http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

خدمات دامپزشکی کردستان در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی موثر است

خدمات دامپزشکی کردستان در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی موثر است

با دیگران به اشتراک بگذارید

خدمات دامپزشکی کردستان در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی موثر است

خبرگزاری فارس: خدمات دامپزشکی کردستان در پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش می دارد

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: تمام خدمات سازمان دامپزشکی با هدف بهبود تولیدات دامی انجام می‌گیرد که نقش نقش می داری در پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از سنندج، روز دامپزشکی یادآور مؤثری دامپزشکی در تندرست جامعه است.

شاید کمتر کسی علت نام گذاری این روز را آگاهی بدارد و جالب است آگاهی بدارید سال ها پیش از اعلام روزجهانی دامپزشک در کشورمان روزملی دامپزشک نام گذاری شد.

در فرهنگ و تقویم اوستایی، سی روز هرماه به نام یکی از فرشتگان مقدس مزین است، چهاردهمین روز هرماه به نام حوس یا گوش که در زبان اوستایی به معنای گاو و فرشته پاسبان آدمیان و جانداران بوده، نام گذاری شده است.

دکتر حسن تاج بخش چهره ماندگار تاریخ دامپزشکی، برج مهر را به عنوان ماهی شایسته به دلیل آغاز سال تحصیلی و روز چهاردهم را نیز به همان دلیل بالا توصیه نمود و سپس هر ساله در این روز جهان بی کران نیازهای سازمان دامپزشکی و قلک خالی امکانات را در ۱۴ مهرماه یادآور می شود.

اگر از یک فرد متداولی جامعه وظایف و جایگاه دامپزشکی را پرسش کنیم بجز دامداران و صاحبان جانداران خانگی و مراکز عرضه گوشت و مرغ، کسی نه آگاهی میدارد و نه به آن اهمیت می دهد، اما در پشت تمام فعالیت ها و خورد و خوراک روزانه مردمان، دامپزشکی به سختی و بدون یار و یاور، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی مشغول به فعالیت است.

اصلیترین وظیفه دامپزشکی حفظ امنیت غذایی جامعه است و وظایف شخص دامپزشک با تندرست افراد جامعه رابطه مستقیم دارد که یک وظیفه خطیر است.

کلکسیون دامپزشکی استان کردستان طی یک سال گذشته فراز و نشیب های بسیاری را که اصلیترین آن تب برفکی و تودیع مدیرکل این سازمان و شناسایی مدیرکل تازه بود را پشت سر نهاد و اکنون در مسیر درست جلو میرود.

۷۴ درصد بیماری مشترک از جانداران به انسان رسانده میشوند

به نقل کرده مدیرکل دامپزشکی استان کردستان، ارزش سرمایه دامی کشور و تولیدات آن ۱۱۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است که از این میزان ۴۳ هزار میلیارد تومان سهم تولیدات سالانه و بقیه سهم ارزش دام زنده را تشکیل می دهد.

مجتبی ورمقانی اضافه کرد: بدون شک به خطرانداختن این سرمایه عظیم انگیزه بسیار خوبی برای کسانی قادر هست باشد که قصد ضربه زدن به اقتصاد کشور را دارند، همچنین اشتغال زائی این حرفه و میزان وابستگی شدید انسان ها برای تامین پروتئین جانداری در جیره غذایی، قادر هست مزید بر علت باشد.

وی اظهار کرد: از میان یک هزار و ۷۰۹ عامل بیماری زای شناخته شده، ۸۳۲ عامل یعنی ۴۹ درصد و از میان ۱۵۶ بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، ۱۱۴ نکته آن یعنی ۷۴ درصد از جانداران به انسان رسانده میشوند استــراتژی و راهکار مقابله با زئونوزها، در مقابله با این بیماری ها در جانداران قرار دارد.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با اشاره به اصلیترین و خطرناک ترین مریضیهای دامی، اضافه کرد: از جمله این بیماری ها می توان به هاری، جنون گاوی، سل، تب مالت، مشکی جراحت، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، کیست هیداتید، لیشمانیوز، تب خونریزی دهنده کریمه، کنگو و تب دره ریفت اشاره کرد که در دهه اخیر خسارت های جبران ناپذیری به بهداشت جامعه انسانی و اقتصاد جهان وارد کرده است.

به نقل کرده ورمقانی، بر همین اساس تأمین بهداشت، تندرست و فراهم کردن رفاه دام، مهار، جلو گیری و مبارزه با مریضیهای دامی، تأمین و تضمین بهداشت و تندرست فرآورده های دامی، جلو گیری و مبارزه با مریضیهای مشترک انسان و دام، فراهم کردن شرایط ورود به بازارهای دنیاای، توسعه پایدار و سرمایه گذاری در بخش دام و اجرای الزامات، مقررات و دستورالعمل های بهداشتی سازمان های بین المللی مرتبط از اهداف سازمان دامپزشکی کشور است.

کردستان با ۵/۳ میلیون واحد دامی، مستعد دامپروری است

کردستان یکی از استان های مطرح در صادرات دام
وی خاطرنشان کرد: وجود ۵/۳ میلیون واحد دامی در کردستان ایجاب کرده است بعنوان یکی از استان های مستعد دامپروری و صادرکننده دام به سایر استان های کشور مطرح باشد.

ورمقانی با بیان اینکه، این استان با در بر داشتن بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ واحد اپیدمیولوژیک، ۱۳۵ هزار رأس گاو و گوساله، یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس گوسفند و بز و ۷ هزار رأس انواع تک سمی است، اظهار داشت: در صنعت طیور وجود تعداد ۸۲۹ واحد نیمچه گوشتی با ظرفیت ۱۵ میلیون قطعه، ۱۲ واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه، مزارع مرغ مادر با ظرفیت ۳۴۰ هزار قطعه و یک واحد جوجه کشی با ظرفیت دو میلیون قطعه در استان فعالیت دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان اضافه کرد: ۴ واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت ۳۴۰ قطعه، ۴ واحد پرورش بوقلمون با ظرفیت ۱۳ هزار قطعه، ۶۸۰ هزار قطعه طیور روستایی و بیش از ۱۶۴ هزار و ۵۰۰ کلنی با تولید یک هزار و ۳۰ تن زنبور عسل ایجاب کرده یکی از تولیدکنندگان مطرح کشور در این حوزه باشد.

وی عنوان کرد: کردستان از تولیدکنندگان عمده ماهی قزل آلا در سطح کشور و در حال حاضر بیش ۲۰۰ واحد بزرگ و کوچولو پرورشی در سطح استان کار میکنند.

ورمقانی اظهار داشت: توجه به باستانی بودن دامداری های استان و رعایت نکردن مسائل بهداشتی، قرنطینه ای و آشنایی نداشتن اکثر دامداران با انواع مریضیهای دامی و چگونگی برخورد عالی به هنگام وقوع بیماری ها از جمله نکات حائز اهمیت است که موجب گسترش مریضیهای واگیر و یا حتی شیوع این بیماری ها در یک واحد دامی و یا واحدهای مجاور و پخش آن در ابعاد جغرافیایی گسترده تر می شود.

به نقل کرده مدیرکل دامپزشکی استان کردستان، دامپزشکی در دو حوزه عمده اقتصاد کشور نقش دارد، به طوری که از یک طرف با جهاد کشاورزی به منظور بهبود تولیدات دامی مشارکت میدارد و از طرف دیگر به حوزه بهداشت و درمان از طریق مهار مریضیهای بین انسان و دام خدمات می دهد.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: تمام خدمات دامپزشکی در هر یک از این دو حوزه محوری و زیرساختی است و می توان دامپزشکی را محور اقتصاد مقاومتی در حوزه تولیدات دامی بشمار آورد.

تمام خدمات دامپزشکی با هدف بهبود تولیدات دامی است

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان اضافه کرد: تمام خدمات سازمان دامپزشکی با هدف بهبود تولیدات دامی به ثمر میرسد که نقش نقش می داری در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی دارد.

ورمقانی اظهار داشت: دامنه فعالیت دامپزشکی را تشخیص، مبارزه، مراقبت، جلو گیری، مهار و ریشه کنی مریضیهای گوناگون دام است و بسیاری از مریضیهای انسان ریشه در مریضیهای دام و طیور دارد و اگر جامعه با خاطری آسوده به مصرف تولیدات و فرآورده های دامی اقدام می کند، دلیل آن را باید در پویایی و تلاش فعالان عرصه دامپزشکی جست وجو کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان در ادامه اضافه کرد: دامپزشکی و صنوف وابسته به آن، نقش اصلی ای در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و یکی از مولفه های توسعه در جوامع گوناگون نوع تغذیه و میزان سرانه مصرف پروتئین به حساب مییاید و منبع تامین پروتئین نیز عموما دام، طیور و فرآورده هایی آماده شده از آنهاست.

به نقل کرده این مسوول، حرفه دامپزشکی همیشه با فعالیت های مهم اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی گره خورده است، زیرا اغلب صنوف و صنایع تولیدی در روند فعالیت های خود نیازمند خدمات این حرفه و شاغلان آن هستند.

فعالیت دامپزشکی رابطه مستقیم با تندرست جامعه دارد

وی اضافه کرد: اکثر فعالیت های این کلکسیون در حوزه فرآورده های خام دامی است و به نوعی به تندرست دام وابسته است زیراکه دامپزشکی عمدتا تندرست دام ها در روستاها را تضمین کرده و موجب پیش گیری از تلف دام ها می شود.

ورمقانی گفت: شغل دامپروری در روستاها به عنوان اصلیترین فعالیت مردمان بوده و نظارت دامپزشکی در راستای حفظ تندرست دام ها اصلیترین مصداق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرکل دامپزشکی کردستان اذعان داشت: پوشش بهداشتی دام ها در برابر مریضیهای دامی (آبله، شاربن، تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچولو و غیره) از جمله فعالیت ها و برنامه های این اداره کل در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی
پوشش بهداشتی دام ها در برابر مریضیهای دامی قابل انتقال بین انسان و دام (سل، بروسلوز، هاری، کیست هیداتید، مشمشه و غیره است).

وی همچنین گفت: پوشش مهار کیفی و بهداشتی تولیدات خام دامی و شیلاتی (کشتارگاه ها، باقی مانده های دارویی هورمونی، سموم، نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی) و پوشش بهداشتی مزارع تکثیر و پرورش طیور زنبور عسل و کرم ابریشم در برابر بیماری ها (نیوکاسل، آنفلوآنزا، برونشیت، کنه واروا) از دیگر فعالیت های دامپزشکی است که از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.

ورمقانی در پایان اضافه کرد: همچنین پوشش بهداشتی آبزیان مراکز تکثیر و پرورش و منابع آبی (استرپتو کوکوزیس، VHS، پایش و مراقبت و در نهایت توسعه بخش درمان، تشخیص و مهار کیفی دارو، واکسن و مواد بیولوژیکی (تکمیل، تجهیز، افتتاح مراکز درمانی، آزمایشگاه ها و توسعه مراکز دامپزشکی بخش غیردولتی) نیز از جمله برنامه های این سازمان در زمینه پیشبرد اقتصاد مقاومتی است.

**********************************

متن از : فرزاد خ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فردا که پيشگاه حقيقت شود پديد
««« »»»
شرمنده ره روی که عمل بر مجاز کرد

خدمات دامپزشکی کردستان در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی موثر است

TT / 158 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg