خطبه مظلومانه امام عاشورا برای هدایت کوردلان (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

خطبه مظلومانه امام عاشورا برای هدایت کوردلان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس خطبه مظلومانه امام عاشورا برای هدایت کوردلان

خطبه مظلومانه امام عاشورا

بررسی حوادث صبح عاشورا به لحاظ اسناد تاریخی در بر می داری اهمیت زیادی است. اگر چه امکان می دارد برای برخی خوانندگان محترم، سوژه این مباحث تکراری باشد اما توجه به منابع عمده در گزارش جزئیات حوادث مقطع مذکور ارزش خاص خودش را دارد.

دو درس عاشورایی
حضرت امام حسین علیه السلام بعد از نماز صبح – با سی و دو اسب سوار و چهل نفر پیاده نظام که مجموعا هفتاد و دو نفر می‌شوند- پرچم لشکر را به دست برادر با کفایتشان حضرت عباس علیه السلام دادند و برای جناح راست جناب زهیر بن قین بجلی و برای جناح چپ حبیب بن مظاهر اسدی را به عنوان سر گروه و فرمانده برگزیدند.

هنگامی که امام صدای شیهه اسبان دشمن را شنید دعای کوتاهی خواند و به خدا شکایت کرد و به او پناه برد.[۱] امام از هر فرصتی برای مناجات و توجه به خدا در حادثه کربلا بهره گرفتند و این درس بزرگی برای همه ماست که در معضلات زندگی سردرگم نباشیم و از یاد نبریم که تمام خیر هر فرد در دست خداست: «بیدک الخیر»[۲]

امام برای اینکه دشمن از پشت کامیاب به هجوم به خیمه‌ها نشود دستور دادند تا در خندق پشت خیام آتش روشن کنند در این هنگام شمر که از قبیله بنی کلاب بود به سمت خیام آمد و با صدای بلند جیغ کشید که: “ای حسین! پیش از قیامت به سراغ آتش رفته‌ای؟!” امام حسین علیه السلام جوابش را دادند و او را به دخول در آتش اولی آگاهی داشتند.

مسلم بن عوسجه از حضرت اجازه گرفت تا شمر را با تیری بزند و فاسقی از بزرگترین جباران است! امام فرمود: «او را نزن چرا که من بدم میاید که آغازگر جنگ با آنان باشم.»

این نکته اهمیتی می داری در سیره جهادی رسول خدا صلی الله علیه و آله و امیرمومنان علیه السلام است که تلاش داشتند تا جنگ توسط دشمن شروع شود تا نبرد آنها حالت پاسداری ای داشته باشد.

خطبه مظلومانه امام عاشورا
لشکریان دشمن به سمت کمپ امام نزدیک شدند. در این هنگام حضرت حسین علیه السلام در حالی که در بین برادرش عباس و بچه اش علی اکبر علیهماالسلام قرار گرفته بود سوار بر مرکب خویش شد و به سمت دشمنان حرکت کردند. آنگاه حضرت با صدای بلند خطبه خواند:

«ای مردمان سخن مرا بشنوید و عجله نکنید تا شما را بدانچه حق شما بر من است موعظه کنم و آمدنم به اینجا را موجه سازم. اگر عذر مرا پذیرفتید و توجیهم را قبول کردید و انصاف را در نکته ام رعایت کردید با این کارتان خوشبخت خواهید شد و برای شما بر من راه تجاوز بسته خواهد شد و اگر عذرم را نپذیرفتید و انصافم ندادید:

«فَأَجْمِعُوا أَمْرَکُمْ وَ شُرَکَاءَکُمْ ثُمَّ لاَ یَکُنْ أَمْرُکُمْ عَلَیْکُمْ غُمَّةً ثُمَّ اقْضُوا إِلَیَّ وَ لاَ تُنْظِرُون: پس [در] کارتان با شریکان خود همداستان شوید، تا کارتان بر شما ملتبس ننماید سپس درباره من بر آن بشوید و مهلتم ندهید.»[۳]

«إِنَّ وَلِیِّیَ اللَّهُ الَّذِی نَزَّلَ الْکِتَابَ وَ هُوَ یَتَوَلَّى الصَّالِحِین: بى‏تردید، سرور من آن خدایى است که قرآن را فرو فرستاده، و همو دوستدار شایستگان است.»[۴]

از آنجا که صدای حضرت بلند بود و زنان اهل خیام آن را می‌شنیدند، صدای گریه آنان بلند شد در این هنگام امام به برادرشان عباس و بچه اش علی اکبر علیهماالسلام فرمودند تا بروند و زنها را آرام کنند. فرمودند: «آنها را ساکت کنید که به جانم سوگند گریه آنها بسیار خواهد بود.»

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس خطبه مظلومانه امام عاشورا برای هدایت کوردلان

خطبه مظلومانه امام عاشورا

سپس خدا را ستایش کرد و ذکر او را کرد و بر پیامبر صلی الله علیه و آله و فرشتگان و پیامبران درود فرستاد و فرمود:

«نسَب مرا بیان کنید من کیستم؟! به خودتان رجوع کنید و خویشتن را توبیخ کنید آیا واقعا شما حق کشتن و بی احترامی کردن به مرا دارید؟! آیا من فرزند فرزند پیامبر شما نیستم؟! آیا من فرزند وصی پیامبر و فرزند عمویش و اولین مومن به خدا و رسول نیستم؟! آیا عمویم حمزه سید الشهداء عموی پدرم نیست؟! آیا جعفر شهید در بر می داری دو بال عموی من نیست؟[۵] آیا گفتار نامدار پیامبر به شما نرسیده که حضرتش درباره من و برادرم فرمود: «این دو، آقای جوانان اهل بهشت هستند؟» اگر مرا در آنچه نقل میکنیم تصدیق کنید حتما کار حقی کردید چه به خدا سوگند از زمانی آگاهی داشتم خدا اهل دروغ را مبغوض دارد هرگز دروغ نقل نکردم و اگر مرا انکار میکنید و حرفم را باور ندارید، پس در میان شما کسانی هستند که بتوانید از آنها پرسش نمایید از «جابر بن عبدالله انصاری یا ابوسعید خدری یا ساده بن سعد ساعدی یا زید بن ارقم یا انس بن مالک» پرسش کنید که آنها این جمله را از پیامبر خدا شنیدند. آیا این سخن مانع شما از ریزش خون من می‌گردد؟»

ضروری به ذکر است که چهره‌هایی که امام از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله نام بردند در میان جمعیت دشمن حاضر نبودند و مقصود امام از این تعبیر حضور آنها در میان امت بوده است.

در اینجا شمر برای اینکه سخنان امام را قطع کند حرف های بیهوده‌ای زد و وانمود کرد که سخنان حضرت را نمی‌فهمد. پاسخ حبیب بن مظاهر به او کوبنده بود که: “خدا دل تو را مُهر کرده است که این سخنان را نمی فهمی.”

امام سخنان خود را ادامه داد:
«اگر در آنچه گفتم شک دارید آیا در اینکه من فرزند فرزند پیامبر شما هستم نیز شک دارید؟ به خدا سوگند در شرق و غرب فرزند فرزند پیامبری غیر من وجود ندارد. مرا گزارش کنید آیا کسی از شما را کشتم و خونش را از من مطالبه می کنید؟ آیا مالی از شما تلف کردم؟ آیا قصاص مجروح کردن کسی را از من می‌خواهید؟»

حجتی که به پایان رسانده شد
هیچ کس با حضرت سخنی نگفت. در اینجا امام حسین علیه السلام چندین نفر از پیشتازان آنها را که در برابرش بودند و برای حضرت نامه فراخوان نگاشته بودند به نام صدا کرد: شبث بن ربعی یربوعی، حجار بن ابجر، قیس بن اشعث کندی و یزید بن حارث شیبانی. آنها موضوع را به کلی منکر شدند!!

در واقع آنچه از مطالعه این سخنان آشکار می‌شود اینست که حضرت برای به پایان رساندن حجت بر دشمنان از همه راه های ممکن بهره گرفتند و مخصوصا از آنجا که انتساب به پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در میان اعراب در بر می داری اهمیت و جایگاه والایی بوده است بر روی آن تاکید زیادی کردند.

============================
پی نوشت:
[۱] – نوشته این دعای خوشگل را هم شیخ مفید و هم طبری آورده است: «اللهم انت ثقتی فی کل کرب و رجائی فی کل شدة..»
[۲] – آل عمران۲۶
[۳] – یونس۷۱ این آیه بخشی از سخن حضرت نوح علیه السلام با قومش می باشد.
[۴] -اعراف۱۹۶
[۵] – اشاره امام به عمویشان حضرت جعفر طیار است که در میان شیعه و سنی محترم است.





_____________________

گردآوری از : جهانگير ف.

مطالب گوناگون مذهبی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاه عالم را بقا و عز و ناز
««« »»»
باد و هر چيزی که باشد زين قبيل

خطبه مظلومانه امام عاشورا برای هدایت کوردلان (۲ عکس)

TT / 100 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات