روستای مهتركلاته


روستاي مهترکلاته يکي از روستاهاي بزرگ شهرستان کردکوي در استان گلستان مي باشد که در 20 کيلومتري شمال شرق مرکز شهرستان قرار دارد،داراي حدود3072 نفر جمعيت با 932 خانوار مي باشد.مراتع زیبا وسرسبز،قلعه تپه،آب بندان بزرگ و کوچک از جاذبه های طبیعی ومرقد مطهر امامزاده علي ابن طاهربن موسي بن جعفر (ع) از جاذبه های تاریخی این روستا می باشد.به لحاظ تاريخي،آثار و سنگ نوشته هايي در امامزاده علي ابن طاهربن موسي بن جعفر (ع) که در 2کيلو متري شمال روستا قرار دارديافت شده که قدمت آن را به حدود400سال مي رساند.بنا به گفته بزرگان و ريش سفيدان،اهالي اين روستا در گذشته بصورت دو روستاي مجزا ودر نزديک امامزاده و قلعه تپه سکونت داشتند که جهت تمرکز و دفاع منسجم در مقابل تهديد و حملات دشمنان و ياغيان به نقطه مشترک و در محل فعلي روستا تجمع کردند و به نام مهترکلاته نامگذاري گرديد.

اهالي اين روستا با صداقت و صميميت و يکدلي خود در ابتداي شکل گيري انقلاب با اتحاد کامل در تظاهرات ضد ستمشاهي و تمامي راهپيمائي ها بنا به مقتضيات حضور گسترده داشتند . در گواه اين ادعا همين بس که در طول انقلاب شکوهمند اسلامي حتي يک نفرو معاند و ضد انقلاب در اين روستا وجود نداشته است .

پس پيروزي انقلاب اسلامي و در شروع جنگ تحميلي ،مردم اين روستا با خيل پاسداران ،سربازان،ارتشيان و ساير نيروهاي رزمنده و با کمکهاي مردمي و بسيجيان پرتوان در جبهه ها حضور گسترده داشتند . 500رزمنده بسيجي،25شهيدعزيز،4آزاده سرافراز و 1200نفر بسيجي و 35 جانباز نمونه اين ادعاست و باعث افتخار و سربلندي اين روستا در بين روستاهاي اطراف گرديده است .

قبل از پيروزي انقلاب کمتر اين روستا مورد توجه بوده است . با پيروزي اقلاب اسلامي و حضور شوراها امکانات و خدمات خوبي در روستاي مهترکلاته انجام گرفته است .

این مطلب را هم ببینید :  شهر جنگل

وجود مقدس امامزاده علي ابن طاهربن موسي بن جعفر (ع) ، 1500هکتار زمين آبی کشاورزي،دو آب بندان(50 و 1۲ هکتاري)،فرودگاه سمپاشي،مرتع 15 هکتاري،زمين فوتبال چمن ،سالن سرپوشيده 2000متري و بهسازي،اين روستا را بصورت روستائي کاملا متمايز با روستاهاي ديگر در آورده است . مرکز مخابرات 1026شماره اي، پست بانک،لوله کشي گاز و آب بهداشتي،خانه بهداشت(1و2)،مدارس ابتدائي راهنمائي و دبيرستان،مسجد جامع ،زينبيه ،حمام1واحد ،نانوائي 3واحد،برق شرکت تعاوني روستائي 2مورد،تاکسي تلفني2مورد،برقدار شدن چاههاي کشاورزي و … خدمات دیگری است که اکثر آنها بعد از پيروزي انقلاب صورت گرفته است .

****************

من دوست دارمه خله شِ زادگارِ خش آبادي ،دهات با صفارِ

مِ روستا نام دارنه مهترکلاته تفري گاههاي وِ بانشاطِ

مهترکلاته قِدمِت زياد دارنه بيش از صد سال دِره بياد دارنه

مهترکلاته جُزوِ گُل ستانه غرب وِکردکوي و شرق وِ گرگانه

دارنه چند روستاي همجِوار گَرجي محله، زراع محله،ايلوار

يساقي ،غلام آباد و سيجوال قره قاشلي و قره تپه در شِمال

بَهورِم ونِ قِشنگِ زَمينارِ ونِ کِشت و زراعت چندِ خارِ

قَلَ تپه و اِسبه واش صحرا اَبِر تپه و باتاش دارنه صفا

زيارتگاهِ امامزاده طاهر هستهِ ونِ زميناي مِجاور

غرب روستا دارنه ناوِر زيبا تفريگاههاي وِ دارنه تِماشا

پرنده هاي ناور رنگ و رنگه پِراز مِرغابي ، ماهي و تيرنگه

بنازِم از 25 تن شهيدان دليران وطِن اسوه ايمان

همانانکه فِدا کِردنه خِشِ جان تا وطِن نکِفه دست ِ دِشمِنان

اَره اين هسته شرحِ اَمِ روستا که عرض هاکاردِمهِ بِراي شِما

خِدا حفظ هاکانه امِ روستا رِ اَمِ آبادي اَمِ مهترکلا رِ

شعر از :مرحوم حسن ترحمي

روستای مهتركلاته

روستای مهتركلاتهروستای مهتركلاته

این مطلب در سایت "سیری در ایران" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال