به چه دلیل آقای شهاب حسینی به عنوان گوینده فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ برگزیده شد؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا شهاب حسینی به عنوان گوینده فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ انتخاب شد؟


عکس چرا جناب آقای شهاب حسینی به عنوان گوینده فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ انتخاب شد؟

جناب آقای شهاب حسینی در فیلم مستند کربلا جغرافیای یک تاریخ به عنوان گوینده حضور دارد اما چرا جناب آقای شهاب حسینی برای این فیلم برگزیده شده بود؟

کربلا جغرافیای یک تاریخ با صدای جناب آقای شهاب حسینی

«کربلا جغرافیای یک تاریخ» ساخته داریوش یاری؛ در سی و سومین فستیوال فیلم فجر و نهمین دوره فستیوال سینماحقیقت روی پرده رفت. این مستند قصه ای تندیس خوب ترین تحقیق و پژوهش از فستیوال چهلچراغ را گرفته و نامزد دریافت تندیس خوب ترین فیلم و خوب ترین دستاوردهای هنری از این فستیوال بود. این فیلم همچنین جایزه بزرگ فستیوال کربلا را گرفته است.

فیلم کربلا جغرافیای یک تاریخ زمام تاریخ را به دست می گیرد. عاشورا را فرهنگ می نامد تا اعتراض. این فیلم خواهان دوستی اهل تفکر با مردمان اسطوره ساز است. مکالمه ی سهل با این کارگردان فرهنگ خواه قادر هست نیت عمده ساخت چنین فیلمی را گشاید.

چه شد که از تلفیق تعزیه و نقالی در فیلم بهره گرفتید؟

این فیلم بررسی این است که فرهنگ ها و هنرهای مختلف چگونه حادثه عاشورا ۶۱ را به حماسه کشاندند و چگونه از این شخصیت ها اسطوره ساختند. به همین دلیل ضروری آگاهی داشتیم برای رسیدن به این ایده به مخلوطی از این دو برسیم. احساس کردیم جامعه اندیشمند رو به روشنفکر معمولا با گارد خاصی به این مضامین یعنی مراسم آیینی و رفتارهای جمعی نگاه می کند. مثلا می خواهد فلسفه نخل کشی؛ سینه خانمی؛ مرثیه سرایی و … را آنهم برای ۱۴۰۰ سال آگاهی بدارد. من دوست داشتم این فلسفه را به روایت خودم برای همین قشر بیان کنم. می درخواستم این حس خوب اسطوره سازی از یک واقعه تاریخی توسط مردمان را نمایان بکنم. حس می کردم بخشی از جامعه که روشنفکران هم قادر هستند جز آنها باشند؛ مطالعه کاملی از بخش هایی از تاریخ این واقعه ندارند و همین نبود آگاهی باعث می شود استحاله ای که در این مراسم ها شکل گرفته به سمت و سوی عالی ای نرود. این فیلم قادر هست فضایی را بوجود بیاورد که روشنفکرانی از این دست رفتارهای جمعی را ببینند و یاری رسانند مردمان درک بهتری از این آیین ها داشته باشند.

صدای جناب آقای شهاب حسینی بار عاطفی فیلم را تکمیل کرده؛ دلیل این انتخاب چه بود؟

ما سه کوک مختلف را آزمایش کردیم و دنبال صدایی می گشتیم که حس تماشاچی را بالا و پایین نکند چون عکس و تصویر به اندازه کافی با تماشاگر رابطه دارد و خودش این کار را می کند. پس این صدا باید صدای گرم و محبوب باشد تا صدای غلو شده ای که مثلا در برخی فیلم های مستند مورد استفاده قرار داده میشود. صداهای غلو شده بسیاری از این مستندها حالم را بد می کند برای همین بر آن شدیم سراغ هنرپیشگی بروم که دیالوگ ها را ملو نقل بکنید اما ذات و باور خودش به رفتارهای جمعی مثبت باشد و کسی باشد که مردمان خودش و صدایش را دوست داشته باشند. زمانی با جناب آقای شهاب حسینی حرف زدیم؛ با روی باز پذیرفت و من همیشه مدیون لطف بزرگوارانه او هستم.

علت کاهش داده شدن ۱۰ دقیقه از فیلم در نمایش چه بود؟

اندیشیدم ریتم فیلم قادر هست تندتر باشد. عامل دیگر دو پایانه بودن فیلم است. با مکالمه هایی که با عوامل کردیم و بازخوردهای مخاطبان سعی کردیم این اشکال را از فیلم از بین بریم.

به نظرتان ریشه این رفتارهای جمعی چگونه شکل گرفته؟

پرسش خوبی است. دوتوصیه بسیار مهم وجود دارد که از امام محمد باقر(ع) به ما رسیده و ایشان هم میراث دار پدرشان است. امام سجاد(ع) از یاران شیعه اش می خواهد که به زیارت امام حسین(ع) بروند و برای امام حسین(ع) گریند. فرزندش امام محمد باقر(ع) این را می پذیرد. ایشان یک پسر دیگر به نام زیدبن علی داشته است که به خون خواهی و انتقام امام قیام کرد اما نتیجه ای نگرفت. امام محمد باقر شیوه ای تازه در پیش می گیرد. ایشان به نهضت شیعه ساختار فرهنگی می دهد و خیلی هم درست و صحیح به این کار توجه کرد شده و حالا در کشورهای مختلف گریه کردن برای امام حسین(ع) شکل های گوناگونی یافته است. عده ای جمع می شوند؛ نوحه خوانی می کنند. عده ای نخل می چرخانند؛ عده ای به سینه می زنند؛ عده ای گل به سر مالیده و بر سر و سینه می زنند؛ … .یعنی ما ایرانی ها تیپ خودمان را بر تن این فرهنگ کرده ایم. آیین یک نوع تیپ است بر تن فرهنگ. ایرانی ها هم تیپ خود را بر تن این فرهنگ کرده اند. همان فرهنگی که امام محمد باقر(ع) بنیانگذار آن بود.

نگاه سایر ادیان به این نوع از رفتارهای جمعی شیعیان چگونه است؟

ریشه های این مراسم به دلیل فرهنگی بودنش در شروع یک جذابیت خاص دارد مثلا نخل گردانی جذابیت دنیاای دارد. زمانی آنها دنبال چرایی این حرکت هستند؛ همزمان داریم فرهنگ عاشورایی را میرسانیم و منتشر میکنیم اما در کل؛ سایر ادیان با احترام خاصی به این مراسم ها واکنش نمایان میکنند.

نحوه برگزاری مراسم ماه محرم در کشور ما تغییر زیادی داشته. براساس تحقیقات شما در دیگر کشورها آیا تحولی در فرم برگزاری مراسم شکل گرفته؟

اساسا آیین ها برای زنده ماندن باید در دل خود استحاله شوند. فرهنگ باید در درون خودش استحاله شود وگرنه زنده نمی ماند. ما سال ها برای سیاوش پرچم بلند می کردیم اما آرام آرام با شنیدن شهادت حضرت حسین بن علی؛ شمشیر خونخواهی ای که برای سیاوش بلند می کردیم را به زمین گذاردیم و پرچم عدالت خواهی را برای حسین بن علی بلند کردیم و نقل کردیم تنها دنبال خونخواهی و انتقام نیستیم. انگار دنبال چیز تازه ای می گشتیم و این را حسین برای ما آورد و آن ایستادن در کنار مظلوم بود. حالا مدام این فرهنگ در دل خودش استحاله می شود و شکل های فرق می داری به خود می گیرد اما محتوا همان هست. این مورد را نیز باید نقل بکنیم که این استحاله هوشمندانه و با علم و معرفت باید اتفاق بیفتد. متاسفانه ما از شناخت تاریخی واقعه عاشورا بسیار دور هستیم. بعضی نقل میکردند این چه اشتباهی است که داریوش یاری کرده و چرا تاسوعا را پس از عاشورا نمایان کرده؟!

اشتباه آن ها این بود که میاندیشیدند حضرت علی اکبر(ع) پس از حضرت ابوالفضل(ع) شهید شده است. آنها آگاهی نمیداشتند همه آنها در یک روز شهید شده اند. آنها که گمان داشتند آنها در روزهای گوناگونی شهید شده اند؛ از قضا از آدم های عادی جامعه نبودند. این فقر آگاهی باعث می شود زمانی آیین ها در حال استحاله شدن هست؛ به سمت درستی نروند. ریشه زیارت و گریه کردن هم بسیار کمرنگ شده است.

آیا سبک عزاداری استحاله شده در کشورمان امروز به سمت تجملات حاشیه ای می رود و آیا در کشورهای دیگر نیز همین منوال ادامه دارد؟

خیر. آنها به دلیل محدودیت هایی که دارند؛ مهمانیهای بسیار جمع و جوری دارند، اما بسیار کلاسیکتر جلو میروند. معضل ما برگزاری عزاداری های آنچنانی و طبل های بزرگ و… نیست. معضل ما حتی در ریتم سینه خانمی هم نیست بلکه در مفاهیمی است که در حال انتقال است. این شکل ها مفهوم را قربانی می کنند. بهره گیری از شعرهای خواننده های داخلی یا لس آنجلسی در بعضی از هیأت ها باب شده است. زمانی از نوحه خوان سؤال میکنیم این چه بود که خواندی؟! نقل میکنید شما خودت وصلش کن به سیدالشهدا!

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال