خبری مهم برای «ارامنه» ایران و مسیحیان جهان + تصاویر (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

خبری مهم برای «ارامنه» ایران و مسیحیان جهان + تصاویر

موزه کلیسای «سنت استپانوس» راه اندازی شد، کلیسای که ۱۱ سال قبل کارشناسان میراث فرهنگی طی مرمت بنا، بقایای استخوان حواریون و قدیسین مسیح را یافتند که اسقف اعظم و خلیفه ارامنه تهران و شمال کشورمان بقایای استخوانی پیدا شده را متعلق به یحیی عنوان کرده بود.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   خبری اصلی برای «ارامنه» کشورمان و مسیحیان جهان + تصاویر

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با راه اندازی موزه کلیسای سنت استپانوس؛ فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر امور پایگاه های دنیاای اظهار داشت: با اعلام آمادگی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس مبنی بر لزوم سرمایه گذاری در این کلیسا تهیه نقش جامع محوطه سازی کلیسای سنت استپانوس در دستور کار قرار می گیرد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   خبری اصلی برای «ارامنه» کشورمان و مسیحیان جهان + تصاویر

عزیزی با اشاره به راه اندازی موزه کلیسای سنت استپانوس در بخشی از کلکسیون این کلیسا با ارایه آثاری از سفالینه های مکشوفه دره شام، چوپان و دیر استپانوس، سنگ قبور منقش، انجیل های خطی و چاپی باارزش و همچنین پانزده سند متعلق به دیر استپانوس گفت: همزمان با این راه اندازی؛ پروژه نور توجه کنی این کلکسیون تاریخی نیز کلید خورد.

به نقل کرده عزیزی، فرآیند آماده سازی این موزه از قبیل رطوبت پاک کنی، مرمت، برق منتقل کنی، ساخت ویترین ها و نورپردازی، دستگاه حفاظتی داخل موزه، کفسازی تراس روبرو و عایق کاری بام و سنگ فرش آن، پاکسازی و نماسازی خارجی از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

مدیر کل دفتر امور پایگاه های دنیاای با اشاره به اینکه این پروژه حاصل همکاری مشترک پایگاه میراث دنیاای کلیساهای تاریخی کشورمان و سازمان منطقه آزاد ارس است، اضافه کرد: سابقه همکاری هایی که در این کلکسیون به ثمر میرسد به قبل از مرمت برج ناقوس کلیسای سنت استپانوس، مرمت کلیسای چوپان و بهسازی مسیرهای دسترسی به کلیساهای حوزه ارس باز می گردد.

وی در ادامه گفت: درحال حاضر نیز نقاط مشترک موجود میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی و سازمان منطقه آزاد ارس ایجاب کرده که نتایج گیرا و ارزشمندی در راستای خدمت منتقل کنی به صنعت توریسم منطقه به وجود آید و امیدواریم این همکاری و مشارکت پابرجا بوده و درآینده شاهد دستاوردهای برجسته تری با عنایت به برنامه های در دست مطالعه باشیم.

عزیزی با اشاره به اعلام آمادگی سازمان منطقه آزاد ارس جهت سرمایه گذاری در این سایت دنیاای و هزینه کردهایی که این سازمان برای مرمت و محوطه سازی کلیسای سنت استپانوس به انجام رسانده است گفت: در این راستا نقش جامع محوطه سازی این بنا در دستور کار این اداره کل قرار می گیرد.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی، موزه کلیسای سنت استپانوس با حضور اسقف اعظم ارامنه آذربایجان، اعضای هیات راهبردی، مدیر کل دفتر امور پایگاه ها و رئیس سازمان منطقه آزاد ارس در شامگاه پانزدهم برج مهر راه اندازی شد.

کلیسای سنت استپانوس در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی کشور و در سال ۱۳۸۷ در قالب کلکسیون کلیساهای ارامنه کشورمان در فهرست میراث دنیاای یونسکو به ثبت رسیده است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   خبری اصلی برای «ارامنه» کشورمان و مسیحیان جهان + تصاویر

در سال ۱۳۸۴ کارشناسان سازمان میراث فرهنگی طی مرمت بنا، بقایای استخوان حواریون و قدیسین مسیح را یافتند که طبق روایات تاریخی در این کلیسا نگهداری می شده است. آن ها بقایای استخوان ها را در میان دو طاق کلیسا تشخیص دادند. علاوه بر بقایای استخوانی چندین تکه تخته مربوط به جعبه های نگهداری این استخوان ها، چندین تکه پارچه زرد و آجری، تکه های موم، گِل اخرا و دانه های کُندر نیز در این محوطه تشخیص داده شده است. اسقف اعظم و خلیفه ارامنه تهران و شمال کشورمان با ارزشمند خواندن بقایای استخوانی پیدا شده در این کلیسا از احتمال تعلق این بقایا به جسد یحیی گزارش کرد.

————————————-

تهیه شده توسط : دل آرام د.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نشان موی ميانش که دل در او بستم
««« »»»
ز من مپرس که خود در ميان نمی‌بينم

خبری مهم برای «ارامنه» ایران و مسیحیان جهان + تصاویر (۳ عکس)

TT / 104 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال