امام حسین (ع) معشوق عاشقانِ فداکاری و آزادگی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

امام حسین (ع) معشوق عاشقانِ فداکاری و آزادگی است

خبرگزاری فارس: امام حسین (ع) معشوق عاشقانِ فداکاری و آزادگی است

امام حسین (ع) معشوق عاشقانِ فداکاری و آزادگی است و قیامش درس مردانگی، کربلایش دانشگاه عرفان و ایمان و شهادتش درس برای همگان است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از زاهدان، هیچ رویداد تاریخی و دینی از گذشته تاکنون به اندازه حماسه شهادت امام حسین (ع) در کربلا در بین جامعه انسانی در مؤسسه تحسین و احساس قرار نگرفته و جنبه درس یاد گیری نداشته است.

این حماسه به عنوان یک رویداد اثرگذار و پر محتوا نقطه عطف و مرکز ثقل در روند انسان سازی است.

انگیزه قیام امام حسین(ع) زنده کردن ارزش های اسلامی بوده آن هم ارزش هایی همچون وحدت امت اسلامی، آزادی و آزادگی، اخلاق اسلامی و انسانی، زنده کردن معارف حق و برطرف کردن بدعت ها و غیره!

عناصری که طی این قرن ها قیام امام حسین (ع) را زنده نگه داشته و از نسیان و فراموشی دور نگه داشته است اول درخواست الهی است و از سویی قیام سالار شهیدان در بر می داری جنبه های گوناگونی است که از یکدیگر طلاق ناپذیرند و کلکسیون این جهات و جنبه ها مانند یک پازل تکمیل کننده این حرکت عظیم هستند.

نباید به قیام عاشورا از یک دید و جنبه گریه نکرد، درخت قیام خونبار عاشورا ریشه اش دین، ساقه اش اخلاق و حماسه و شاخ و برگش تراژدی است.

در بستر گسترده تاریخ بشری، امام حسین (ع) از انسان های انگشت شماری است که قادر بوده در طول زمان حیات و شهادت خویش، جریان و موجی عظیم پدید آورد و قرن های متمادی، میلیون ها دل، جان، اندیشه و باور را به سوی خود بکشاند و به عنوان گذرگاهی برای رسیدن به ملکوت و وادی عرفان و حماسه، ایفای نقش کند.

امام حسین (ع) دوست داشتنی خدا و رسول (ص) و معشوق عاشقانِ فداکاری و آزادگی است و قیامش درس مردانگی، کربلایش دانشگاه عرفان و ایمان و شهادتش درس آموز همگان است.

هرچه از واقعه عاشورا می گذرد، وجوه بیشتری از قیام اباعبدالله الحسین(ع) جلو روی امت اسلام و جهانیان باز میشود؛ گویا تاریخ هنوز برای رسیدن به فهم تمامی اهداف قیام عاجز است.

تعالیم اخلاقی و روش های تربیتی امام حسین (ع) منحصر به مذهب خاصی نیست بلکه علاوه بر مسلمانان ادیان دیگر هم الگوی زندگی و اخلاق و یا حتی مبارزاتی خود را از امام حسین (ع) گرفته اند.

در پایان باید نقل کرد امام حسین (ع) و قیام ریشه دار ایشان متعلق به تمام مسلمانان و بلکه فراتر متعلق به تمام آزادگان عالم است و پررنگ تر شدن حرارت و شور حسینی از طریق عزاداری، حزن و اندوه و سوگواری در بین مسلمانان و قداست این قیام بین ادیان دیگر، خود گواه این ادعا است.

———————————

یادداشت از: مجتبی شجاعی

———————————

— براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد —

نگارنده : كوروش م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز کوی ميکده دوشش به دوش می‌بردند
««« »»»
امام شهر که سجاده می‌کشيد به دوش

امام حسین (ع) معشوق عاشقانِ فداکاری و آزادگی است

TT / 39 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات