ساخت باغچه های مریخی با خاک هاوایی


با دیگران به اشتراک بگذارید

ساخت باغچه های مریخی با خاک هاوایی

مرکز فضایی کندی ناسا به همراه کانون تکنولوژی فلوریدا در حال کار بر روی یک باغچه مصنوعی برای پرورش گیاه است که کشاورزی در خاک مریخ را شبیه‌سازی کرده است.
خبرگزاری ایسنا: به نقل از ناسا، این باغچه مصنوعی از خاک زمین‌های هاوایی به عنوان شبیه‌ساز بهره گرفته تا خصوصیات خاک و شرایط آب‌وهوایی مریخ را برای تشخیص امکان رشد گیاه در سیاره سرخ شبیه‌سازی می‌کند.
یکی از چالش‌های عمده جلو روی فضانوردان در ماموریت‌های فضای خارجی، دسترسی به غذا است. قدرتمندی پرورش سبزیجات در خاک مریخ می‌تواند راه‌حل قابل‌ملاحظه‌ای برای این معضل باشد.
ناسا از پیشرفت‌های علمی برای آموزش در رابطه با افزایش تولید گیاهان در شرایط سخت به منظور تکمیل رژیم غذایی فضانوردان استفاده می‌کند و بخش پروژه سبزیجات، واحد مرکزی برای انجام اینشکلی تحقیقات است.
همچنین تجربیات باغبانی و زیست‌شناسی گیاهی فضایی می‌تواند دستاورد تازه‌ای در علم باشد.
دانشمندان از خاک ایالت هاوایی به عنوان خاک پایه بهره گرفته و سپس آن را با عناصر دیگر تحریک کردند تا با خاک مریخ مطابقت یابد. این پروژه در سه مرحله گوناگون، شامل بهره گیری از شرایط سهل، دومی اضافه کردن مواد مغذی و مرحله سوم با خاک گلدون اجرا شد.
تصویر و عکس ساخت باغچه های مریخی با خاک هاوایی
محققان تلاش کردند در این خاک‌های متفاوت کاهو بکارند. نتایج بدست آمده نمایان کرد که کاهوها بدون تفاوت خاصی در هر سه خاک پرورش کشف کردند. اما محصول بدست آمده از خاک شبیه‌سازی شده مریخ در بر می داری ریشه‌های ضعیف‌تری بود و سرعت جوانه‌زنی کندتری داشت که دو تا سه روز بعد از دو مرحله دیگر به بار نشست.
این امر بیشتر به تفاوت کشاورزی در مریخ با زمین به خاطر شرایط آب‌وهوایی و زمان‌های رشد رابطه دارد.
این تحقیق حدود چهار هفته به طول انجامید و طی آن، بوم‌شناسان، متخصصان بیوشیمی و متخصصان بوم‌شناسی شیمیایی بر کل فرآیند نظارت می‌کردند. در ابتدا، دانشمندان ۳۰ دانه را در لوله‌ههای آزمایش کاشتند که تنها نیمی از آن‌ها با موفقیت رشد کردند.
این نخستین تلاش دانشمندان بوده و آن‌ها قصد دارند تلاش‌های خود را برای کاشت گیاهان در خاک‌های مشابه خاک مریخ ادامه دهند. دیگر گیاهانی که متخصصان قصد دارند در این امتحانات بهره گیرند می‌توان به ترب قرمز، کلم، نخود فرنگی، گوجه فرنگی، کلم و سایر گیاهان اشاره کرد.

*********************

نگارنده : سوسن چ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سپهر برشده پرويزنيست خون افشان
««« »»»
که ريزه‌اش سر کسری و تاج پرويز است

ساخت باغچه های مریخی با خاک هاوایی

TT / 44 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال