روایت یک روزنامه نگار یمنی از درد و رنج هم میهنانش


با دیگران به اشتراک بگذارید

روایت یک روزنامه نگار یمنی از درد و رنج هم میهنانش

خبرگزاری فارس: روایت یک روزنامه‌نگار یمنی از درد و رنج هم‌میهنانش

روزنامه‌نگار یمنی در تشریح وضعیت آشفته یمن به پریشانی کودکان خود اشاره کرد و جنگ را عاملی برای زیان روحی افراد آگاهی داشت.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، «محمد الاسدی» 4 فرزند دارد وی در صنعا زندگی می کند. وی قبل از این روزنامه نگار بوده است و اکنون در بخش امور رابطه ای یونیسف فعالیت میکند.

او در گزارشی در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به زندگی خانوادگی و حال و احوال فرزندانش روایتی از بمباران صنعا دارد و نقل میکنید: «فرزندم به بمباران آتش بازی نقل میکنید و زمانی که انفجاری رخ می دهد از خواب می پرد و به کسی که نزدیکش است، پناه می برد. او جدید دسامبر آینده ۳ ساله می شود اما در واقع تجربه ۳ سال جنگ دارد.»

الاسدی اضافه کرد: «روزی از هر ۳ فرزندم درخواستم تا درباره آنچه اینجا رخ می دهد در فیس بوک مطلب بنگارند. دختر ۱۵ ساله ام نگاشت: «ما، کودکان یمن می خواهیم به آرزوهای خود برسیم یعنی بازی کنیم و تحصیل بکنیم. ما با دغدغه استراحت میکنیم و در دغدغه از خواب بیدار می شویم و با همین حس خانه هایمان را ترک می کنیم.»

زمانی بمباران نزدیک است، خانه به شدت می لرزد و درها و پنجره ها را میگشاید و به چشم میخورد که درون گوش فرد انفجار رخ داده است. پسر و کوچولو ترین فرزندم که ۱۲ سال دارد با جیغ از خواب بیدار می شوند و در اتاق های تاریک خانه به این سو و آن سو می دوند.

من و همسرم تقسیم وظیفه کرده ایم. او مراقب پسر کوچولومان است و من مواظب دختران هستم. اولین کلماتی که من به آنها نقل میکنیم این است: «شما سالمید، ما همگی سالم هستیم. انفجار دور از خانه ما بود. به وحشت نیافتاد ما همگی خوب هستیم. ما همدیگر را در آغوش می گیریم و اگر وضعیت خیلی بد باشد، همه خانواده در کنار هم استراحت میکنیم.»

زمانی که جنگ شروع شد، من به دخترانم توضیح دادم که جریان از چه قرار است و چه گروه هایی و به چه علتی با هم می جنگند و آنها متوجه شدند که ما هدف مستقیم حملات نیستیم اما امکان دارد که در وقت یا جا نادرستی خطری ما را به مخاطره اندازد. از این رو ما خیلی کم جا به جا می شویم و فرزندان من به نوعی تحت بازداشت خانگی قرار دارند. البته من اعتقاد دارم که آنها باید به مدرسه بروند چرا که تعلیم راهی برای دستیابی به آینده ای سالم تر است.

وی در بخش دیگری از مطلب خود به حمله مرگبار اخیر به صنعا اشاره کرد و نگاشت: کودکان من شنبه گذشته زمانی که به دنبال بمباران، بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند، در خانه بودند و من به صورت زنده در بی بی سی عربی درباره شیوع وبا در کشور حرف میزدم. در راه برگشت به خانه ازدحام مردمان را در برابر بیمارستان دیدم.

کودکان من ساعت ها بعد زمانی که تکالیفشان را به پایان رسانده بودند از این حمله هوایی مطلع شدند. آنها همیشه اینطور مواقع یک پرسش دارند و آنهم این است که آیا از دوستانشان کسی کشته شده است؟

من به آنها نقل کردم که شهردار صنعا کشته شده است آنها شوکه شدند و تکالیفشان را نگاه کردم تا سرگرم شوند اما همین که به رختخواب رفتند، حمله هوایی خانه ما را لرزاند و ۲ حمله دیگر هم بعد از آن رخ داد. آنها کنار هم و روی یک تشک استراحت کرده بودند تا اگر هجومی رخ داد من بتوانم همه آنها را بغل کنم.

این شرایط زندگی در منطقه جنگی است. شما هر روز با اتفاق غافلگیرکننده ناخوشایندی از خواب بیدار می شوید و آنهم خبر جراحتی یا کشته شدن دوستان و یا بستگانتان است. شما شاهد ویرانی محل زندگی کهنه، مدرسه و فروشگاه کوچولوای هستید که روزی از آنجا آب نبات تهیه میکردید.

شما باید بدون آب و برق و سوخت و خدمات اجتماعی زیید.ن هایت آنچه شما به دست می آورید این است که یک روز بیشتر زنده بمانید و اینترنت شما هم قطع نشود.

جنگ ها فقط شهرها و روستاها را ویران نمی کنند بلکه به روح ها زیان منتقل میکنند.

انتهای پیام/

————————————————-******

گردآوری از: بنفشه ب.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا که هاتف ميخانه دوش با من گفت
««« »»»
که در مقام رضا باش و از قضا مگريز

روایت یک روزنامه نگار یمنی از درد و رنج هم میهنانش

TT / 92 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال