بر می داری پروانه شهرستان همدان و همه روسای اتحادیه های وسایل خانگی هشت شهرستان نشست توجیهی درباره کالای قاچاق به انجام رسانده شده است.

عبدالرضا خانجانی با بیان اینکه این جلسات برای اتمام حجت با واحدهای قانونی برای ممانعت از عرضه کالای قاچاق است، اضافه کرد: متاسفانه هنوز کالای قاچاق توسط واحدهای بدون پروانه بهره برداری عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با کالای قاچاق باید از سرچشمه برخورد شود، تصریح کرد: به آسانی در سه شهر مریوان، بانه و جوانرود کالاهای قاچاق در دسترس است و در کف بازار با آن برخورد می کنیم.

رئیس اتحادیه وسایل خانگی همدان با بیان اینکه تا وقتی که آب از سرچشمه خشک نشود، کالای قاچاق نیز وجود دارد، ادامه داد: کالای قاچاق در کشور وجود دارد و چون تعرفه گمرکی را توجه کرد نمی کنند، کم هزینه تر بوده و مردمان نسبت به تهیه کرد آن راغب تر هستند.

وی با اشاره به اینکه وقتی تعرفه گمرکی را اصلاح کنیم، کالای قاچاق موجود نخواهد بود، خاطرنشان کرد: وقتی قیمت ارز افزایش یافت تا دو سال از کالای قاچاق خبری عدم چون به فروش رسان کالای قاچاق توجیه نداشت.

خانجانی با بیان اینکه افزایش تعرفه که به منظور حمایت از تولید داخلی انجام می شود، نتایج نکته نظر را به دنبال ندارد، گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی قیمت را زیاد کردند به طوری کالا در بازار سخت یافت می شود.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق برای تولیدکنندگان داخلی رانت بوجود مییاورد، اظهار کرد: چون تعرفه گمرکی برای واردات کالای خارجی بالا است، تولیدکنندگان داخلی هر کالایی را با هر گران به بازار عرضه می کنند و در نهایت همان داستان خودرو داخلی برای کالاهای خانگی نیز به وجود خواهد آمد.

رئیس اتحادیه وسایل خانگی همدان با بیان اینکه ابتدا باید شرایط را برای تولید داخل فراهم کرده تا کالای با کیفیت تولید شده و صنعتگران به فکر صادرات باشند، اضافه کرد: با احراز این شرایط و تغییر تعرفه گمرکی برای ورود کالای خارجی به نفع به کار برنده، جلوی ورود کالای قاچاق گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه باید برای پیش گیری از ورود کالای قاچاق از محل عرضه اقدام کرد، ادامه داد: در حال حاضر در شهرستان همدان ۳۰۰ واحد صنفی زیر نظر اتحادیه هستند و اسامی ۱۱۰ واحد صنفی نیز برای ساماندهی و قانونمند به اداره کل تعزیرات حکومتی داده شده است.

خانجانی با بیان اینکه واحدی که قانونمند شود قادر نیست کالای قاچاق عرضه کند، خاطرنشان کرد: کالای قاچاق همان کالای موجود در بازار است و تنها تفاوت آن توجه کرد تعرفه و خدمات بعد از به فروش رسان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت یک کالای قانونی دو برابر کالای قاچاق است، گفت: در حال حاضر تیم بازرسی با مشارکت تعزیرات، اتاق اصناف و نیروی انتظامی به وجود آمده که از چندین روزی دیگر به صورت مجلسی سرکشی به واحدهای صنفی را آغاز می کنند.

رئیس اتحادیه وسایل خانگی همدان با بیان اینکه ابتدا به صورت ارشادی برای پیش گیری از عرضه کالای قاچاق اقدام کردیم، اظهار کرد: قاچاق کالا با مبارزه در سطح تهیه کند قابل حل نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه عرضه کالای قاچاق به واحدهای قانونمند زیان وارد می کند، اضافه کرد: در حال حاضر اس ام اسهای انبوه نیز ارسال می شود که کالاهای قاچاق به در خانه ها ارسال شده و هزینه آن همان جا گرفته میشود.

هرچند فعالان قانونمند در بازار وسایل خانگی از وضعیت کالاهای قاچاق رضایت ندارند، اما اتحادیه میوه و تره بار از وضعیت فعلی بازار و عدم کالاهای قاچاق راضی است.

میوه قاچاق بعد از فرمایشات رهبری به کمترین میزان ممکن رسید

رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان در مصاحبه با خبرنگار فارس با بیان اینکه ورود و توزیع میوه قاچاق در بازار بسیار کاهش یافته است، تصریح کرد: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اینکه مایه خجالت است که وقتی میوه های تولید کشورمان بر درختان خشک می شوند، میوه خارجی در بازار عرضه شود، کالای قاچاق در این حوزه به حداقل رسیده است.

رضا البرزی فراخوانی با اشاره به اینکه ورود موز به کشور جایز است، ادامه داد: ورود برخی از میوه های خارجی به خاطر زیان به تولید داخل و یا ایجاد ناپاکی به کشور ممنوع است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۲۰ پروانه کسب صادر شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز ۱۰۰ واحد صنفی پرونده های خود را تشکیل داده و در انتظار پاسخ استعلام های مربوطه هستند تا جواز دائم برای آنان صادر شود.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان تأکید کرد: بازرسان اتحادیه و اتاق اصناف با دیدن کالای قاچاق در واحدهای صنفی برخورد ضروری را به انجام خواهند رساند.

میزان کالای قاچاق در جامعه عوض نشده است

رئیس اتاق اصناف همدان نیز در مصاحبه با خبرنگار فارس با بیان اینکه اتاق اصناف ضابط قضایی نیست و قادر نیست به صورت مستقیم در حوزه کالاهای قاچاق ورود کند، گفت: کلکسیون سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و ستاد مبارزه با کالای قاچاق در این حوزه قادر هستند ورود یابند.

حمیدرضا فرسایی وحید با اشاره به اینکه افزایشی در حوزه توزیع کالای قاچاق در بازار نداریم، اظهار کرد: میزان کالای قاچاق در بازار نسبت به سال‎های گذشته افزایش کشف نکرده و به همان اندازه است.

وی با بیان اینکه وقتی کالای قاچاق توجیه مییابد که قیمت و هزینه به فروش رسان آن پایین باشد، اضافه کرد: در حال حاضر تفاوت قیمت برخی از کالاهای وسایل خانگی در بانه نسبت به همدان ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است و به همین دلیل صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس اتاق اصناف همدان با اشاره به اینکه اگر شرکت های داخلی خدمات بعد از به فروش رسان خوبی پیشنهاد کنند، مردمان برای تهیه کرد انگیزه خواهند یافت، تصریح کرد: اگر این خدمات از سوی شرکت ها به خوبی ارائه شود، مردمان کالای قاچاق را حتی با وجود تفاوت قیمت آماده نخواهند کرد.

وی با بیان اینکه اگر همزمان ارائه خدمات بعد از به فروش رسان، کاهش تعرفه های گمرکی وارداتی را داشته باشیم، به مقدار قابل قبولی از کالای قاچاق پیش گیری کردیم، ادامه داد: اگر دولت با توجه به شرایط و قیمت کالای قاچاق یک سیاست و تعادل را از طریق تعرفه های گمرکی پیاده کند، ورود کالای قاچاق غیرقابل توجیه خواهد شد.

فرسایی وحید با اشاره به اینکه بیشتر کالای قاچاق در حوزه لباس، تلفن همراه، وسایل خانگی و گاهی در وسایل خودرو دیده می شود، خاطرنشان کرد: بازرسان اتاق اصناف اگر کالای قاچاقی را بیننده با مدد نیروی انتظامی با آن برخورد خواهند کرد.

****براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد****

نگارش از: درسا ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر چه بدناميست نزد عاقلان
««« »»»
ما نمی‌خواهيم ننگ و نام را

نقطه برخورد با کالای قاچاق کجاست؟!

TT / 180 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال