عاشورا مکتب خانه تربیت مردم و عبرت گیری از تاریخ است


با دیگران به اشتراک بگذارید

عاشورا مکتب خانه تربیت مردم و عبرت گیری از تاریخ است

عضو شورای حوزه علمیه مازندران، ریشه انقلاب اسلامی مردمان کشورمان را در عاشورای حسینی آگاهی داشت و اظهار داشت: با نگاهی به سال‌های قبل از انقلاب سال ۵۷ می‌توان به این مورد دست کشف کرد که ویژگی‌های مشترک فراوانی میان حرکت عاشورا و انقلاب اسلامی کشورمان وجود دارد.

تصویر و عکس عاشورا مکتب خانه تربیت مردمان و عبرت گیری از تاریخ است

حجت الاسلام محمد باقر محمدی لائینی، در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری حوزه از مازندران گفت: امام حسین(ع) مرگ در مسیر عزت را حیات جاودان آگاهی میدارد و در مسایل دین به صورت ظاهری نگاه نمی کند، بلکه تلاش می کند تا آن را در زندگی خود متبلور و متجلی کند.

وی افزود: نمود حضور دین در زندگی امام(ع)، بزرگی روح، عزت و کرامت انسانی، به اسارت نگرفتن روح انسان در دام خواهش ها و وسوسه ها و تسلیم نشدن در برابر آنچه انسانیت و روح انسانی را ذلیل می کند، است و به همین علت مرگ را در مسیر عزت جاودانه آگاهی میدارد.

امام جمعه نکا ادامه داد: با اینکه امام حسین(ع) آگاهی میدارد چه شرایط سختی در انتظار اوست در آن شرایط سنگین قبل از شهادتش، خانواده اش را جمع می کند و آنان را برای سختی ها و معضلات تهیه میکند و امید می دهد که خداوند، شر دشمنان را میراند.

وی، ریشه انقلاب اسلامی مردمان کشورمان را در عاشورای حسینی آگاهی داشت و اظهار داشت: با نگاهی به سال های قبل از انقلاب سال ۵۷ می شود به این مورد دست کشف کرد که ویژگی های مشترک فراوانی میان حرکت عاشورا و انقلاب اسلامی کشورمان وجود دارد.

عضو شورای حوزه علمیه مازندران با بیان این که عاشورا مکتب خانه تربیت مردمان و عبرت گیری از حوادث تاریخ است، گفت: در عاشورا هم احساس و هم عاطفه، محبت، عشق و عقل متجلی است و از همین رو است که خوشگلی های عاشورا می شود در این نهضت تاریخی دید.

وی با بیان این که هجمه های بازرگانی زیادی بر عزاداری و نوع عزاداری در سطح فضای جایزی به ثمر میرسد، ادامه داد: بستن دروغ از سوی ناآگاهان به تاریخ به عاشورا برای گریاندن مردمان کاملاً مشخص است درحالی که هدف گرایش نیست بلکه تربیت مردمان است.

امام جمعه نکا، وارد کردن رویا و استراحت کن به اصل تاریخ و فرهنگ عاشورایی را کار خطا و اشتباه بیان کرد و گفت: تاریخ همراه عقلانیت عاشورا باید بیان شود، چرا که تمام رفتار امام حسین (ع) در عاشورا بر پایه عقل است.

استاد حوزه علمیه مازندران افزود: همان عواملی که انقلاب اسلامی را به وجود آورده امروز نیز باید ادامه داشته و مدنظر قرار بگیرد چراکه اگر از آن ایده ها و آرمان ها دور بشویم به یقین موجب بروز مشکلاتی در ادامه راه انقلاب اسلامی می شود.

امام جمعه نکا در تشریح تناسب قیام عاشورا با انقلاب اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر را یکی از اصلیترین عوامل مشترک خواند و خاطرنشان کرد: این وظیفه و فریضه امروز در جامعه ما تقریباً تعطیل است و همه دوست دارند که انجام آن را به گردن سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و گشت های ارشاد بیندازند.

حجت الاسلام لائینی افزود: همه باید تذکر لسانی داده و از آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز حمایت کنیم، البته باید قوه قضائیه و قانون گذاران نیز به شکلی راه کار و حمایت حقوقی و قانونی را فراهم کنند تا مجری امر به معروف و نهی از منکر خود در نهایت بدهکار نشده و معضلی برای این افراد ایجاد نشود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال