از تعزیه خوانی تا دور ریختن کدورت های شخصی در مجالس عزای سالار شهیدان


با دیگران به اشتراک بگذارید

از تعزیه خوانی تا دور ریختن کدورت های شخصی در مجالس عزای سالار شهیدان

خبرگزاری فارس: از تعزیه‌خوانی تا دور ریزش کدورت‌های شخصی در مجالس عزای سالار شهیدان

هرساله در عصر تاسوعا و عصر عاشورا مهمانی تعزیه‌خوانی توسط هنرمندان هندیجان در محل مسجد الامام کهباد و مسجد فاطمه‌الزهرا (ع) کوی مدافعان برگزار می‌شود.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از هندیجان، در سال های گذشته تعزیه خوان ها از استان های اردبیل و یا دیگر شهر ها برای اجرای تعزیه می آمدند.

ولی چندین سالی است که به همت خود هنرمندان و دوستداران اهل بیت از خود هندیجان مهمانی تعزیه خوانی را بسیار جالب به انجام میرسانند.

این هنرمندان بدون از هیچ گونه منابع مالی مشخص و یا سازمانی تنها با بهره گرفتن از توان مالی خود و یا در بعضی مواقع از خیرین مهمانی را اجرا می کنند.

عشق و علاقه مردمان مومن باعث می شد تا مهمانی تعزیه خوانی از گذشته های بسیار دور که شاید سابقه آن به بیش از ۷۰سال برسد توسط هیات های تعزیه خوان سفرکرده به هندیجان در ماه های محرم و صفر اجرا شود.

مردمان در وقت اجرای مهمانی تعزیه و ذکر مصائب اهل بیت پیامبر به صورت گسترده و با نظم خاصی با نشستن برروی زمین خاکی در این مهمانی تاریخی شرکت می کنند.

مردمان؛ عاشقان و مریدان سرور و سالار شهیدان در گرمای تابستان و سرمای زمستان حتی در بیشتر اوقات با همراه آوردن کودکان کودک خود حتی در زیر باران حاضر به ترک مجلس امام حسین(ع) نمی شدند.

مهمانی تعزیه خوانی در این شهرستان در دوروز تاسوعا و عاشورا است یعنی اینکه در عصر تاسوعا توسط هنرمندان هندیجانی با حضور گسترده مردمان روبه روی مسجد الامام منطقه کهباد به اجرای تعزیه توجه میکنند.

در عصر عاشورا همزمان با شب شام غریبان اهل بیت امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) تعزیه سالار شهیدان امام حسین (ع) و اسارت رفتن خاندان اهل بیت عصمت و طهارت با شور و حال وصف ناپذیری اجرا می شود.

مورد جالب که بسیار مشهود است در این چندین روز کدورت های قبلی و قهر بودن با یکدیگر کاملا کنار می رود و مردمان همه برسر یک سفره باهم می نشینند.

یکی دیگر از رسوم بسیار خوب مردمان هندیجان توزیع خانه به خانه غذاهای نذری است که از اولین همسایه تا آخرین نفر تا مکان که غذا وجود دارد از این غذا بهره مند می شوند.

————————————

تهیه شده توسط: شيرين و.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سزدم چو ابر بهمن که بر اين چمن بگريم
««« »»»
طرب آشيان بلبل بنگر که زاغ دارد

از تعزیه خوانی تا دور ریختن کدورت های شخصی در مجالس عزای سالار شهیدان

TT / 40 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال