عشق به ولایت مهم‎ترین شاخصه جوانان دهه ۶۰/ شگردهای دیپلماتیک با چهره‎های متبسم و فریبنده دشمنی امروز استکبار است/ خاطره‎ای جالب از پاسدار شدن شهید زاهدپور


با دیگران به اشتراک بگذارید

عشق به ولایت مهم‎ترین شاخصه جوانان دهه ۶۰/ شگردهای دیپلماتیک با چهره‎های متبسم و فریبنده دشمنی امروز استکبار است/ خاطره‎ای جالب از پاسدار شدن شهید زاهدپور

خبرگزاری فارس: عشق به ولایت مهم‎ترین شاخصه جوانان دهه 60/ شگردهای دیپلماتیک با چهره‎های متبسم و فریبنده دشمنی امروز استکبار است/ خاطره‎ای جالب از پاسدار شدن شهید زاهدپور

رزمنده زمان دفاع مقدس با بیان اینکه عشق به ولایت مهم‎ترین شاخصه جوانان دهه ۶۰ است، گفت: خاطرات زمان دفاع مقدس همانند جنگ‎های متعارف دنیا صرفاً در باز پس‎گیری مقداری از خاک و جغرافیا محدود نیست بلکه تبلور محض ولایتمداری و اوج فداکاری و از جان‎گذشتگی‎ شهدا و رزمندگان است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از استان گرگان، در ۳۱ ماه شهریور سال ۱۳۵۹ در حالی‎که ایران شیرینی پیروزی انقلابی جدید بنیاد را می‎چشید و مردمان ایران زمان نقاهت انقلاب اسلامی ایران را در اندیشه آرامش و آبادانی کشور سپری می‎کردند. استکبار دنیاای جنگی نابرابر و تحمیلی به نمایندگی صدام نه برای تسخیر مرزهای جغرافیایی بلکه برای زیان و نابودی انقلاب اسلامی ایران و اسلام ناب محمدی (ص) علیه ایران به راه انداختند.

به واژه ای دیگر وقتی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران دشمنان در رأس آنها آمریکای جنایتکار منافع و اهداف خود را در خطر دیدند از به وحشت افت و وحشت اینکه ایران به یک قدرت منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای مبدل شود تضعیف قدرت ارتشی، اقتصادی و سرمایه انسانی ایران را در دستور کار خود قرار دادند و تحقق این هدف جز تحمیل جنگ به ایران میسر عدم به این ترتیب ایران درگیر طولانی‎ترین، پیچیده‎ترین، خطرناک‎ترین و بزرگترین جنگ قرن با مشارکت ۸۱ کشور جهان شد.

اما مردمان ایران با ولایت‎مداری و ایمان راسخ به میدان نبرد رفتند و با لبیک به ولی امر خود هشت سال مردانه جنگیدند. در این راه از جان و عزیزان خود گذشتند اما وجبی از خاک و قدمی از اصول خود عقب‎نشینی نکردند و نتیجه آن شد که عراقی‎ها بعد از گذشت هشت سال از حضور در ایران در همان نقطه آغاز مانده بودند.

بیان رشادت‎ها و یادآوری خاطرات آن زمان ایجاب کرد تا گفت‎وگویی را با مسؤول گزینش سپاه کردکوی در اوایل جنگ تحمیلی ترتیب دهیم که توجه به آن خالی از لطف نیست.

محمدرضا رجایی از رزمندگان زمان دفاع مقدس است که در اوایل جنگ مسؤولیت گزینش سپاه کردکوی را به عهده داشت؛ وی متولد ۱۰ برج مهر سال ۱۳۴۰ است که در سال ۱۳۶۱ به عضویت سپاه مدافعان در آمد و از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۶۷ در گزینش سپاه مدافعان مشغول خدمت بوده است.

همچنین یکی از برادران این رزمنده زمان دفاع مقدس، طلبه احمدرضا رجایی در دفاع از وطن به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

مشروح گفت‎وگو را در زیر می‎خوانیم:

*حضور پررنگ رزمندگان کردکویی در مناطق جنگی

فارس: به نظر شما اصلی ترین دلیل علاقه مندی و اشتیاق جوانان دهه ۶۰ برای دفاع از نظام چه بوده است؟

رجایی: باور، اعتقادات، ایمان قلبی به حرکت دینی، صبغه الهی، نفس مسیحایی حضرت امام (ره)، درک صحیح از آرمان‎های دینی امام (ره) و شور انقلابی جوانان در قالب نظام امامت و امت از جمله دلایلی بود که سخت جوانان را شیفته امامشان کرده بود.

نگاه جوانان دهه ۶۰ تنها به صدام و گروهک‎ها عدم بلکه آنها با اشاره امام (ره) عمق صف دشمن را می‎دیدند طوری‎که کلام امام (ره) برای آنها حکم صریح حجت بن الحسن (عج) تلقی می‎شد از طرفی جوانان آن دهه تکلیف‎محور بودند و بر اساس تکلیف الهی، خود را در صف نخست دفاع از دین و نظام دینی می‎دیدند و اگر هر کدام از پیروزی یا شهادت نصیب آنها می‎شد برای آنها به معنای پیروزی بود از این رو لبیک به فرمان امام (ره) و عشق به امامت و ولایت را می‎توان عامل اصلی ایجاد شور و اشتیاق و چاشنی انگیزشی جوانان آن زمان برشمرد.

فارس: میزان مشارکت و حضور جوانان و مردمان کردکوی برای حضور در جبهه چگونه بود؟

رجایی: شهرستان کردکوی در همان لحظه یکی از شهرهای استان مازندران و زیرمجموعه‎ای از یگان رزم لشکر مخصوص ۲۵ کربلا بود.

مردمان شریف و جوانان غیور این خطه در همه اعزام‎ها از شهر تا روستاهای آن به طور پرشور و مکرر به مناطق جنگی می‎رفتند طوری‎که هر اعزام پرپشت‎تر و مشتاقانه‎تر از اعزام قبلی از این منطقه بود.

مصداق بارز از حضور و اشتیاق مردمان کردکوی تقدیم فرماندهان برجسته و شهدای گرانقدر از این شهر و منطقه است که هر کدام نقش ارزشمند و حماسی در رده‎ها و عرصه‎های گوناگون دفاع مقدس داشتند.

از طرفی حضور رزمندگان کردکویی در جبهه پررنگ بود هیچ عملیات کوچولو و بزرگی را سراغ نداریم که نیروهایی از جوانان غیرتمند این شهر در آن نباشند که این حاکی از روحیه دلاوری، رزمندگی و غیرتمندی مردمان موقعیت‎شناس این شهر و روستاهای آن داشت.

بنده مهم‎ترین و نخستین شاخصه مردمان فهیم این منطقه را درک صحیح از وضعیت، موقعیت و شجاعت ورود در میدان‎های سخت می‎آگاهی دارم.

*یادآوری وصیت‎نامه‎ها و آرمان‎های شهدا رمز پویایی و سرزندگی انقلاب و نظام

فارس: به نظر شما بیان خاطرات رزمندگان در هشت سال از زمان دفاع مقدس چقدر قادر هست در زنده نگه داشتن این روحیه نقش داشته باشد؟

رجایی: یادآوری، تکرار و بازگو کردن یاد و نشر راه شهیدان و دلاوری‎های آنها، تبیین روحیات و سبک زندگی و پیشینه فکری، اخلاقی و اعتقادی رزمندگان و هم رزمان از خوب ترین مؤلفه‎هایی است که می‎تواند مانع فراموشی مردمان نسبت به آرمان‎ها و تصرف فضای فکری و روحی جامعه ‎شود.

از طرفی شهیدان فاتح قله‎های اخلاق اسلامی و صاحب عمیق‎ترین آرمان‎های دینی و انقلابی‎ هستند از این رو خاطرات آنها همانند جنگ‎های متعارف دنیا صرفاً در باز پس‎گیری مقداری از خاک و جغرافیا محدود نیست بلکه تبلور محض ولایتمداری و اوج فداکاری و از جان‎گذشتگی‎ آنهاست که یادآوری و بیان آرمان‎ها، وصیت‎نامه‎ها، بیو گرافی‎ها، اهداف و شعارهای آنها رمز پویایی و سرزندگی انقلاب شکوهمند اسلامی و نظام مقتدر و ولایی ایران خواهد بود.

در عین حال از آنجایی که زمان دفاع مقدس گنجینه‎ای تمام‎نشدنی از ایثار و گذشت انسان‎های باورمند دینی است، می‎تواند خوب ترین چاشنی انواع خلاقیت و نوآوری در عرصه‎های گوناگون باشد.

* ارتعاش پایه‎های رژیم صهیونیستی بعد از پیروزی انقلاب/ شکست انقلاب اسلامی و نابودی اسلام هدف اصلی دشمن از هجوم به ایران

فارس: به نظر شما هدف اصلی دشمنان از هجوم به ایران چه بود؟ آیا برای تصرف خاک ایران بوده و یا اهداف دیگری داشتند؟

رجایی: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و حذف رژیم دست‎نشانده طاغوت ارکان استکبار به سرکردگی ایالات متحده به لرزه در آمد و زلزله‎ای برپا کرد که هنوز پایه‎های رژیم غاصب صهیونیستی و حکومت دست‎نشانده آنها در منطقه در حال ارتعاش هستند.

مورد مهم دیگر درک و لمس قدرت اسلام ناب محمدی (ص) در مکتب حضرت امام (ره) توسط دشمنان بود؛ از طرفی انقلاب اسلامی ایران تنها مکتب و ایدئولوژی حقیقی بود که به معنای قرار می داری استکبار را به درگیری و مخاطره جدی کشاند و قادر بود نقش و الگوی نوینی را در دوره معاصر مطرح کند از این رو هدف اصلی دشمنان از هجوم به ایران شکست انقلاب اسلامی و نابودی اسلام ناب محمدی (ص) بود در عین حال دشمنان با تجزیه و انهدام توان و منابع گوناگون کشورهای اسلامی درصدد حفظ خوب تری به اصطلاح ارتشی و استراتژیکی رژیم صهیونیستی بودند.

البته دشمنان ایران از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۵۹ انواع حیله‎ها، عوامل و گروه‎ها را برای تحقق اهداف خود مورد استفاده قرار دادند اما وقتی نتیجه‎ای از آن بلواها نگرفتند در نهایت چاره را در جنگ نیابتی با ارتشی آماده و تا دندان مسلح با سرپرستی شخصی سبک‎سر همچون صدام دیدند که با حمایت همه جانبه خود از صدام جنگ بین‎المللی محدود برای حذف انقلاب اسلامی و تجزیه ایران به راه انداختند.

فارس: به نظر شما دلیل مخالفت مستکبران با نظام مقدس ایران چه است؟

رجایی: تضاد منافع استکباری با سعادت قرار می داری بشریت در مکتب غنی اسلام ناب محمدی (ص) و الگوی انقلاب اسلامی در جهان را می‎توان دلیل اصلی مخالفت استکبار آگاهی داشت.

استکبار دنیاای طالب صلح و سعادت جوامع بشری در یک جهان اخلاقی، اعتقادی و خواستار رفاه و خدمات برای همه بشریت نمی‎باشند بلکه آنها جهان و منابع موجود آن را برای کمتر از یک درصد مردمان جهان می‎خواهند و ۹۹ درصد دیگر مردمان را در درجات پایین‎تر، غیر قابل اعتنا و قابل هر نوع تصمیم، قتل، غارت و نابودی می‎آگاهی دارند از این رو نوع تفکر و دیدگاه آنها به جهان هستی و تضاد مستقیم فلسفه سیاسی و حکومتی آنها با اعتقادات، تفکر و فلسفه حکومت دینی ایران از مهم‎ترین دلیل مخالفت با نظام دینی و انقلابی است.

* هدایت نیروهای خودی در صف دشمنان خطرناک‎تر از جنگ سخت است

فارس: مهم‎ترین تهدیدات دشمن در شرایط فعلی چه است؟

رجایی: در صورتی که دشمن از بکارگیری همه حیله‎ها دچار شکست شود در نهایت از درِ دوستی دشمنی‎اش را اعمال می‎کند و امروز مهم‎ترین دشمنی در طیفی از شگردهای دیپلماتیک با چهره متبسم و فریبنده قرار گرفته است.

از طرفی تهدید در فضای جنگ نرم و تهاجم وسیع به وسیله ابزار و فناوری‎های توسعه یافته به اخلاق، اعتقاد، حریم خانواده، فکر، روح و ایمان مردمان و جوانان از تهدیدات امروز دشمن است طوری‎که بی‎سر و صدا و به آرامی درون خانه‎ها نفوذ کرده و به آرامی باور و اعتقادات آنها را هدف قرار داده است.

بریدن از ارزش‎ها و خارج کردن نیروها از زمین و صف خودی و هدایت در صف دشمنان از جمله کارهایی است که آهسته صورت می‎گیرد که می‎توان آن را از جنگ آشکار و سخت نیز خطرناک‎تر آگاهی داشت.

از طرفی کمرنگ کردن و ضعیف کردن الگوهای دینی و انقلابی در عرصه‎های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج برای فراموشی تفکر دینی و انقلابی و تن دادن به زندگی بدون هدف و عدم نیاز به داشتن رهبری امام‎گونه از جمله تهدیدات دشمن در عصر حضور می دارد.

فارس: وظیفه نیروهای ارزشی، نخبگان، رسانه‎ها در مقابله با این تهدیدات چه است؟

رجایی: نیروهای ارزشی، نخبگان و رسانه‎ها معمولاً در صف نخست بوده و در میدان‎های حساس حضور فعال دارند از این رو شاید زودتر خطرات را درک و لمس کنند و به خاطر اینکه هر تهاجمی پیش از بطن به بدنه اصابت می‎کند فواید جامعه به عنوان بدنه اصلی پاسداری ای مسؤولیت سنگین و سخت‎تری در محافظت و نگهبانی از انقلاب اسلامی ایران دارند که باید با هوشیاری و بصیرت به فرامین مقام معظم رهبری گوش فرا دهند و از تمامی مؤلفه‎هایی که انقلابی‎گریه کن آنها را مخدوش می‎کند، شدیداً پرهیز کنند.

رسانه‎ها نیز به عنوان چشم و چراغ یک جامعه باید به درستی ببیند و هشدار دهند و به درستی تبلیغ کند؛ از آنجایی که رسانه‎ها اثرگذار ترین ابزار مستقیم در اعلام خطرها، آگاهی دادن‎ها و روشنگری‎ها هستند در صورت صادق، امانتدار و تکلیف‎مدار بودن در تلاطم‎های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به قطب‎نمای حرکت صحیح تبدیل می‎شوند اما در غیر این صورت به مکان هدایت‎گریه کن خود عامل و ابزار گمراهی خواهند شد.

در واقع رسانه‎ها باید با مرزداری صادقانه در حوزه افکار عمومی مهاجمین، متجاوزین و سارقین افکار عمومی را معرفی و رسوا کنند و با حفظ روحیه انقلابی نه تخریبی در دفاع از منافع عمومی در حوزه‎های اعتقادی و اجتماعی کوشا باشند.

*خودمحوری و زیاده‎خواهی‎های جناحی بزرگترین خیانت به اعتماد مردمان

فارس: اصلی ترین اقداماتی که مسؤولان برای افزایش انسجام مردمان بر عهده دارند، چه است؟

رجایی: مسؤولان در خط مقدم خدمت صادقانه قرار دارند هر چقدر پاکدستی، صداقت، تندرست و خدمت صادقانه آنها بیشتر باشد اعتماد عمومی مردمان و جامعه نسبت به نظام و انقلاب افزایش می‎کشف کند و موجب تقویت انسجام و وحدت کلامی و عملی می‎شود.

امروزه خودمحوری و زیاده‎خواهی‎های جریانی و جناحی بزرگترین خیانت به اعتماد و انسجام مردمان است که از یاد بردن منافع و مصالح مردمان و جامعه را در پی دارد از این رو مسؤولان باید به سمت حرکت‎های دانش‎محور و کارشناسی‎ شده، عالی با مصالح اجتماعی حرکت کنند و در راستای تقویت اعتماد، باور مردمان و انسجام در حوزه خدمات تلاش بیشتری داشته باشند در عین حال منویات، هشدارها و پیشنهاد‎های رهبری را نصب‎العین خود گذارند و آرمان‎های امام (ره) و شهیدان را همیشه به یاد داشته باشند و از هیچ کوششی برای رفع آلام مردمان دریغ نورزند.

فارس: فراموش نا شدنی از حضور رزمندگان و اشتیاق جوانان برای شرکت در دفاع مقدس در کردکوی بیان کنید؟

رجایی: خالی از لطف نیست اگر خاطره‎ای را از شهید مدافع حرم اسماعیل زاهدپور بیان کنم.

در برهه‎ای از زمان جبهه‎ها نیاز شدید به نیرو داشت که برنامه جذب نیروی افتخاری در دستور کار سپاه مدافعان قرار گرفته بود بنده هم در گزینش سپاه به معرفی و پذیرش نیروهای داوطلب می‎توجه کردم.

شهید اسماعیل زاهدپور در همان لحظه علاقه فراوانی برای جذب در سپاه داشت اما شرایط سنی و جسمانی شهید زاهدپور مانع جذب وی در سپاه شده بود به همین دلیل به عنوان نیروهای بسیجی و داوطلب به جبهه‎ می‎رفت در حالی‎که او علاقمند به قرار گرفتن در زمره دفاع بود.

آنقدر راغب بود که چندین باری هم به همراه یکی از همکاران ما، سرهنگ پاسدار قاسم مازندرانی به گزینش سپاه آمده بود تا با پیشنهاد ایشان جذب سپاه شود ولی با این شرایط نیز ما مخالفت می‎کردیم و می‎نقل کردیم الان شرایط و وضعیت شما همخوانی ندارد ان‎شاءالله بزرگتر شدی برای جذب سپاه اقدام کنید اما شهید زاهدپور با حسرت و انگیزه‎ای شدید طالب عضویت در سپاه بود روحیاتش از عشق به سپاه سرشار بود و این علاقه‎مندی از سخنان، حالت و اصرارش کاملاً مشخص بود از این رو علی‎رغم پاسخ‎های منفی هر بار که از جبهه به مرخصی می‎آمد برای عضویت در سپاه مراجعه می‎کرد و ما هم به خاطر علاقه مندی و رابطه نزدیک با او به شوخی می‎نقل کردیم الآن که جبهه هستی و فعلاً هم وضعیت شما در جنگ نامعلوم است!

به هر حال اصرار و پیگیری‎های فراوان وی جواب داد و به این ترتیب شهید زاهدپور به عضویت سپاه مدافعان در آمد. بعدها وقتی که در لباس یکم نینوا در لشکر ۲۵ کربلا بودیم به شوخی به او می‎نقل کردیم بالاخره بزرگ شدی و به عضویت سپاه در آمدی…

در نهایت با آنکه بازنشسته شد و زمان سنواتی ایشان به پایان رسانده شد مجدد با همان روحیه شهادت‎طلبی، عشق به ولایت و آرمان‎های شهدا به کشور سوریه اعزام شد و در دفاع از مرزهای انقلاب اسلامی به وصال یار رسید و این چنین شد که مدعیان ماندند و شهیدان را بی‎صدا از آخر مجلس چیدند.

===============

گفت‎وگو از : فاطمه رائیجی

===============

****************

مطلب از : افسون غ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بر تو گر جلوه کند شاهد ما ای زاهد
««« »»»
از خدا جز می و معشوق تمنا نکنی

عشق به ولایت مهم‎ترین شاخصه جوانان دهه ۶۰/ شگردهای دیپلماتیک با چهره‎های متبسم و فریبنده دشمنی امروز استکبار است/ خاطره‎ای جالب از پاسدار شدن شهید زاهدپور

TT / 203 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال