مسجدگردی دسته جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس" (3 عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

مسجدگردی دسته جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس"

"مسجد" محور عمده اقامه عزای حسینی در وفس به شمار می‌رود به‌ طوری‌که مسجدگردی دسته‌جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن وفس از مهمانی ایام محرم در این منطقه است.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   مسجدگردی دسته جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس"

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اراک، فرهنگ عاشورایی و فرهنگ حسینی فرهنگی غنی است که از دیرباز تاکنون با فرهنگ مردمان کشورمان عجین شده است به طوری که در تمام زمان تاریخ حتی در خفقان ظالمانه طاغوتیان در ایام ماه محرم دست از عزای سید و سالار شهیدان برنداشته و با تمسک به این فرهنگ ارزشمند و ماندگار به عزداری بر شهدای کربلا می توجه کرده اند.

با پیروزی انقلاب اسلامی که مبتنی برا فرهنگ ایثار، جهاد، مقاومت و شهادت که برخواسته و برگرفته از فرهنگ ارزشمند عاشورا و در امتداد خط سرخ عاشوراست، زمینه ترویج فرهنگ دینی و سیره اهل بیت(ع) به صورت روزافزون همه گیر گردید و امروز به عنوان هویت عمده اسلامی- ایرانی مردمان است.

در این میان رسوم و رسوم عزاداری در هرمنطقه و شهر به فراخور رسوم و سنن سرزمینی به شیوه مرسوم آن سرزمین انجام می شده است و در استان مرکزی مهد مفاخر و علمای بزرگ کشورمان، سرزمین آفتاب هم در شهرهای گوناگون شاهد برگزاری مهمانی عزاداری براساس رسوم و سنن حسینی در منطقه بوده و هست.

وفس سرزمین کهن کشورمان زمین در کشور عراق عجم

منطقه وفس با قدمت چندین هزار ساله در بر می داری گویش وفسی، آب و هوای بسیار مطبوع، آب فراوان، باغات و زمین های زراعی و چشم اندازهای بسیار خوشگل است که در شمال غربی استان مرکزی و شمال شهرستان کمیجان قرار گرفته و یکی از مناطق کهنه و سکونت گاه مادها بوده است.

منطقه وفس تا سال ۸۲ به بخش وسیعی از شمال استان مرکزی اطلاق می شد که دربرگیرنده ۷۱ روستا با جمعیتی در حدود ۷۷۰۰۰ نفر بود اما در آخرین تقسیمات «منطقه وفس» فقط به یک روستا که همان منطقه وفس است محدود شد.

جمعیت فعلی این روستا طبق آخرین سرشماری در حدود ۲۰۰۰ نفر است که در فصول بهار، تابستان و پاییز این جمعیت به ۲ تا چندین برابر می رسد.

مساجد محور عمده عزاداری محرم در وفس

اهالی وفس در نخستین روز ماه محرم در مساجد اجتماع می کنند و با سردادن نغمه "یاحسین شهید(ع)" و "یا ابالفضل العباس(ع)" علم عزای حسینی مسجد را برای عزاداری تهیه میکنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   مسجدگردی دسته جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس"

این در حالی است که کسانی که نذر و حاجتی دارند برای علم پرچم آماده کرده و علم را با پارچه ها پنهان میکنند، هم زمان با تهیه کردن علم مداحی، سینه خانمی و عزاداری برقرار می شود.

در ایام محرم مساجد محل تجمع عمومی مردمان است و در ظهرها و شب ها محل پذیرایی غذای نذری از این عزاداران حسینی در منطقه هستند.

در طول روزهای محرم در دهه نخست، مصایب کربلا در قالب شبیه خوانی و تعزیه به اکران درمی آید و شبها نیز مجلس روضه و سینه خانمی و عزاداری در مساجد منطقه برقرار است.

کماج، نان خاگینه، حلوا، فتیر، نان و پنیر، نان و خرما و نذورات دیگر را در این ایام مردمان به نیت گرفتن حاجت به مساجد می آوزند تا خادمان مسجد با آنها از عزاداران حسینی پذیرایی کنند.

عزاداری مسجدی در تاسوعا و عاشورای حسینی در وفس رواج مییابد

در وفس در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی و در شب نهم محرم هیئت های عزاداری به مسجد محله های دیگر می وند به طوری که این کار در همه مساجد منطقه انجام می شود، این در حالی است که مسجدی که فردی در آن ازدنیا رفته باشد در اولویت قرار می گیرد و همه دسته جات عزاداری از مساجد گوناگون منطقه به آن مسجد می روند.

در هنگام راه افتادن دسته جات عزاداری، طبق یک رسم دیرین پیرمردان در جلوی دسته قرار گرفته پشت سر آنها جوانان با زنجیر و سینه خانمی و در انتهای دسته عزاداری، کودکان و بعضا بانوان هستند که هیئت های عزای حسینی را همراهی می کنند.

دسته جات عزاداری چندین طبل، سنج، دهل و شیپور، چراغ زنبوری و فانوس همراه خود دارند که هنگام حرکت هیئت های عزاداری صدای طبل و سنج و دهل فضای محله ها را پر می کند.

در صورتی که هیئتی از یک مسجد راهی مسجد دیگر باشد قبل از رسیدن به مسجد خادم مسجد را می فرستند تا به مسجد مقصد گزارش کند تا آن هیئت عزاداری به مسجد دیگری نرود و بعد از اطلاع از حرکت دسته عزاداری دیگر به سمت مسجد، دسته عزاداری حاضر در مسجد از مسجد بیرون آمده و به استقبال عزاداران می آیند.

بعد از حضور دسته عزاداری در مسجد هیئت خود مسجد به جز پیرمردها مسجد و هیئت در بیرون از مسجد تجمع می کنند و هیئت مهمان درون مسجد به عزاداری و ذکر مصیبت توجه میکند.

این رسم به گونه ای است که در شب و روز تاسوعا و عاشورا دسته جات گوناگون عزاداری در محله های وفس حرکت کرده و به مسجد یکدیگر می روند و در این ایام مساجد میزبان دسته جات عزاداری محله های دیگر است و با اطعام ناهار و شام نذری از این دسته جات پذیرایی می کنند.

هم زمان با غروب تاسوعا دسته جات عزاداری و عموم مردمان به محل قبرستان منطقه و گلزار شهدا رفته و به فاتحه خوانی برای گذشتگان و اموات توجه میکنند و از درگاه احدیت برای روح رفتگان خود طلب آمرزش و مغفرت می کنند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   مسجدگردی دسته جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس"

به گزارش تسنیم سال ها از حادثه عظیم و همیشه زنده عاشورای حسینی می گذرد ولی هنوز این حادثه و درس انسان ساز عاشورا زنده است و مسلمانان دنیا در هر کوی و برزنی در عزای اشرف اولاد آدم مشکی بر تن کرده و به عزاداری توجه میکنند.

گزارش از آیدا حبیبی

لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد

گردآورنده: آزاده ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد
««« »»»
که تاب من به جهان طره فلانی داد

مسجدگردی دسته جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس" (3 عکس)

TT / 98 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات