تمهید تازه ناسا برای خواب فضانوردان


با دیگران به اشتراک بگذارید

تمهید جدید ناسا برای خواب فضانوردان

تصویر و عکس تمهید تازه ناسا برای خواب فضانوردان

شاید تصور کنید که زندگی مدرن باعث آشفتگی در خواب شما شده، اما با تصور شیوه خواب فضانوردان در مدار زمین احتمالا نظر خود را عوض خواهید کرد.

به گزارش کلیک، روزنامه واشنگتن‌پست اخیرا مصاحبه‌ای با ارین فلین اوانز، رئیس مرکز تحقیقات خواب ناسا به انجام رسانده و جزئیاتی از تمهیدات این مرکز برای استراحت بهتر فضانوردان در شرایط بی‌وزنی فضا در مدار زمین را ارائه کرده است.

در شرایط بی‌وزنی فضا احتمال برخورد دستهای آویزان فضانورد به صورت آنها در وقت خواب وجود دارد. برخی فضانوردان بصورت شناور در محفظه فضاپیما می‌خوابند اما بیشتر آن‌ها کیسه‌های خواب ویژه‌ای در اختیار دارند.

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی برای خواب در بر می داری اتاق‌های انفرادی کوچولوای شبیه به تابوت هستند که می‌توانند در داخل آن‌ها، خود را به دیوار ببندند و شرایط فشار به سطح توسط کمرشان در وقت خواب را شبیه‌سازی کنند.

اما برنامه‌ریزی برای خواب به چه صورت صورت می‌گیرد؟ فرآیند ورود به کیسه‌های خواب برای استراحت، تنها بخش چالش‌برانگیز جریان نیست. مفهوم شب و روز در فضا به طور کلی معنای خود را از دست می‌دهد. برای مثال در ایستگاه فضایی هر ۹۰ دقیقه یک طلوع و غروب خورشید اتفاق می‌افتد و ساعت شبانه‌روزی بدن نمی‌تواند با آن سازگار شود.

تمهیدات مخصوص ناسا برای این محیط،‌ بهره گیری از طول موج‌های گوناگون به منظور تنظیم ساعت بدن فضانوردان است. در این حالت، نور آبی که تشبیهی از آسمان آبی است، برای بیدار و هشیار شدن فضانورد بهره گرفته شده و نور قرمز نشانگر وقت استراحت و خواب است.

از جمله چالش‌های مرکز تحقیقات خواب ناسا، مدار مریخ است که از مدار زمین طولانی‌تر است. در ماموریت‌های آینده سرنشین‌دار به سیاره سرخ، فضانوردان باید هر روز ۳۹ دقیقه بیشتر از زمین استراحت بکنند. امتحانات ناسا نمایان کرده افرادی که ساعت خواب طولانی‌تر دارند، خوب ترین انتخاب‌ها برای مسافرت به مریخ هستند.

براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد

گردآورنده: رها ج.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عمر بگذشت به بی‌حاصلی و بوالهوسی
««« »»»
ای پسر جام می‌ام ده که به پيری برسی

تمهید تازه ناسا برای خواب فضانوردان

TT / 39 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال