نوای سنج و دمام و «شب عاشوراست امشب» در بوشهر


با دیگران به اشتراک بگذارید

نوای سنج و دمام و «شب عاشوراست امشب» در بوشهر

خبرگزاری فارس: بدیعی سنج و دمام و «شب عاشوراست امشب» در بوشهر

همزمان با شب عاشورای حسینی بدیعی « شب عاشوراست امشب» در کوچه و خیابان‌ها و مساجد بوشهر طنین‌انداز شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بوشهر، در شب عاشورای حسینی بوشهر همیشه حال و هوای دیگری دارد و مردمان و زن، سالخورده و جوان، پسر و دختر در این شب رخت ماتم پوشیده و در عزای سرور و سالار شهیدان بر سر و سینه می زنند.

عصر روز عاشورا در نقاط گوناگون شهر بوشهر آیین تعزیه عاشورا برپا می شود و قشرهای گوناگون مردمان هرکدام در یکی از این تعزیه ها حضور کشف کرده و اکران ظهر عاشورا را به نظاره می نشینند.

از غروب روز عاشورا هیأت ها، مساجد، حسینیه ها خود را برای برگزاری آیین عزاداری شب عاشورا تهیه میکنند و مردمان از نقاط گوناگون خود را به مساجد و حسینیه ها منتقل میکنند.

در حالی که روز عاشورا به پایان خود می رسد اما عزاداری های بوشهری ها از نیمه های شب آغاز می شود به طوری که هر کدام از مساجد شهر در یک ساعت مشخص ابتدا آیین دمام خانمی و سپس سینه خانمی باستانی بوشهر را آغاز می کنند.

سینه خانمی و دمام خانمی در چهار محل کهنه بوشهر حال و هوای دیگری دارد و جمعیتی که به این ۴ محل برای عزاداری می روند اینقدر بالا برده میشود که برخی از خیابان های منتهی به مرکز شهر بوشهر بسته می شود.

شب عاشورای امسال هم همچون سال های گذشته مردمان عزادار بوشهری با حضور در مساجد علاوه بر شرکت در آیین دمام خانمی در مراسم سینه خانمی باستانی بوشهری هم حضور کشف کردند.

ابتدا تیم دمام خانمی با سنج و دمام بدیعی عزاداری را آغاز کرده و عزاداران را برای عزاداری فرامی خوانند و سپس آیین سینه خانمی آغاز می شود.

مراسم دمام و سینه خانمی در مساجد گوناگون شهر بوشهر با شور و حال خاصی به انجام رسانده میشود و نوحه خوانان هم با شوری مخصوص در عزای سرور و سالار شهیدان نوحه می خوانند.

در حالی که مهمانیهای گوناگون عزاداری در نقاط گوناگون شهر برپاست، در بسیاری از خانه ها نیز طبخ کرد غذای نذری مخصوص عاشورای حسینی انجام می شود و در روز عاشورا این نذری ها در بین مردمان توزیع می شود.

امشب در شب عاشورای حسینی، شور حسینی در استان ولایتمدار و داوالحماسه بوشهر حاکم شده بود و از کوچه و خیابان گرفته تا مسجد و حسینیه بدیعی «شب عاشوراست امشب» شنیده میشد.

-با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد-

تهیه کننده: پرويز ظ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سررشته جان به جام بگذار
««« »»»
کاين رشته از او نظام دارد

نوای سنج و دمام و «شب عاشوراست امشب» در بوشهر

TT / 66 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال