آئین های سنتی عزاداری در شهرضا؛ از سلام هیئت سقا تا ۷ بیرق هیئت سینه زن (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آئین های سنتی عزاداری در شهرضا؛ از سلام هیئت سقا تا ۷ بیرق هیئت سینه زن

شهرستان شهرضا در بر می داری ۱۲۰ هیئت مذهبی ثابت و سیار است که قدمت هیئت سینه‌زن آن به حدود ۴۰۰ سال و هیئت سقا به ۳۰۰ سال قبل می‌رسد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   آئین های باستانی عزاداری در شهرضا؛ از سلام هیئت سقا تا ۷ بیرق هیئت سینه زن

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شهرضا، شهرضا، شهرستانی با آئین و آدابهای گوناگون در عزاداری امام حسین(ع) است که با چندین هیئت قدیمی تلاش کرده این آئین ها را هر ساله به انجام رساند، هیئت سینه زن یکی از هیئت های قدیمی شهرضا است. این شهرستان در بر می داری ۱۲۰ هیئت مذهبی ثابت و سیار است، که قدمت برخی از آنها به حدود ۴۰۰ سال می رسد.

هیئت سینه زن نخستین و کهنه ترین هیئت عزاداری شهرستان شهرضا

نخستین و با سابقه ترین هیئت شهرضا هیئت سینه زن است که تاریخ پیدایش و تأسیس آن بنا به گفته مردمان به بیش از ۵۰۰ سال قبل باز می گردد و بنیانگذار آن شخصی به نام "سید باقر" بوده که در طول این ایام برگزاری مهمانی عزاداری به صورت موروثی توسط این خانواده به انجام رسانده میشود.

این هیئت، هفت بیرق قدیمی دارد که نشان از وجود هفت محله قدیمی در شهرضا بوده، ۲ بیرق از این هفت بیرق توسط خوانین «محله امیران» یا در گویش محلی «محله میرون»، که «تکیه حاجی» و «تکیه خان» را نیز تأسیس کرده اند، به هیئت اهدا شده است.

هیئت بنی اسد

هیئت عزاداری بنی اسد سرشناس به هیئت «سنگ خانمها» یکی از هیئت های عزاداری قدیمی شهرستان شهرضا بوده که عزاداران آن به مکان زنجیر خانمی و سینه خانمی، با بهره گیری از ۲ قطعه چوب به شکل نیم کُره که هر کدام به اندازه کف دست با قطر تقریبی ۷سانتی متر است را به دست می گیرند و با بر هم زدن آن عزاداری می کنند.

عزاداران این هیئت بنا بر نوحه مداح هیئت، در قالب ۲ ضرب یا ۳ ضرب یا ۴ ضرب و در برخی موارد ۸ ضرب، چوب ها را بر هم می زندد و پاسخ مداح را در ضمن بر هم زدن چوب ها، می دهند، سابقه این هیئت به حدود ۲۵۰ سال قبل و زمان قاجار باز می گردد.

در بعضی موارد سنگ خانمها با حرکت های منظم و هماهنگ در قالب ضرب هایی که نقل شد، چوب ها را به سینه می کوبند و بعد به بالای سر برده بر هم می کوبند و با ندای«حسین، حسین»، این حرکات را تکرار می کنند.

هیئت عزاداری بنی اسد شهرضا از یک روز قبل از «تاسوعای حسینی» تا «روز سوم امام حسین(ع)» مصادف با سیزدهم محرم، در سطح شهر با بدیعی سنگ و یا حسین(ع)به عزاداری توجه میکنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   آئین های باستانی عزاداری در شهرضا؛ از سلام هیئت سقا تا ۷ بیرق هیئت سینه زن

هیئت سقا

هیئت سقا از جمله دیگر هیئات مذهبی شهرستان شهرضا است که بنا بر اقوال گوناگون، سابقه آن به حدود ۳۰۰ سال قبل باز می گردد، این هیئت به دست غلامرضا دهقان ضاد افتتاح شد و سپس «حاج علی دهقان ضاد»، «غلامرضا دهقان ضاد» و «حاج عطاء الله دهقان ضاد» ادامه دهنده راه نیاکان خود بودند.

در چندین سال اول هیئت مَشک بزرگی از آب داشت که پس از پایان عزاداری، آب مشک را به درون حوض های سنگی قدیمی می ریختند و مردمان برای تبرک از آن بهره میگرفتند، این هیئت توسط کشاورزان بنا شده و به یاد حضرت اباالفضل(ع) نام سقا را بر خود قرار داده اند.

این هیئت به صورت سینه خانمی به عزاداری توجه میکند و براسا رسمی قدیمی در هنگام ورود به مجالس ابتدا سلام می دهند و پس از اینکه جواب شنیدند وارد محفل عزا می شوند.

قافله نمادین شهدای کربلا «کتل»

در شهرضا هیئتی نیز وجود دارد که به آن «هیئت قافله حسینی» یا «کُتل» نقل میشود، این هیئت در برخی از مناطق شهرضا و در روستاهای پیرامون آن همچون منظریه، در نخستین روز از دهه اول محرم در سطح شهر یا روستا حرکت کرده و پس از یک نیم روز، در آگاهی می داری که برای تعزیه خوانی برگزیده شده به کار خود پایان می دهد، پس از برگزاری ده روز مهمانی تعزیه خوانی، این هیئت دوباره به راه افتاده و حرکت نمادین اسرای کربلا از نینوا تا شام را نو سازی می کند.

در شیوه دیگر اجرای برنامه این هیئت، اعضای آن در روزهای عزاداری به همراه شخصیت های تعزیه همانند قافله اسیران، شبیه افراد خانواده امام حسین(ع) از رسمی به رسمی دیگر می روند و ورودشان به هر مجلس عزاداری، با تیپهای تعزیه خوانان همانند رنگ های سبز و قرمز و به همراه اسب، شتر و ساز و طبل، است.

گزارش از مرضیه علی عسگری

**************************************

مسئول متن : فريبرز ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من از ورع می و مطرب نديدمی زين پيش
««« »»»
هوای مغبچگانم در اين و آن انداخت

آئین های سنتی عزاداری در شهرضا؛ از سلام هیئت سقا تا ۷ بیرق هیئت سینه زن (۲ عکس)

TT / 96 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال