عزاداری بر بام حرم علی بن موسی الرضا (ع) در ۱۳۸ سال گذشته


با دیگران به اشتراک بگذارید

عزاداری بر بام حرم امام رضا (ع) در ۱۳۸ سال پیش

از آداب و آدابی که از دیرباز بین جامعه‌ی ایرانی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده ، برگزاری مهمانی تعزیه‌خوانی به ویژه در ایام محرم و صفر است به‌طوری که در هیچ کشوری، هنری چنین کلاسیک و ماندگار وجود ندارد.
وبسایت شفقنا: از آداب و آدابی که از دیرباز بین جامعه‌ی ایرانی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده ، برگزاری مهمانی تعزیه‌خوانی به ویژه در ایام محرم و صفر است به‌طوری که در هیچ کشوری، هنری چنین کلاسیک و ماندگار وجود ندارد.

در جستجویی میان اسناد این مرکز به عکس‌های تعزیه‌خوانی در ایام ماه‌های محرم و صفر برخوردیم. یکی از عکس‌هایی که در این مرکز کشف کرده می‌شود این عکس است که از صحن انقلاب اسلامی کنونی یا صحن کهنه یا صحن عتیق قدیم گرفته شده است.

عکس عزاداری بر بام حرم امام رضا (ع) در 138 سال قبل

این عکس در سال ۱۳۰۹ هجری قمری معادل با سال ۱۲۶۷ هجری شمسی آماده شده است و در کنار بسیاری دیگر از تصاویر کهنه حرم منزه رضوی توسط مرکز اسناد آستان قدس رضوی معرفی و مستند شده‌اند.

پایین این عکس نوشته شده است: «دورنمای گنبد منزه حضرت رضا(ع) در روز عاشورا، صحن عتیق هشتاد و شش ذرع عرض و شصت و دو ذرع طول دارد. نهر چشمه‌ی کیلاس از بالاخیابان میاید وارد صحن می‌شود و از صحن وارد پایین خیابان»

از دیگر نوشته‌های ذیل این عکس عباراتی با این مضامین است: « عکاس ویژه اعلی‌حضرت قدرقدرت شاهنشاهی ارواحنا فداه/ خانه‌زاد عبدالله قاجار دارالخلافه‌ی ناصری»

عکاس این عکس و تصویر، عبدالله قاجار سرشناس به عکاس‌باشی از عکاسان مشهور‌ و پرکار در‌ دوره‌‌ی ناصرالدین‌‌شاه‌ قاجار است که‌ نمونه‌ی‌ عکس‌های‌ او در آلبوم‌خانه‌‌ی کاخ‌ گلستان‌ و در خانواده‌ها به‌ وفور یافت‌ می‌شود. او در تعلیم عکاسی حرفه‌ای در کشورمان نقش تاثیر می داری بر عهده داشت و با برپا کردن عکاسخانه، فن عکاسی را معمول کرد. او عکس‌های ارزشمندی از زندگی اجتماعی مردمان آن دوره به یادگار قرار داده است که در حال حاضر جزو اسناد ارزشمند تاریخ اجتماعی دوره‌ی حکومت قاجاریان محسوب می‌شود.

عبدالله قاجار در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۰۹- ۱۳۰۸هجری قمری بنا به حکم ناصرالدین شاه راهی خراسان شد و عکس‌های ارزشمندی از اوضاع و احوال خراسان به یادگار قرار داده است که از جمله عکس‌های ارزشمندش می‌توان به همین عکس و تصویر برگزاری مهمانی روز عاشورای محرم‌الحرام سال ۱۳۰۹هجری قمری در صحن عتیق (انقلاب اسلامی فعلی) حرم امام رضا(ع) اشاره کرد که از اهمیت بسیار فراوانی در تاریخ اجتماعی شهر مشهد در زمان قاجار برخوردار است.

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد***

نگارنده: ستايش ی.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در مقامی که صدارت به فقيران بخشند
««« »»»
چشم دارم که به جاه از همه افزون باشی

عزاداری بر بام حرم علی بن موسی الرضا (ع) در ۱۳۸ سال گذشته

TT / 39 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال